Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

Jesu li predstavnici HSU-a vodili nagodbenjačku politiku na štetu svojih glasača?

Umirovljenici su ucjenjivači!?

Svojim ucjenama penzići su iskamčili najviše love Sanaderu. Hrvatska stranka umirovljenika je interesna, a ne politička stranka. Stalno nešto kukaju, a sada se u ovoj zlatnoj groznici na TV-vijestima opetovano prikazivanih redova pred bankovnim šalterima za upis dionica najbolje vidjelo s kolikim parama samoživi starčeki raspolažu i koriste ovu dobru priliku da se još više obogate. Onaj tko to prije nije uvidio, mogao je to sada iščitati iz mnogih novinskih komentara, shvatiti slušajući voditelje nekih radio i TV-emisija.

Takav dojam ostavljaju čak i razgovori, koje je na tu temu vodila s prvacima HSU-a ikona kultnog Radija 101 Zrinka Vrabec Mojzeš još i prije diončarske groznice. Kao, umirovljenici bi trebali obuzdati svoje zahtjeve u interesu stvaranja boljih materijalnih pa time i životnih uvjeta mladim generacija. Zazvučalo je kao da su umirovljenici uteg, čiji teret otežava brže napredovanje mladih i time usporava cjelokupni društveni razvoj. Bilo bi zanimljivo čuti što o tome misli onaj najvjerniji dio slušateljstva ove radiostanice, koji se najčešće javlja u politički intoniranim emisijama, a koji očito pripada takozvanoj trećoj dobi.

Jedan me je trećepozivnik prošlog ljeta uvjeravao, krateći si vrijeme čekanja u samoborskom Domu zdravlja, kako su svi ti sabornici iz redova penzionerske stranke koristoljubivi karijeristi, koji su Saboru samo da bi ubirali dobru plaću i stekli uvjete za saborsku penziju. Pritom vode nagodbenjačku politiku s HDZ-om na štetu svojih glasača, pa i šire, na štetu svih umirovljenika. Nije bio jedini koji je tako prošlog ljeta mislio.

Da li i danas još tako misle? Da li je i njih zgranula izjava čelnika HSU-a, kojom je aludirao na pregovore s vladajućom garniturom: "Limun se cijedi dok u njemu ima soka"?

Činjenica je da su "haesuovci" dosta toga nacijedili, istisnuli ne samo za one koji su ih birali, već i za one umirovljenike koji su svoj glas dali drugim strankama. Naravno, nisu zbog toga doživjeli jednodušni aplauz na otvorenoj sceni. Dok su ih jedni prozivali kao ucjenjivače, nazvali ih reketarima, drugi su im zamjerali što nisu izvukli sve što im je oteto u vrijeme hadezeovske vlade, kojoj je tada na čelu bio za penzionere nezaboravni Nikica Valentić. Činjenica je da je tada većina - silom natjeranih u mirovinu lošom gospodarskom politikom, pljačkaškom pretvorbom i čistkama nepodobnih - sve to podnosila jobovskom strpljivošću. Štoviše i euforično klicala svojem vođi: "Ave Cezar, morituri te salutant"!

I dok su ovdje, mnogi i uplašeni, na pljačku stoljeća i obespravljivanje reagirali ovčjom bezazlenošću, u slovenskom su susjedstvu upokojenci odmah žestoko reagirali. Njihov pokret za očuvanje prava umirovljenika "Sive pantere" (sijede pantere) bio je vrlo uvjerljiv. S druge strane i odnos cjelokupnog slovenskog društva prema građanima treće dobi bio je kultiviraniji i civiliziraniji. Tadašnji predsjednik Slovenije Milan Kučan, izražavajući podršku sugrađanima treće dobi, javno je odao priznanje tim generacijama koje su svojim radom i odricanjem stvorile dobra za nove generacije. Tada je u Sloveniji sprovedena takozvana kuponska privatizacija. Građanima su podijeljene dionice. Tadašnji hrvatski ministar za gospodarstvo i danas ugledni ekonomski stručnjak Dražen Kalogjera, koji se između ostalog zalagao za takav oblik privatizacije i očuvanje proizvodnih resursa umjesto bezumnog uvoza, morao je podnijeti ostavku. Divlja privatizacija Hrvatske krenula je u stampedo.

Istini za volju, treba reći da su u Sloveniji prosječne mirovine iznosile 85% prosječne plaće, a danas su pale na oko 70%. U Hrvatskoj prosječna mirovina iznosi 38% prosječne plaće. Pritom je prosječna plaća u Sloveniji gotovo dvostruko veća u usporedbi s hrvatskom prosječnom plaćom. K tome je u Hrvatskoj daleko veći broj umirovljenika koji primaju mirovinu ispod prosječnog iznosa. Mnogi i ispod granice siromaštva, koja je bila u srpnju ove godine označena na iznosu od 1.780 kuna. Prema izrađenoj projekciji do 2020. godine u Sloveniji će konstantan porast brutto društvenog dohotka rezultirati stalnim porastom mirovina. Kod nas je prioritet stranke umirovljenika tek izjednačavanje prava takozvanih starih i novih umirovljenika, budući da su potonji još gore zakinuti.

Predizborna kampanja upravo i službeno kreće. Gotovo svi predizborni programi nude slatke kriške torte obećanja i umirovljenicima. Ruku na srce, tko će se za penzionerska prava zdušnije boriti u Saboru od same Hrvatske stranke umirovljenika? Bedaste su zamjerke da je to čisto interesna, a ne politička stranka. Kao da Hrvatska seljačka stranka nije interesna stranka. Ili bilo koja druga stranka koja, sasvim razumljivo, okuplja i štiti određene interese, u svojoj suštini uvijek egzistencijalne, ma kako ih rodoljubno i ideološki zaodjenuli. Glupo je i zamjeranje zbog postizbornog priklanjanja malih vladajućima. Jedna predstavnica manjina ovako je to objasnila: "Manjine se trebaju uvijek prikloniti onima koji formiraju vlast. Ako su u oporbi, teško mogu učiniti nešto u korist svojih birača".

Stoga, umirovljenici glasajte razumom, a ne srcem.

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002