Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Htjeli mi to ili ne, jednostavno ne možemo pobjeći od ove slovensko – hrvatske politički uzavrele kuhinje

Svoje nemamo - tuđe nećemo!

Jednom smo već pisali o poznatoj teoriji determinističkog kaosa. Mislim da nema bolje definicije kad se želi ovih dana opisati situacija i "uraganska prašina" koju je podiglo ovo hrvatsko-slovensko sporazumijevanje i arbitriranje. Bitna je razlika što i deterministički kaos ima svoje pravilnosti i zakonitosti – dok ih ovaj "naš arbitražni kaos" nema.

Ukoliko se bismo upustili u avanturu analiziranja i sistematičnog pregleda pisanja medija i izvještavanja svih dalekovidnica, sigurno bismo utvrdili da je najcitiranija riječ: arbitražni sporazum; najtraženiji pojmovi: junction i članak 3b; središnja tema ili naslovnica: odnosi Hrvatske i Slovenije. Svinjska gripa, korupcija, štrajkovi – sve to su samo sporedne teme.

Htjeli mi to ili ne, jednostavno ne možemo pobjeći od ove slovensko – hrvatske politički uzavrele kuhinje, u čijem loncu se ovih dana brčkaju premijer Borut i premijerka Jadranka. Opozicije jednoglasno siju u parlamentima i u javnosti nezadovoljstvo, prijete interpelacijama, Ustavnim sudom i referendumom. Rasplamsala se vatra oko arbitražnog sporazuma pod izlikom zaštite "viših nacionalnih interesa".

U posljednjih nekoliko mjeseci svi su stručnjaci - za povijest, pomorsko pravo, stručnu terminologiju, međunarodno pravo, tumačenje arbitraže... Gotovo da ne možete vjerovati koliko informacija i koliko napisanih članaka na tu temu. Logično je da o tom pitanju političari moraju imati stav, ali u isto vrijeme svi ostali postaju samoimenovani i samoprozvani granični "stručnjaci". I kumice na placu, župnici, ribari, sportaši, znanstvenici - svi oni su doista glas javnosti, svi oni jednostavno "moraju" imati stav.

Arbitražni sporazum je poput vucibatine ili prostitutke, koje svi istovremeno mjerkaju, ali i šikaniraju ili verbalno razvlače na sve strane.

Stockholmski paraf sporazuma, tog 4. studenog u 12.20 sati, kojeg prati usklik premijera Pahora "Kakav fantastičan dan!" i Jadrankin novi broš na reveru, samo su blaga utjeha ili tek priprema na ono što će još uslijediti. Oboje premijera je ustvrdilo da su "otvorili ne novi list, nego novu knjigu u odnosima Slovenije i Hrvatske". Optimizam i obostrana premijerska naklonjenost, koja se, uz modne, vidi i u usklađenim nastupima, doista daju nadu u novi vjetar usprokos svim preprekama. Nadamo se da je to zbilja nova etapa u punoljetnom graničnom sporu.

Vrijedni novinari su izračunali da su naše države do sada potpisale 95 različitih pogodbenih akata, ali da je ovaj svakako najznačajniji.

Rijetki političari, poput profesorice Vesne Pusić, pokazali su da imaju znanje, ali i da imaju stav, te da mogu procijeniti što je u trenutnoj situaciji pametno i primjereno, odnosno što je stranački, a što državni interes.

Na jednoj strani se hvalimo multikulturalnošću, rušenjem granica, svečanim obljetnicama rušenja zidova, a s druge strane nezadovoljnici i vječni protivnici pokušavaju na račun sporazuma etablirati svoju poziciju.

Časopis Delo je, neposredno nakon potpisivanja sporazuma i najave da će opozicija predlagati referendum, pitao javnost i objavio preliminarnu anketu u kojoj se 48,5% ispitanih izjasnilo da bi podprlo sporazum, dok je 36,9% bilo protiv.

Ni simpatični profesor Baltazar u svojoj magičnoj i svestranoj radionici, koji ovih dana opet šeće metropolom, izgleda ne bi mogao pomoći da se izumi čarobni napitak koji bi riješio ovaj slovensko-hrvatski deterministički kaos.

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002