Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

Živimo u vremenu kad se pred nas postavlja prastara dilema

Napiti se ili ubiti?

A ja vas pitam: što čovjek može raditi navečer u Vukovaru, osim napiti se ili ubiti? Što raditi u Vinkovcima, Samoboru, Karlovcu, Zadru, Šibeniku...?

To je retoričko pitanje nedavno postavio kultni talijansko-hrvatski režiser Paolo Magelli, aludirajući na kulturnu učmalost većine hrvatskih gradova. Istina, neki od njih imaju događanja koja pobuđuju pažnju i hrvatske kulturne javnosti. Ali samo povremeno, jer to su samo događanja kratkog roka trajanja. Poput Samoborske glazbene jeseni koja zabljesne kao zvijezda repatica, da bi se nakon njenog prolaska mrak činio još tamnijim. Nema kontinuiteta programski osmišljenih doista kulturnih događanja, koji su promišljeni i u kontinuitetu cjelogodišnje planirani i realizirani od ekipe kompetentnih stručnih suradnika.

Naravno, bitni preduvjet za ostvarenje toga jeste odgovarajući polivalentni prostor u kojem se mogu i na odgovarajućoj razini kvalitete odvijati koncertna i kazališna gostovanja renomiranih umjetnika, likovne izložbe, filmske projekcije s kvalitetnim projekcionim i zvučnim uređajima koji nude mogućnost osmišljavanja i nekog svojevrsnog festivalskog programa. Koliko je to neophodno Samoboru podcrtala je upravo ova Samoborska glazbena jesen. Dvije centralne glazbene svečanosti odvijale su se u sakralnom prostoru, koji im je dao i odgovarajući okvir akustičnosti i dostojanstva. Ali, činjenica je da Samobor nema drugog odgovarajućeg prostora za izvedbu takvih koncerata, a realizacija cjelokupnog festivalskog programa očito se odvijala u zadanim okvirima prostornog ograničenja. I očito je da je Samoborska glazbena jesen prerasla davno joj skrojenu odjeću.

Nadrasla je i milje u kojem je odrasla. Njen značaj i domašaj još je uvijek neshvaćen. Iako je u promociji Samobora izuzetan, ne samo u predstavljanju kao grada kulture. Samobor je ovih dana bio i na novinskim stranicama i na radiovalovima i na TV-ekranima. Bila je to zasluga malobrojne organizacione ekipe na čelu s Renatom Glojnarić i Goranom Merčepom. Šarmantna i elokventna gospođa Glojnarić u svojim je javnim istupima najavljivala samoborska događanja, ali i uspješno propagirala Samobor.

Kruna je svakako bio prilog u TV-dnevniku u nedjelju, 7. listopada, u kojem je prikazan nastup Tomislava Mužeka u čast slavnog Vladimira Ruždjaka, a koji je tako rado dolazio u Samobor i pjevao samoborskoj publici na dvadesetak koncerata. Bio je to upravo onaj TV-dnevnik u kojem je prva vijest bila direktno javljanje neke reporterke sa splitskog stadiona uoči, kako je rečeno, "derbija nad derbijima" Hajduk - Dinamo. I rečeno je kako oko osamsto policajaca osigurava stadion. Samoborci koji su se tog dana vraćali kući s Brača, procijenili su kako je najbolje zbog ZG registracija proći kroz Split sat prije početka utakmice. Izašli su bez problema. Iako je policija na prilazu Splitu još uvijek pregledavala automobile, posebno ZG registracije. Bilo je to na izmaku dana uoči Dana neovisnosti. Neki su se sjetili kako su pred šesnaest godina gore u brdima vozili slalom između balvana. Ovo je sada ipak zaustavljala hrvatska policija.

Na sam Dan neovisnosti HTV je objavila kako je Hajduk u Splitu izgubio s 2:1, ali prema policijskom priopćenju "bila je to najmirnija utakmica ikad odigrana između Hajduka i Dinama. Privedeno je samo stotinjak navijača". Kako to onda izgleda kad utakmica nije "najmirnija"? Policija je popratila umirujućom izjavom sada već slavni ples Zdravka Mamića na zagrebačkom aerodromu Pleso. Pomno su motrili dokle će ići njegovo raskalašeno plesanje. Da je skinuo još i gaće, onda bi ga uhapsili. Ali nije. Ipak se on može kontrolirati. Zna granice do koje može ići. Prije toga je najvulgarnije izvrijeđao novinare na stadionu Dinama. Svim novinarima dnevnika 24 sata opsovao mater, a gospođu Eibl nazvao kurvetinom. Onda je Dijana Čuljak pozvala negospodina u Otvoreno da sve to objasni hrvatskoj javnosti, ispovijedi grijehe i pokaje se. Ali, on ju je uoči emisije tako isprepadao, da je žena još drhtala za vrijeme emisije i sva u strahu puštala da ovaj trtlja u monologu sve što mu pada na pamet. Zatim je još jednom posvetila jedno Otvoreno Mamiću, ali bez njega. Ovaj puta su o njemu trtljali sportski novinari s mnogo razumijevanja za njegove probleme i njegov eksplozivni karakter. Niti uvijek zlobni novinar Denis Kuljiš nije ispalio na Mamićev račun ni jednu otrovnu strelicu. Bio je još prestrašen od onog puta kad je trebao s Mamićem sudjelovati u Otvorenom, ali nakon što je Maminjo sasuo vatru na njega ispred ulaza u studio, razumno je zaključio da je pametnije izaći. Za svaki slučaj u pratnji televizijskih zaštitara.

Gospođa Čuljak bi razumno učinila da je umjesto sportskih novinara na raspravu o slučaju Mamić pozvala nekoliko uglednih psihijatara. Na tu temu trtljalo se i u Piramidi Željke Ogreste. U redu, to i jeste tema za takav profil emisije. Ali, kad trojke ridikulozno raspravljaju tobože meritorno i o nepravednoj haaškoj presudi spominjući vukovarske žrtve i nastupu grupe Let 3 s golom prednjicom i čepom u stražnjici, to je više nego previše. Naš Samoborac Drago Plečko pokušao nam je objasniti, kako "mladići" time isfuravaju nekakav protest. Ali, ovaj puta mu nije išlo, iako je na kraju pobijedio. Garantirano je puno pametniji nego što je ispao na ovoj TV-sliki.

Inače, važna "športska" tema, koja se žvače ovih dana, je i to je li Danijela Martinović razlog što se predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora (a nekadašnji premijer hrvatske vlade) Zlatko Mateša odselio od svoje supruge iz kuće na zagrebačkom Zelenjaku i doselio u Samobor. Gospode Bože! Kako ono reče profesor Einstein: "Dvije su stvari beskonačne, svemir i ljudska glupost. Za svemir još nisam posve siguran".

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002