Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

U naselju Hoto ville prodano je tek dvadeset posto stanova

Rezervati za bogatune

Danas postaje sve moguće, pa i umjetno začeće grada. Grad iz epruvete? Upravo tako se naziva poduzetnički pothvat koji se odvija na svega tri kilometra od Moskve. Gradi se grad, doslovno greenfield-investicija. Na pustopoljini niču zgrade "novgoroda", ali sasvim drugačijeg nego li su to bili novi gradovi nastali u doba blagopočivajućeg Sovjetskog saveza. Ovaj novi grad morat će izgledati kao da je stari. S ugrađenom patinom, kao da je začet u neka stara carska vremena, a onda se urbano razvijao do današnjih dana. Tako će imati "staru" gradsku jezgru s citadelom u središtu. Mali vodeni kanali između kuća u "starom" dijelu grada trebaju stvarati atmosferu i šarm Amsterdama ili čak Petrograda.

Oko "starogradske" jezgre niknut će na oko 430 hektara deset tisuća kuća i luksuznih apartmana, za oko 30.000 stanovnika. U tom sklopu bit će hipodrom, veliki areal za jahanje, prava marina za jahte, a nasuprot njoj "staro" ribarsko selo. Nakon svih tih podataka, nema sumnje tko će biti stanovnici ovog "novgoroda". Zbog njih se gradi i veliki businesscenter.

Je li ideja izgradnje inspirirana svetonedeljskim naseljem Hoto Ville? Osim ideje nema drugih sličnosti s poduzetničkim pothvatom Tomislava Horvatinčića. U Rusiji je poduzimač korporacija Nafta Moskva. Prema projektu britanskog arhitektonskog biroa John Tompson & Partners.

- Bit ovog najvećeg komunalnog razvojnog projekta nije u tome da stvori skup vila i kuća samo za zadovoljstvo u pruženom komforu, već i ugodu življenja kakvu inače pruža izgledom prirodno razvijeni grad – objasnio je svoju ideju glavni projektant Fred London.

Rekao je i to, kako nema bojazni da će novi grad ostati nenastanjen. U Moskvi je, kao nigdje na svijetu, koncentriran ne samo najveći broj milijunaša, već i milijardera. Useljavanje bi trebalo početi početkom iduće godine, do kada grad mora biti dovršen, pa će nuvoriši moći na zidove objesiti stare uljne portrete svojih predaka. Jednako stare kao i patina ovoga grada iz epruvete.

Što se pak tiče prodaje stambenog prostora u svetonedeljskom rezervatu za dobrostojeće, priča se kako za njih i ne vlada neki osobit interes. Navodno je prodano tek dvadeset posto stambenih površina. I dok prvi stanari pred tv-kamerama oduševljeno pričaju o prednostima stanovanja u ovom "organiziranom naselju", čuju se i skeptične primjedbe. Kuće su i suviše blizu jedna drugoj, tako da "stanari mogu pogledati susjedu u tanjur". Tvrdnja da se za osam minuta stiže do Zagreba točna je, ako se računa da Zagreb počinje kod jankomirskog ili podsusedskog mosta. Tu su prve brane u prometu, a onda treba kroz zagrebačku prometnu gužvu stići do odredišta. U vršnom prometu redoviti su i zastoji. U povratku kući isti su prometni problemi.

Svakako to nije ono što žele oni danas dobrostojeći, koji si mogu priuštiti nešto i bolje i komfornije. Ponuda svetonedeljskog stambenog naselja više odgovara srednjoj ili višoj srednjoj klasi. Ali gdje je ona danas? Prema najnovijim podacima istraživanja Caritasa, jedna trećina stanovnika Hrvatske je siromašna, a duga trećina na rubu je siromaštva. Većinu u trećoj trećini čine oni koji imaju dovoljno za hranu i režije te poneki izdatak iznad toga. Tanji sloj čine oni koji bi se mogli po nekadašnjim kriterijima nazvati srednjom klasom. A još tanji je sloj onih koji su u materijalnom smislu bogati. Među njima i čuvenih "200 obitelji" iz uzgoja novih hrvatskih bogataša iz tuđmanovske ostavštine. Ovi pak koji su danas u Hrvatskoj bogati, pokazuju istraživanja, doista se po bogatstvu mogu odmjeravati sa svjetskim bogatašima. Dakle, možemo se njima ponositi: i mi konje za trku imamo.

Suviše sumorna slika u ove predblagdanske dane? No, ne treba nikad gubiti nadu da će biti bolje. Uzmimo kao primjer baš gospodina Tomislava Horvatinčića. Upravo je on primjer mentaliteta pobjednika, čovjeka koji se nikad ne predaje. Nije gubio nadu i pobijedio je i kad je imao i velike zdravstvene probleme. Ako je istina da sada ima poslovnih teškoća, sigurno će opet uspjeti. Uostalom, već si je sam za života podigao dva spomenika: HOTO toranj u Zagrebu i HOTO Ville u Svetoj Nedelji.

Arhiva 2005

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2004

2003

2002