Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

Što sve Željko Kerum može, a da mu nitko ništa ne može?

Opasni urbani tipovi

To može samo Kerum. Jer, tko drugi može tako nešto izvesti, kao što to aktualni gradonačelnik Splita Željko Kerum može, a da mu nitko ništa ne može? Od tragedije na haškoj sudskoj sceni on napravi travestiju na sceni protestnog skupa na splitskoj rivi u povodu izrečenih presuda hrvatskim generalima. Splitska riva već je upamćena po izrečenim porukama raznih političara, ali ovaj posljednji Kerumov "urbi et orbi" ostat će upisan u splitske anale kao doista bizaran. Prema Kerumu u državi je sve pošlo krivim smjerom, s čime bismo se mogli i složiti. No, za to splitski gradonačelnik krivi "urbane tipove" u redovima vladajućih. A mladiću koji protestni skup koristi za poruku Kerumu da se makne iz Hajduka (ništa u Splitu bez Hajduka), iznervirani gradonačelnik dobacuje: "Ti si jedan urbani Jugoslaven, koji ne zna što govori".

Po svemu sudeći, očito je da splitski plutokrat nikako nije znao što govori. Svjedočio je svoje neznanje uz burno skandiranje publike. Je li to bilo iskreno odobravanje ili hinjeno u poticanju ridikuloznosti govornika, u to u Splitu nikad ne možeš biti siguran. Bit će da je bilo i jednog i drugog. Kao i pri donošenju njegove odluke da zabrani premijeru komične opere Maršal na dan izricanja haške presude, ali i zabrani svako njeno daljnje izvođenje sve do iduće godine.

Možda su Kerumu već pokazali rječnik stranih riječi Vladimira Anića i Slavka Goldsteina u kojem uz pridjev "urban" stoji: 1. gradski; 2. koji sadrži svojstva kulturnog, socijaliziranog i organiziranog života grada. A uz imenicu ženskog roda "urbanizacija": 1. proces stvaranja i širenja gradova i pretvaranja seoskih područja u gradska; 2. proces oblikovanja gradskog stanovništva i promjene koje prate doseljavanje iz sela u grad.

A možda Kerum i od ranije zna značenje riječi urban, pa su samo njegovi snažni rustikalni korijeni uzrokom genetskog odiuma prema urbanom. Kao što jednom poznati zagrebački advokat Silvije Degen reče opisujući određenu kategoriju došljaka u Zagreb, koji se pak nikako ne mogu suživjeti s tom urbanom sredinom, njenim obrascima ponašanja i običajima, a ipak žele i ostaju u njemu živjeti: "Oni vole Zagreb s mržnjom".

Vjerojatno je to i Kerumov sindrom pa od tuda i njegovo koketiranje s Hrvatskom seljačkom strankom u već očitoj predizbornoj kampanji. Očito da riječ "građanska" u naslovu njegove stranke nikako ne treba tumačiti kao "urbana". Mogućnost koaliranja s Kerumom dosad nije ni čelnik HSS-a zanijekao. Uostalom, splitski mogul mogao bi u brak stranaka ući sa značajnim novčanim mirazom, itekako korisnim za predizbornu kampanju.

Pitanje je da li Kerumu ispadi primitivnosti više štete ili koriste. Dok mu kod jednih ismijavanje šteti imidžu, drugi ga upravo takvog doživljavaju sasvim ozbiljno, kao oličenje malog i neobrazovanog čovjeka koji je uspio od ničega stvoriti basnoslovno bogatstvo. Takozvani mali čovjek može se jednostavno identificirati s takvim likom, dati mu svoje povjerenje i slijediti ga. Uostalom, to već dokazuje i njegova pobjeda na izborima koji su ga doveli na tron splitskog gradonačelnika.

Po svemu sudeći, značajnu ulogu u političkom usponu Željka Keruma ima i specifičan mediteranski mentalitet njegovog okruženja. Zbog svojeg značaja i ponašanja u našim je medijima odavno nazvan splitski Berlusconi. Ali, nedavno je to uočio i jedan strani novinar, Tim Judah u uglednom listu The Economist, opisavši njegove berluskonijevske karakteristike: vlasnik je hotela, trgovačkog lanca i televizije, često je u sukobu interesa, a predbacuju mu beskrupuloznost, nepotizam i aroganciju. Judah nije propustio navesti da je Kerum svojedobno u svojoj izbornoj kampanji sebe prikazivao kao obiteljskog čovjeka visokih moralnih vrijednosti, da bi nakon dobivenih izbora napustio suprugu i sada živi s nevjenčanom suprugom. Tko zna, možda će upravo te opisane gradonačelnikove osobine privući u Split strane turiste, pogotovo one iz susjedne Italije. Odlazeći iz Splita hoće li ti turisti reći nešto poput one rečenice numidskog kralja Jugurthe kad je svojedobno napuštao prijestolnicu Rimskog carstva, izreke koja je postala sentenca:

Urbem venalem et mature perituram, si emptorem invenerit (O podmitljiva li grada, koji će brzo propasti nađe li kupca). Sentenca koja je danas primjenjiva na mnoge naše gradove. Što se tiče korupcije i na cijelu državu, koja je upravo i zbog toga u čistilištu ispred ulaza u Europsku zajednicu.

Ali, ne treba se zbog toga zabrinjavati. Ispitivanja javnog mnijenja ionako pokazuju da većina hrvatskih građana ne želi u EU. Mnogi na taj način protestiraju zbog (nepravomoćne) presude našim generalima u Hagu. No, zanimljivo je pitanje koje je postavio jedan sudionik raspravljajući o haškoj presudi u radioemisiji vjerskog programa HR1 "Susret u dijalogu". Što ako je haška presuda namjerno takva kakva jeste, da bi razjareni hrvatski građani odbili ulazak u EU? Oni koji sada koče ulazak Hrvatske moći će reći: eto vidite, ona sama ne želi sada ući, pa neka onda pričeka kad Srbija stekne uvjete da ih zajedno primimo.

Arhiva 2011

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002