Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Nuklearni otpad ili nuklearno smeće - kamo s njime?

Kad jabuke zasvijetle

"Jabuke iz nasada blizu nuklearke svijetle u mraku" - samo je jedna od brojnih predrasuda koje smo nekoć susretali. Danas više nitko ne misli tako, ali brojna su otvorena pitanja dok je nuklearna realnost uskladištena u Krškom na "privremenoj" lokaciji, koja je privremena već dvadeset godina.

Nuklearni otpad ili nuklearno smeće, da se tako životnije izrazimo, tema je koja opet ovih dana buri duhove u najbližoj prekograničnoj regiji, posebice u Občini Krško. Zanimljivo je uočiti da javnost u Občini Brežice činjenicu da se rješava jedno od ključnih ekoloških i nuklearnih pitanja na udaljenosti od samo nekoliko kilometara baš i puno ne zabrinjava, barem sudeći po (ne)reakcijama te iste javnosti.

Brojna događanja se redaju posljednjih mjeseci: od stručnjaka koji predstavljaju svoj pogled na odlaganje otpada i korištenje nuklearne energije, formalnih političkih donošenja odluka na općinskom vijeću, pa do organiziranih stručnih izleta diljem svijeta po odlagalištima, sve do revolta stanovnika koji žive na području uz Nuklearnu elektranu Krško. Predviđena lokacija odlagališta NSRAO je u dijelu Krškoga koji se naziva Vrbina, u neposrednoj blizini NEK. Lokalna partnerstva Krškog i Brežica su organizacije u kojima sudjeluju sve zainteresirane strane i javnost. Zadaća partnerstva je da aktivno uključuju prije svega građane u informiranje, procese odlučivanja i rješavanje svih otvorenih pitanja. Neki malo zlobniji jezici su ta partnerstva nazvali agencijama za organiziranje nuklearnog turizma. Naime, lokalna partnerstva su ogranizirala stručne posjete odlagalištima u Mađarskoj, Francuskoj i Češkoj. Dugotrajan i birokratski kompliciran postupak izbora lokacije koji vodi Ministrstvo za okolje in prostor, ima svoj terminski plan ili vozni red koji bi se trebao zaključiti donošenjem uredbe u Vladi i objavom dokumenta koji ima službeni naziv Državni prostorski načrt za odlagališče NSRAO. Iako je doista lokacija u Krškom vjerojatno jedina koja ima realne mogućnosti da dobije zeleno svijetlo, formalno su u proceduri i neke druge lokacije. Dok s jedne strane postoje europske direktive koje propisuju odgovorno ravnanje nuklearnim otpadom i protokoli koji državu obvezuju da to pitanje uredi, s druge strane postoji javnost i društvena prihvatljivost. Strah od rizika, strah od posljedica, strah od nepoznatog, strah od svijesti o opasnosti nuklearnog otpada i da to "nešto" ne želimo u svojem dvorištu su najčešći argumenti.

Prema zadnjim podacima i istraživanjima, u razdoblju između ožujka i listopada 2008. godine nivo društvene prihvatljivosti je, u usporedbi s proteklim razdobljima, bitno porastao. Smatra se da je uključivanje javnosti u postupak odlučivanja bio presudan u pozitivnom smjeru. Upravo ovih dana u mjesecu svibnju, Fakulteta za družbene vede iz Ljubljane provodi terensko istraživanje u krugu od 1500 metara oko potencijalne lokacije u svakom domaćinstvu. Cilj je dobiti detaljne podatke o stavovima ljudi koji su najbliži te ih usporediti sa stavovima u cijeloj Občini Krško.

Šira javnost je uvjerena da je potrebno uključivanje u odlučivanje svih pa je sakupljeno 1240 potpisa žitelja četiriju mjesnih zajednica najbližih lokaciji. Peticija je predana županu Francu Bogoviču, a njom se zahtijeva referendum prije donošenja konačne odluke. Referendum je najdemokratičnije sredstvo odlučivanja, a za tako odgovorne odluke s dugoročnim posljedicama je prikladan.

Od nekoliko navedenih problema oko kriterija društvene prihvatljivosti i birokratske procedure, tu su još i oni stručni oko vrste odlagališta, jer su planirani ukopani silosi, što izaziva različite reakcije. Otvoreno je i pitanje hrvatskog dijela nuklearnog otpada. To bi mogla biti nova Pandorina kutija naših međudržavnih problema i sporova. Pregovori oko rješavanja dijela hrvatskog otpada tek slijede. Da li će se po tom pitanju, nakon morske, otvoriti i kopnena nuklearna fronta, ostaje nam da čekamo i svjedočimo.

Slažemo se s većinom stručne i laičke javnosti da je "privremeno zbrinut" nuklearni otpad opasniji nego ako ga zbirnemo, a jesmo li na pravom putu, odnosno hoće li ta nuklearna jabuka doista svijetliti - ostaje otvoreno pitanje.

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002