10.01.2019.

Izložba Nijemci u Zagrebu i okolici kroz stoljeća

I Nijemci su rado postajali Samoborci

Kroz protekla stoljeća bezbroj je primjera velikog doprinosa Nijemaca razvoju društva, kulture, znanosti, umjetnosti, graditeljstva, političkih institucija, sporta, gospodarstva te suživota s Hrvatima na ovom prostoru. Dio te bogate povijesti predstavnik njemačke nacionalne manjine u Zagrebačkoj županiji i saborski zastupnik Goran Beus Richembergh pretočio je u izložbu Nijemci u Zagrebu i okolici kroz stoljeća (Deutsche in Zagreb und Umgebung durch die Jahrhunderten), koja je 9. siječnja svečano otvorena u Samoborskom muzeju. Idealno je to mjestu za ovu izložbu jer je Muzej, kao što je poznato, smješten u zgradi u kojoj je živio i radio Ferdo Livadić, tj. Ferdinand Wiesner.

U svom govoru na otvorenju Goran Beus Richembergh istaknuo je činjenicu da je Livadić u toj svojoj kući ugošćivao prvake Ilirskog preporoda, koji su također svoja njemačka imena i prezimena zamijenili hrvatskim, a najpoznatiji je Ljudevit Gaj. Tu su i primjeri Franje Kuhača, Ivana Zajca, Vatroslava Lisinskog, Bratoljuba Klaića i drugih. Beus Richembergh istaknuo je da su današnji deklarirani pripadnici njemačke nacionalnosti u Hrvatskoj ponosni na te svoje prethodnike i na njihov doprinos razvoju hrvatskog identiteta i svijesti kroz stoljeća.

Tijekom 20. stoljeća dolazi do obrata, jer je velik broj Nijemaca protjeran i oduzeta im je imovina samo zato što su imali njemačko prezime, a osobito se to odnosi na razdoblje od 1944. do 1948. godine, kada su postojala i 72 sabirna radna koncentracijska logora za pripadnike njemačke nacionalne manjine, naglasio je Beus Richembergh, dodavši da sve to nije moglo izbrisati gotovo 8 stoljeća divnog suživota, kada su pripadnici njemačke nacionalnosti bili često pioniri razvoja brojnih društvenih područja. Inače, između dva svjetska rata njemačka nacionalna manjina u Hrvatskoj brojala je oko 170 tisuća pripadnika, a danas tek oko 3 tisuće. No, računa se da je još najmanje 50 tisuća stanovnika koji nose njemačka prezimena i čiji su se bliski preci smatrali Nijemcima. Prema popisu stanovništva iz 2011. godine na području Zagreba i njegove okolice živi tek oko 470 deklariranih Nijemaca.

U uvodnom dijelu na otvorenju govorio je kustos Samoborskog muzeja Luka Kazimović, koji se posebno osvrnuo na povijest Nijemaca u Samoboru, rekavši da se spominju već 1242. godine, ali se značajnije pojavljivanje bilježi od 16. stoljeća, osobito u naselju Rude gdje se, vezana uz rudarstvo, održala homegena zajednica, a u tom mjestu 1572. godine bilježi se i ime prvog liječnika, također Nijemca. Upravo stoga bilo je logično da na otvorenju budu i članovi KUD-a Oštrc iz Ruda, koji su svom radu čuvaju i djelić njemačke baštine.

Okupljene je potom pozdravio i predsjednik skupštine Zagrebačke županije Damir Mikuljan, pozdravno pismo uputio je veleposlanik Savezne Republike Njemačke u Hrvatskoj dr. Robert Klinke, a izložbu je otvorio samoborski gradonačelnik Krešo Beljak, također istaknuvši brojne Nijemce tijekom Ilirskog, a kasnije Hrvatskog narodnog preporoda, koji su odigrali značajnu ulogu u razvoju hrvatskog identiteta te dodao da u Samoboru nikad nije došlo do okupljanja Nijemaca u neku zajednicu, iako su u njemu ostavili dubok trag.

Otvorenju ove izložbe nazočili su brojni gosti i uzvanici, među kojima i saborski zastupnik Ivo Davor Stier, a uz gradonačelnika Beljaka bili su i njegova zamjenica Sanja Horvat Iveković, predsjednik samoborskog Gradskog vijeća Miran Šoić te predsjednica Upravnog vijeća Samoborskog muzeja Irena Kapor.

Kako je najavljeno, izložba je prvi dio projekta, a drugi dio će biti knjiga koja bi trebala izaći iz tiska do kraja ove godine. U planu je da se izložba još postavi u Osijeku i Vukovaru, a potom i u Berlinu. Autor i organizator izložbe je Goran Beus Richembergh, suorganizator Njemačka zajednica – Zemaljska udruga Podunavskih Švaba u Hrvatskoj, a pokrovitelji Zagrebačka županija, Grad Zagreb, Veleposlanstvo Savezne Republike Njemačke, Zajednica Nijemaca u Hrvatskoj te gradovi Samobor i Velika Gorica.

M.Š.

 
10.01.2019.

Još jedna akcija dobrovoljnog darivanja krvi

Prikupljene 122 bočice krvi

Još jedna akcija dobrovoljnog darivanja krvi

Prvoj ovogodišnjoj akciji prikupljanja krvi u Samoboru, održanoj 8. siječnja na Autobusnom kolodvoru, pristupio je 151 darivatelj, 115 muškaraca i 36 žena, među kojima i 3 nova darivatelja. Rezultat akcije su 122 nove bočice krvi koja svakome koji se nađe u potrebi može spasiti i život. Zato su ove akcije u organizaciji Gradskog društva Crvenog križa Samobora, Svete Nedelje i Stupnika itekako plemenite. Nova će na istom mjestu biti priređena 5. veljače između 9.30 i 17 sati i 30 minuta.

E.K.

 

Izložba Nijemci u Zagrebu i okolici kroz stoljeća

Još jedna akcija dobrovoljnog darivanja krvi

Arhiva 2019

2024

2023

2022

2021

2020

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002