Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Vrijeme je da posvetimo više pažnje "nježnijem spolu"

Žene - sposobne, potplaćene, podcijenjene

Praznik ili dan posvećen ovom našem spolu, 8. ožujak, kojeg se neki sa sjetom sjećamo još iz osnovne škole, kada smo svojim mamama i bakama nosili cijeće i pisali pjesmice, nagnao me da opet malo pažnje posvetim "nježnijem spolu", kako nas vole nazivati. Kažu neki da su se oko i zbog žena vodili ratovi, bile su carice, o njima su se pisale poeme i balade, pa ćemo vam predstaviti neke "moćne" žene u deželi. Ima li takvih i danas, onih koje imaju moć i imaju snage iznijeti svoje mišljenje i hrabro odraditi svoj posao? Ima.

Krenut ćemo, naravno, od politike. Žena prva. Ministrica unutrašnjih poslova Katarina Kresal - mladolika, krhka, plave kose i prodornih očiju; neki su je prozvali i Barbi. Prva dama stranke LDS i prva žena na čelu "muškog ministarstva". Po izobrazbi pravnica, pokazala je svoju snagu i hrabro se suočila s reakcijama zadovoljnih i nezadovoljnih odlukom da za vrijeme svog mandata riješi pitanje "izbrisanih". Također je i prva ministrica protiv koje se u parlamentu pokreće interpelacija. "Izbrisani" je udomaćen naziv za osobe koje su 26. veljače 1992. godine izbrisane iz registra građana Republike Slovenije. Riječ je o osobama koje su pridobile pravo stalnog boravka, ali su istovremeno imale to pravo u nekoj od bivših država SFRJ. "Izbrisani" su doslovno izbrisani iz svih mogućih evidencija i oduzeta su im sva prava. Sudbine i životne priče mnogih od tih ljudi su doista potresne i dirljive. Određeni broj je svakako onih koji su nešto vagali i čekali, ali većina je takvih kojima su oduzeta prava državljanstva, a time i sva druga ljudska prava.

"Izbrisani" potražuju odštetu od države, koja će biti breme državne blagajne. Činjenica je da dvije odluke Ustavnog suda, najvišeg autoriteta sudbene vlasti, posljednja iz 2003. godine, do sada nisu provedene u život i djelo. Najava Katarine Kresal o provođenju tih odluka i početku postupka izdavanja rješenja izazvala je polemike. Ona ne odustaje i odlučna je u tome da to pitanje riješi.

Žena druga. Pojavila se na vrhu ankete u dnevnom listu Delo kao najbolje ocijenjena u Vladi prvih sto dana - ministrica obrane Ljubica Jelušič. Zanimljivo je svakako da dva, inače muška, resora u Sloveniji vode žene i to očito vrlo uspješeno. Upravo pod pokroviteljstvom Ministarstva obrane, a uz sudjelovanje žene predsjednika Republike, informacijske pravobraniteljice, ministrice za obranu, te brojnih časnica, održana je 8. ožujka velika priredba kojom su dominirale žene. "Pa ovdje ima dva bataljona žena", komentirali su neki.

Treća i četvrta žena su iz kulture. Zanimljivo pismo žene skladateljice, pjesnikinje, korisnice planeta - Xenije Jus, ministrici Majdi Širca, ovih dana našlo je svoje mjesto u medijima, a ono završava riječima: "...misao koja ne želi biti cinični privjesak krute sadašnjosti u završetku desetogodišnje prezrenosti: Majda, prosim, skuhajte nam tu kavu, čekamo na nju osamnaest godina". I kultura vapi za promjenama.

Nakon pobrojavanja sposobnih žena, predstavit ćemo vam malo statistike. Brojke ponekad pokazuju, ponekad zabrinjavaju, a ponekad vas ostavljaju bez riječi. Prema podacima statističkog zavoda RS prosječna mjesečna brutto plaća žena u 2006. godini iznosi 93,1 postotak manje od prosječne plaće muškaraca, što znači 88 eura manje. Najveća razlika je u sektoru financijskog osiguranja i spolovi se "razlikuju" čak za 737 eura. I još jedan podatak - u upravnim odborima većih poduzeća u Sloveniji je samo 19% žena. Znači li to da muškarci odlučuju i raspravljaju, a žene to provode ili...? Brojke sve govore.

Nevladina organizacija Ženski lobi Slovenije izdala je ovih dana publikaciju vezanu uz izbore za EU parlament i ravnopravnost spolova. Ženski lobi je organizacija koja udružuje jedanaest navladnih organizacija iz različitih područja i petnaest žena iz akademskih krugova te motivatorica za ravnopravnost spolova.

U lipnju nas očekuju izbori za Europski parlament, u koji je, prema zadnjim podacima, 2004. godine bilo izabrano 31% žena. U Europskoj komisiji je 37% žena, ali predsjednice nema još na obzoru. Istraživanje među europarlamentarkama je pokazalo da su većinom starije od 40 godina, da brže odu iz politike od svojih kolega, a najveće prepreke su im obiteljske obveze, prevladavajući tradicionalni pogled na ulogu žene u društvu i pomanjkanje obiteljske potpore.

- Žene plivaju prema toku tradicije, s obitelji na leđima i sa slabijim ekonomskim polazištem - komentirala je Sonja Lokar. Prije spomenuta pjesnikinja je izjavila: "Neumitna je samo jedna stvar, zajednička svim primjercima Homo sapiensa – to je život".

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002