Nenad Kobasia
U IME OCA

Hrvatska ima najskuplje besplatno školovanje na svijetu

Laptop po glavi – rješenje za osvježenje

Ovaj kiseli krizi – bizi kojim nas plaše i koji je postao izgovor za nebulozu svake vrste iznjedrio je i naramak sjajnih inicijativa od kojih mi se ona o besplatnim školskim udžbenicima koji bi se mogli skidati sa interneta čini izuzetno zanimljivom i važnom.

Ta inicijativa koju ovih dana forsira Večernji list ide za tim da se udžbenici stave na Internet odakle bi ih se kod kuće ili u školama „skidalo“ po želji i potrebi. No, ni takav način, između ostaloga korišten dugi niz godina i u jednoj Švicarskoj, nije, zbog troškova printanja, besplatan. Jeftiniji od kupovanja udžbenika jest ali besplatan nije. Opet bi ili škole ili roditelji morali davati novac za printanje.

Ideju je odmah preuzela i agilna web zajednica i uopće više nije upitno hoće li se udžbenici do jeseni pojaviti skenirani na internetu već hoće li kompromitirana vlada i korumpirani državni aparat opet upotrijebiti represiju ne bi li spasili super profite izdavača knjiga, dakle i svoje profite.

Stoga, čak ako hrvatski sabor donese na jesen i zakon o zabrani printanja u domovima i školama, odnosno kasnije amandman koji dozvoljava printanje ali samo istospolnim parovima uz javnobilježnički dokaz čemu im ono ima služiti, vjerujem da je velik dio roditelja u takvoj hetero situaciji da i neće puno razmišljati da li da se priklone skupljoj ili jeftinijoj varijanti nabave udžbenika.

No, bez obzira kako će se ovo medijsko interesno natkubavanje završiti, već sada, ovog trenutka, postoje svi preduvjeti, mislim pravi preduvjeti, da osnovno „besplatno školovanje“ postane besplatno školovanje.

Ja vidim dva načina. Prvi: Kada bi država svakom đaku nabavila laptop koji bi ovaj koristio cijelo vrijeme besplatnog školovanja (na primjer od trećeg osnovne do faksa), nedostatak potrebe za knjigama i papirima toliko bi pojeftinio priču sa udžbenicima i toliko olakšao i ubrzao pristup učenika činjeničnom znanju da bi to Hrvatskoj zaista trasiralo put da postane zemlja znanja. Jeftini školski laptopi više nisu bauk i trenutno su u svijetu pred realizacijom dva projekta toga tipa. Projekt "Jedan laptop po djetetu", koji vodi tim s bostonskog sveučilišta MIT, trebao je već biti na đačkim stolovima, a konačna cijena biti će mu oko 100 američkih dolara. Indija je pak pokrenula obrazovni program vrijedan 5, 5 milijardi kuna koji bi uskoro trebao iznjedriti najjeftiniji laptop na svijetu. Stroj bi imao dva gigabajta i bežičnu vezu sa internetom, a koštao bi obitelj, slušaj ovo, 10 dolara.

No, čak da zaboravimo sve te krasne i optimistične činjenice, moje je mišljenje da bi stvar Hrvatskoj bila isplativa kada bi se svakom đaku nabavio laptop čak i po današnjim komercijalnim cijenama, dakle laptop između 2000 i 3000 kuna.

Drugi moj prijedlog, koji nadopunjuje prvi ali može se početi realizirati i bez njega, bez besplatnih laptopa, ide za time da se treba potpuno promijeniti pristup nastavi kao i sam način prenošenja činjeničnog znanja. Djeca se ne bi prisiljavala (samo) na štrebanje već bi ih se prvenstveno obučavalo kako doći do podataka koji ih zanimaju. Djeci bi se trebalo dati da, ovisno o svojim afinitetima i bogom danim talentima, odlučuju o tome što će i kako učiti te ih pitati jesu li ili nisu zadovoljna svojim učiteljima. Tu bi se, naravno, najviše trebalo ulagati u ljude, u učitelje i njihovu izobrazbu i stimulaciju. Knjige u tom slučaju ne bi niti imale svoju sadašnju ulogu utega (u torbi) već bi ih djeca koristila samo u školama, u tiskanom ili elektronskom obliku. Naravno da bi sve knjige morale biti besplatno dostupne i na internetu.

I prvi drugi prijedlog sobom nosi i (pre)važnu no besplatnu odluku svakog roditelja o svojoj većoj uključenosti u praćenje (školskog) razvoja svog djeteta. Jer što će roditelji biti uključeniji i budniji djeca će im se bolje nositi sa aktualnim pitanjem: Zašto se besplatno školujem i za to još plaćam?

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002