Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Povodom 5. lipnja, Svjetskog dana okoliša

Rane Zemlje gledane iz zraka

Slovenska i hrvatska nacionalna dalekovidnica su se priključile pedeset drugih država diljem svijeta, na svih pet kontinenata, koje su 5. lipnja na Svjetski dan okoliša prikazale dokumentarni film Dom ili, kako je preveden u Sloveniji, Zemlja naš dom. Za sve one koji nisu pogledali film, a i za nas ostale, kolumna je prigodna da podijelimo neke detalje oko tog projekta, odnosno da i mi damo neki doprinos.

Koscenarist i režiser Yann Arthus-Bertrand je osjetio potrebu napraviti film impresioniran izuzetnim dojmom koji je na gledatelje ostavio film Ala Gorea An Inconvenient Trouth. Film Home je njegov prvijenac i snimljen je u potpunosti u HD tehnici iz helikoptera. Tako su morali premostiti i brojne tehničke prepreke u vezi s kamerom i snimateljskim uvjetima, koji su se mijenjali u različitim državama, a posebnost je što nisu imali više od jedne strane sinopsisa kada su krenuli snimati film. Režiser je znao koju poruku želi ispričati, ali opseg se svaki dan povećavao.

Poruka filma je jasna: imamo veći utjecaj na Zemlju nego što to ona može podnijeti. Preveliki smo potrošači, odnosno izrabljivači svih prirodnih vrednota koje neumorno crpimo. Iz zraka možemo vidjeti sve rane na Zemlji. Režisera je motivirala i knjiga poznatog američkog ekologa Lestera Browna Država svijeta, dok mu je scenarij pomagala oblikovati Isabelle Delauney. Glazbu za film je napravio jedan od najboljih francuskih glazbenika Armand Amar.

Ritam stvaranja filma nam govori, odnosno upozorava nas da moramo usporiti i promisliti svoje vrijeme pa je puno prizora u usporenom pokretu, jer se želi gledatelje usmjeriti k slušanju i razmišljanju. Stav je autora da je filmom možda napravljen korak naprijed, ali u međuvremenu je sama Zemlja napravila deset koraka unazad.

Masovnom i svjetskom distribucijom u nekoliko različitih formata želi se upozoriti svaki stanovnik planeta, jer milijarda ljudi može biti puno učinkovitija od bilo koje vladine politike. Naravno, sve to je moguće samo ako postoji glavni sponzor, poduzeće PPR, odnosno njen predsjednik François-Henrie Pinauls, koji je odlučio uključiti PPR u taj ambiciozni globalni projekt. Izdvojeno je 10 milijuna eura i time omogućena besplatna distribucija. Bio je potreban i međnarodni distributer koji bi bio sposoban film globalizirati. Jedini koji je vjerovao i bio spreman investirati je bio Luc Besson iz EuropaCorp.

Realizacija ovog projekta je trajala tri godine. Izrađen je nacrt koji je uključivao 54 države, 217 dana snimanja i 488 sati snimljenog materijala. Tri snimateljske ekipe su radile simultano 21 mjesec na sve četiri strane planeta. Susreli su se s brojnim problemima, od vremena, stabilnosti plovila, komunikacijama, pa do problema s gorivom za udaljene lokacije. Tehnički problemi, pak, nisu bili ni sjena onim birokratskim. Najveći problemi su bili u Indiji, dok je u nekim državama kamera zabranjena.

Glazba, slike, riječi i čovjek, naravno, stvaraju promatrački ritam, puštaju disati slikama. Glazba koju je stvarao skladatelj Armand Amar s budimpeštanskim simfonijskim orkestrom i šangajskim ansamblom udaraljki, nikad nije preoblina, ali vam budi sve emocije.

Posebnost ovog projekta je, dakle, osim problema kojim se bavi, i u tome da je to prvi film u cijelosti snimljen iz zraka. Film je vrhunac svega što je autor vidio u 20 godina rada i pokušava prenijeti to čim većem broju ljudi.

Za kraj su prigodne riječi scenaristice Isabelle Delauney: "Film pokazuje nadarenost ljudskih bića i njihovu sposobnost prilagođavanja okolišu i njegovu sebi. Veliko je pitanje kako ćemo upotrijebiti tu eksploataciju naše nadarenosti".

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002