Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

Na građevinsku devastaciju u Samoboru već se odavno upire prstom

Samoborski raj ili pakao

Sigurno već znate, u Samoboru će niknuti prekrasno naselje na osam hektara površine. Tamo negdje uz budući sportski centar Šmidhen. Kuće s 320 stanova površine od 110 do 180 kvadratnih metara. Investitor je američko-izraelska firma ATIA, koja u taj projekt ulaže 50 milijuna eura. Kuće će imati dvoetažne stanove, a svaki će imati svoj vrt. Dakle, neće biti one preizgrađenosti parcela i predimenzioniranosti zgrada tipičnih za posljednji plimni val samoborskih novogradnji, a koje jedino nikako ne vide građevinski inspektori nimalo ustrašeni od mogućeg ujeda USKOK-a, kao što nisu ni kumovi takvih rabota.

Prekrasno je što će se istodobno s gradnjom ovog naselja saditi i drvoredi, pa čak formirati i jedan novi park. Svakako pohvalno i zbog toga što generalnim urbanističkim planom ništa tako zelenog nije bilo predviđeno. Ne znam da li će o ozelenjavanju građevinskih površina jednako voditi računa i investitor TOP HOME, koji gradi na drugoj strani Samobora. Ali, da se gradi, gradi se. Mijenja se lice Samobora. Kako će ono na kraju ispasti?

Čak i u splitskoj Slobodnoj Dalmaciji pišu o rekonstrukciji neke obiteljske kuće u Samoboru, koju potpisuje top-arhitekt Hrvoje Njirić (između ostalog, projekt stadiona Plavi vulkan), a koju kao jedan u nizu totalnih promašaja navodi grupa renomiranih povjesničara umjetnosti. Najavili su pravi rat i poznatim arhitektima, koji iz lukrativnih razloga crtaju po željama investitora.

Na građevinsku devastaciju u Samoboru već odavno upire prstom naš sugrađanin ing. Branko Adamek. Građevinski stručnjak koji kvalificirano ukazuje na promašaje i nezakonitosti. Upozorava na opasnost da Samobor ne doživi građevinsku katastrofu poput Svete Nedelje, koja je još uočljivija sada kad se vozi zaobilaznom cestom prema Zagrebu. Inženjer Adamek i na stranicama ovih novina pokušava senzibilizirati samoborsku javnost ukazujući na promašaje, pa čak i nezakonitosti, ali na moguća i potrebna rješenja. Takav smisao imao je i sadržaj njegovog napisa u prošlom broju. Između ostalog, inženjer Adamek opravdano propituje moguće probleme priliva tolikog broja novih stanovnika Samobora. Samoborski raj kvalitetnog življenja ili pakao prenapućenosti? Već sada je nedovoljan broj dječjih vrtića. U Domu zdravlja liste čekanja sve su duže. Neki pregledi i tretmani naručuju se i mjesecima unaprijed. Čak i u privatnoj poliklinici postoji lista čekanja! Čini se kako su jedino trgovački centri spremno dočekali ovaj plimni val pridošlica.

No, čitajući na internetu komentare na ovaj napis Branka Adameka, bio sam zapanjen. Dobar dio "komentatora" osporavao mu je pravo da uopće govori o toj temi, jer su on i gradonačelnik Filipec u istoj stranci (HSLS). Budući da je po njihovom sudu sadržaj članka u biti u opreci s načinom upravljanja Samoborom, tu im nešto "smrdi". Ako je Adamek i u pravu, on nema pravo o tome govoriti (pisati). Tek jedan je komentar, očito izazvan takvim reakcijama, govorio o činjenici da stranački kolege ne moraju imati i isto mišljenje o svemu. Pogotovo ne u liberalnoj stranci!

Doista zapanjujući mentalni sklop osoba koje tako reagiraju. Ali, to i objašnjava mnogo toga, a što i nije posebnost Samobora već i opća značajka ovog razvojnog trenutka hrvatskog društva. Primitivizam i neukost produciraju sistem negativne selekcije u političkom životu pa time i u upravnim strukturama na svim razinama, uključivo i Sabora, a kamoli ne Samobora. Gospodin Adamek je sigurno to iskusio kao gradski vijećnik u nastojanjima da se sačuva kvaliteta življenja u Samoboru i njegovoj okolici, da se očuvaju njegove kulturne i spomeničke vrijednosti te da to budu odrednice njegovog daljnjeg razvoja. Kad se čitaju zapisnici sa sjednica Gradskog vijeća, teško da je u njemu nailazio na intelektualnu rezonancu.

Uzmimo samo zapisnike s takozvanih aktualnih satova Gradskog vijeća kada vijećnici postavljaju pitanja, a odgovaraju im profesionalci iz gradske uprave. Nemušto govorenje, konfuzne misli, pa i gluposti, kako u pitanjima, tako i u odgovorima. Ne znam da li se radi o transkriptima fonograma ili rukom hvatanih zapisa govornika, ali nisam primijetio da je netko na idućoj sjednici tražio ispravak zbog krivog navoda u zapisniku. Čast iznimkama, ali u svojoj cjelini ovo upravno tijelo teško da je kapacitirano i stručno i intelektualno za mnoge odluke koje donosi, pa se njegova uloga svodi samo na formalnost. A u tom su slučaju manipulacije uvijek moguće. Niti budući neposredan izbor gradonačelnika to neće izmijeniti, jer će se vijećnici birati kao i dosad po stranačkom sistemu.

I sve će ostati isto. Ukoliko u međuvremenu građanska svijest ne postigne kritičnu masu. Općenito u Hrvatskoj, pa tako i u Samoboru.

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002