Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

Ono što zovemo "kultura" u našim je krajevima oduvijek izazivalo podozrivost

Oni brane Samobor

Kad čujem riječ kultura, hvatam se za revolver. Tu rečenicu pripisuju po zlu čuvenom Hitlerovom majstoru propagande Goebelsu. Ali, navodno, on nije njen autor. No zvuči još gore, ako je istina da ju je izrekao u suludim godinama nacizma jedan njemački sveučilišni profesor. Naravno, nitko normalan ne bi to tako rekao ni onda, a još manje danas. Ali podozrivost prema kulturi i "kulturnjacima" u nas je činjenično stanje. Kad izabrani velikodušno dodjeljuju društveni novac, uvijek dobiva znatno više miljenica nekad zvana "Fiskultura" (čitaj: Nogomet), nego li pastorka Kultura. Kad Nogomet poput pijanog milijunaša napravi ceh, pokriva se iz društvene blagajne. Kultura se kažnjava i za malo prekoračenje odobrenog, ako uopće može napraviti takav iskorak. Tako je to bilo, a tako je osobito danas. Kako je u Hrvatskoj, tako je u Samoboru.

Istina je pak, kad hvale Samobor i kad se mi njime hvalimo, da onda najveću težinu danas imaju povijesna imena hrvatske kulture vezana uz naš grad poput Ferdo Livadić, Ljudevit Gaj, Stanko Vraz, Antun Gustav Matoš, Miroslav Krleža, Zlatko Prica, Nikola Reiser, Maja Strozzi... Stoga, možda svi gradski vijećnici i ne znaju tko su bila i ostala ta gospoda i jedna dama među njima. Ali to sigurno znaju članovi novoimenovanog Kulturnog vijeća Grada Samobora. Ovo malo Kulturno vijeće svakako treba svesrdno djelovati na ono veliko Gradsko vijeće, kako bi njegovo članstvo shvatilo vrijednost i poslanje samoborskih kulturnih ustanova na suzbijanju provincijalizacije Samobora i njegovom zaostajanju u kulturnom (time i mentalnom) razvoju. Jer u to nema sumnje, Samobor zaostaje već u usporedbi s Velikom Goricom, pa i Zaprešićem.

Kulturno vijeće mora se izboriti za bolju valorizaciju djelovanja Pučkog otvorenog učilišta. Samoborska glazbena jesen samo je jedan kulturni projekt ove ustanove, koji je Samoboru i ove godine donio publicitet ne samo u kulturnim krugovima. Minutaža posvećena toj tradicionalnoj glazbenoj priredbi na radiostanicama i televiziji, prostor u raznim novinama sigurno je opet pridonio ugledu Samobora. I to ne samo na kulturnom planu, već njegovom cjelokupnom imageu, a u kojem je sadržan i gospodarski interes Samobra kao robne marke. Varaždin to znade itekako cijeniti i koristiti, o čemu svjedoči njegov trud i financijska ulaganja oko (i ne samo) Varaždinskih baroknih večeri. A po dobivenom medijskom prostoru Samobor ove jeseni nije mnogo zaostajao za Varaždinom.

Puno veću pažnju, ali i materijalnu podršku zaslužuju i druge samoborske kulturne lučonoše i branitelji od nadiruće provincijalizacije Samobora.

Samoborska glazbena škola pruža ne samo kvalitetno glazbeno obrazovanje mladima, već i kvalitetnu preokupaciju u osjetljivoj dobi odrastanja. Neki će pri tom podvući i tvrdnju kako glazbena poduka razvija zonu mozga koja inače ostaje nerazvijena (Mozart, pileća juha za mozak). Ako to i nije sasvim točno, nepobitno je da je iz Glazbene škole Ferdo Livadić izašla nekolicina danas već afirmiranih muzičara. U njoj su i korijeni tamburaškog ansambla Ferdo Livadić, kao i puhačkog orkestra.

Samoborski muzej nije samo šire poznat po izložbama raznovrsnog sadržaja, već i po glazbenim priredbama. Jednako tako i Galerija Prica priređuje u svom prostoru osim izložbi i zapažene komorne koncerte. Gradska knjižnica upriličuje susrete s književnicima i pjesnicima. Ali organizira i likovne izložbe. Mala pak Galerija Lang izaziva veliku pažnju, pa je otvorenje svake nove izložbe pravi društveni događaj. Okuplja se tu jako veliki broj ljubitelja fotografske umjetnosti. Istina, daleko više njih iz Zagreba, nego li iz Samobora. Ali i to doprinosi kulturnom identitetu Samobora izvan njegovih granica. Pogotovo pak doprinosi institucija kakva je Muzej Marton. Umjetničko blago koje je tu okupljeno stavilo je Samobor na kulturnu mapu Zemlje. A sve ove kulturne ustanove zajedno djeluju kao obrambeni bedem u okruženju rastuće nekulture.

Budući da ova kolumna izlazi ovaj put upravo na Dan Grada Samobora, možda će ovaj tekst nadahnuti nekog od govornika prigodničara da danas oda zahvalnost ljudima koji sve to predano rade. A sutra da glasa za materijalnu potporu njihovim projektima. Možda bi pak ispravnije bilo kad bi se Kulturno vijeće zvalo Vijeće za kulturu Grada Samobora. Svakako pak bit će bolje bude li Gradsko vijeće kulturno. I to u svakom pogledu.

Arhiva 2005

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2004

2003

2002