Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

U državnim službama caruje podobnost nad sposobnošću

Kroativnost umjesto kreativnosti

Don Anđelko Kaćunko dobio je Pakrački dekret. Sada već bivši kancelar premješten je iz Vojnog ordinarijata u Gospićku biskupiju. Svećenikovu posljednju eskapadu s promocijom knjige Gola istina grešnice Nives Celzijus Drpić Kaptol nije bio voljan tolerirati kao što je to činio s nizom prethodnih. U Samoboru će ostati upamćen po svojoj tvrdnji da su smrt prvog predsjednika RH Franje Tuđmana uzrokovale "vudu" magije izvođene na Samoborskom fašniku. Od tada pa do danas čitav je niz njegovih bezumnih izjava i tvrdnji. Njegovim pretpostavljenima nimalo neobičnim, da bi se bili barem ogradili od njih. Od neposrednog mu šefa biskupa Jezerinca nije se to moglo ni očekivati, jer obojica promišljaju jednako kroativno. Na istoj valnoj dužini je novi Kaćunkov nadređeni biskup Mile Bogović. Dobar predložak za filmski scenarij Kino Lika 2.

Srećom, postoji i suprotni, razumni pol Crkve u Hrvata. Prije svega jedan drugi don, splitski župnik don Ivan Grubišić, koji ponovno upozorava:

"Na djelu su cijelo tranzicijsko vrijeme jahači hrvatske apokalipse, četiri nacionalne sramote. To su partitokracija i politikantstvo, nepoštivanje ustavnih odredbi i nefunkcioniranje pravne i pravedne države, korupcija i kriminal te šutnja takozvane vertikale duha".

Zbog toga mu kroativni predbacuju grijeh nekroativnosti. I javni se pravobranitelj Jurica Malčić zamjerio kroativnima. Nakon pola godine čekanja na dnevni red zasjedanja Sabora konačno je uvršten njegov izvještaj. U kojem navodi kako u državnim službama caruje podobnost nad sposobnošću, to jest kroativnost umjesto kreativnosti. Predsjednik Sabora je konstatirao da se izvještaj prima na znanje. Bez rasprave!

Mučne teme? Deprimantne? Osvrnimo se onda na Samoborsku glazbenu jesen. Ovih dana u svim medijima prepuno pohvala na njezin račun. Ovdje doista vlada kreativnost. Prije svega mnogobrojnih vrsnih izvođača, ali i ne manja opet potvrđena kreativnost organizatora. Značenje ovog festivala u Hrvatskoj čini se da je daleko veće nego što se to shvaća u samom Samoboru. Odjeću i obuću u koju je utiješnjen ovaj festival, on je već nekoliko sezona prerastao. I doista, što bi bilo da Samobor nema franjevačke crkve? A i ona je bila pretijesna za sve one koji su željeli prisustvovati koncertu kojim je otvoren festival. Željeli čuti i vidjeti blistavu ljepotu glasa i stasa u svijetu čuvene Inve Mule. I zbog toga su došli sa svih strana.

Po koncertu i gosti i domaći osjećali su se sigurni na samoborskim ulicama, iako je već bila noć. Nelagoda kakva vlada na zagrebačkim ulicama u noćnim satima ne osjeća se u Samoboru. Činjenica je da se baš i ne mogu vidjeti policajci. Možda i stoga što diskretno obavljaju svoj posao. Nedavno je na jednom skupu bilo postavljeno pitanje što je s takozvanim kvartovskim policajcima u Samoboru, da li još egzistira ta institucija. Samo je jedan stanovnik Bregane javio da viđa kvartovskog policajca. U početku da je bio jako aktivan. Ali, nakon nekih njegovih akcija usmjerenih protiv mladih noćnih bukača, došlo je do reakcija. Oštećen je tamošnji restoran, škola, Poduzetnički centar, automobil... Policajac je shvatio poruku i navodno je sada daleko manje aktivan.

- Svi govore kako je to lijepi posao, šećeš na friškom zraku i još si zato plaćen – požalio mi se jedan policajac. - A nikad ne znaš kad na intervenciji uđeš u kuću hoće li te neki alkoholičar, drogeraš ili luđak dočekati nožem, sjekirom ili pištoljem. Od takvog šoka barem deset dana trpiš.

Jedan drugi policajac kaže kako ne vidi vozača na čijem je automobilu naljepnica invalid s puškom, ma što on uradio, jer nikad se ne zna kako će ovaj reagirati. U jednoj radio emisiji u kojoj je gostovao glavni ravnatelj policije Marijan Benko, majka je dvojice sinova policajca rekla kako oni nemaju šanse napredovati, jer se unapređenja događaju po rodijačkim vezama.

I, za kraj, nakon policijske i penzionerska tužaljka. Prosječna mirovina u srpnju je iznosila 2.044 kuna (1,138.137 umirovljenika). Jedini predstavnik HSU u Saboru Silvano Hrelja straši Sanadera praznom puškom, ukoliko penzioneri ostanu bez koalicionim ugovorom dogovorene božićnice. U novom sazivu slovenskog parlamenta njihova stranka umirovljenika ima sedam poslanika. I oni odlučuju o predsjedniku slovenske Vlade. Naši penzići kako su glasali, tako sad imaju. Zapravo svi glasači. Sve manje možemo uopće kupovati, a kamoli po onom reklamnom sloganu Kupujmo kroativno. Sve je više onih kojima nije dovoljna samo Hrvatska. Hoće i bolji život u njoj. Ali i sve je manji broj onih kojih ga imaju. Treba samo zaviriti u čekaonice psihijatara. Prepune su.

PTSP više nije pojam isključivo vezan za ranjenu psihu branitelja.

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002