Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

Opća opasnost: sa svih strana vrebaju neodoljive ponude, a troši se neobuzdano

Konzum zove nas

- Nimalo se ne veselim ovim predstojećim blagdanima. Umjesto nekadašnje opuštene radosti, sve mi postaje suviše stresno. Jedva čekam da sve to prođe.

Rekao mi je to ovih dana jedan 40-godišnjak, obiteljski čovjek s dvoje djece. Netko je pak već prije zapisao kako su to dani (pogotovo noći!) u kojima se siromašni osjećaju još siromašnijima, usamljeni još tužnijima, a bogati još radosnijima. Agresivnost ponude robe i zabave dosiže sada vrhunac. "Konzum zove nas...", pjevaju nam poput suvremenih sirena Novi Fosili. Točno, jer u izvornom značenju riječ "konzum" znači potrošnja. Potrošnja zova nas!

Opća opasnost: sa svih strana vrebaju neodoljive ponude, a troši se neobuzdano. Na tisuće je stabala kušnje s kojih zmije marketinga sikću zavodljive propagandne poruke suvremenim Evama i Adamima. Većina njih neće biti istjerana iz raja, jer na toj adresi već odavno ne živi. Ali, mnogi među njima bit će još zapleteniji u bezizlaznim mrežama dugovanja. Kreditne kartice omogućuju brze kupovine, ali opterećuju dugotrajnim otplatama. Za otplate dižu se novi krediti. Jeste li već vidjeli naše sugrađane u redu pred bankomatima za podizanje novca u susjednoj Sloveniji? Većina je to onih koji su prešli granice svojih mogućnosti, pa sada prelaze državnu granicu radi svojevrsne igre s bankom. Podižu tolare, mijenjaju u kune i uplaćuju ratu duga banki. Naravno, u toj igri samo banka dobiva – na kamatama.

Vlasnicima kartica nude se i revolving-krediti, kao za lakšu otplatu. Jasno, i tu rastu kamate. Neki pak sve češće umjesto kartice za podizanje novca pokazuju revolver ili pištolj. Između obje sprave postoji određena razlika, ali namjena im je ista. Razlika je i u ocjeni sigurnosti građana između mišljenja predsjednika Republike i predsjednika Vlade. Uostalom, prvi tvrdi da nam državna kola idu nizbrdo. Drugi tvrdi da nam je sve bolje, a probleme s kriminalom i standardom da imaju i razvijenije države negoli je naša.

Problem s kriminalom već odavno imaju Amerikanci. Ali i s neobuzdanim kartičnim trošenjem. Svjedoči to Dave Ramsey, američki radijski voditelj, koji se sada proslavio kao savjetnik za osobne financije. Autor je dviju knjiga, koje su postale uspješnice, a u kojima savjetuje kako se izvući iz labirinta dužništva. Prvo što treba učiniti, kaže, treba odlučno razrezati kartice. Sve ostalo što savjetuje može se svesti na onu našu narodnu izreku: pokrij se koliko ti je pokrivač dugačak. Prema vlastitoj tvrdnji, pod teretom mnogobrojnih kredita bio je potonuo do dna. Na temelju vlastitih iskustava napisao je knjige u kojima sad savjetuje druge kako da se izvuku iz govana dugovanja. Treba mu vjerovati da se sam izvukao, jer je na knjigama dobro zaradio.

Probleme sa standardom imaju i u susjednoj Sloveniji. Unatoč činjenici da im je prosječna plaća više nego dvostruko veća od prosječne plaće u Hrvatskoj, a prosječna mirovina nešto viša od 80 posto prosječne slovenske plaće. Najavivši oštre reforme, koje bi znatno okrnjile sadašnji standard naših susjeda, slovenski premijer Janez Janša naišao je na žestoko reagiranje svojih sugrađana. Ljubljana je doživjela pravo događanje naroda. Protestna demonstracija okupila je u glavnom gradu građane iz cijele Slovenije, iako su tog dana promet blokirale u listopadu neočekivano velike količine snijega, tako da ga je na ljubljanskim ulicama bilo preko pola metra. Na mnogobrojnim transparentima slovenski su građani svojoj Vladi poručili, izričito podebljavši dva slova – NE!

Ljubljanske demonstracije složno su organizirali slovenski sindikati. Nameće se usporedba s našim sindikatima i njihovom aktivnošću da se izbore za prava radnika. Akcije koje poduzimaju čine se poput ispiranja kamilicom, u usporedbi s odlučnošću slovenskih sindikata. Pravo i pravda nikad se nisu poklanjali.

A što se tiče povećanog prometa trgovina u ove predblagdanske dane, pitanje je hoće li zaposleni dobiti "višak". Stariji se sjećaju kako se u onom sistemu "dijelio višak". Istina, samo manji dio, jer se veći dio morao ulagati u daljnji razvoj vlastitog poduzeća u društvenom vlasništvu. I onda je došla privatizacija.

Arhiva 2005

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2004

2003

2002