Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

Jedan je ustavni sudac upozorio na opasnost neke Oktobarske revolucije

Ne budite Velog Jožu

Niste bili proteklog ljeta na našem plavom Jadranu, jer tamo nemate rođake? Otišli ste na selo kod rođaka? Ili, još gore, ostali kod kuće? Nakon toliko turističkih emisija u kojima je naša televizija mamila naše ljude na naše more, to je doista neoprostivo. Pa čak i nepatriotski. Unatoč bezbrojnim sirenskim pozivima, koje su očaravajuće lagano odjevene TV-voditeljice upućivale gledateljstvu kako treba odmor provesti baš u tom čarobnom mjestu iz kojeg nam se tog trenutka one javljaju, apstinencija hrvatskog građanstva bila je velika. Toliko velika da je broj inozemnih besramno premašio broj domaćih turista.

Zašto je tome tako, time se nije opterećivao skup uvaženih turističkih poslenika održan nedavno u Rovinju. Podijelili su jedni dugima nagrade i zaključili kako trebaju sve pripremiti i poduzeti da iduće sezone turistički ulov bude još uspješniji i obilniji. Vlada se svesrdno zatječe izgleda jedinom preostalom mogućem zaštitniku: sveti Turizam smiluj se i spasi nas. Sve drugo ionako je propalo.

Tako misli i moj stari znanac, "moj" ribar Nikica u Postirama na Braču. Zapravo, bivši ribar. Rekao mi je kako je sa svojom 7-metarskom brodicom počeo prošlog ljeta taksirati. Sigurniji mu je ulov turista negoli riba. I, kako kaže: lakši posal, a više se zaradi. Ali, još tu i tamo "iz gušta" baci mrižicu ili parangal. Tako je tog jutra kad smo razgovarali ulovio oradu od preko dvije kile. Nije mi ju ponudio na prodaju. Očito iz pristojnosti, uvjeren da bi meni penzioneru bilo neugodno objašnjavati zašto je ne mogu kupiti. Prodao ju je nekom Talijanu za 400 kuna.

- Deset kili svinjetine – pojašnjavao je Nikica. - Malo je naših turista. A i oni koji dođu paze na svaku kunu. Ne iz škrtosti. Nema se kao što se prije imalo. Ima naših bogatuna, samo ih ovdje ne vidimo. Oni su negdje po jahtama u marinama ili u skupim hotelima.

Stari sigurno pamte onu pjesmicu koja se nekako ovako pjevala: "Tko ima para kupa se u moru, a tko nema doma u lavoru". Onda je došlo vrijeme kad se govorilo kako neće stranci uživati u našem moru, veće će se tamo odmarati naša radnička klasa. Niknula su tako i radnička odmarališta na moru. Sada je i opet aktualna ona stara pjesmica. Samo što je sada, zahvaljujući razvoju tehnologije, širokim masama omogućeno da u Jadranu uživaju poput onih protagonista u pričici reklamnog spota za digitalnu televiziju, koji s nogama u lavoru i pogledom na TV-ekran s kristalno jasnom digitalnom slikom imaju iluziju kao da se i sami praćakaju i prskaju s ljepoticama zavodljivih oblina. Naša dobra televizija omogućila je tako svojim gledateljima da uzduž i poprijeko virtualno proputuju našom obalom, a nešto manje uživaju i u ljepotama naše unutrašnjosti. I ne samo da voajerski uživaju u ljepotama krajobraza, već i uživaju u bogatstvu mediteranske gastronomije. Sve sa završetkom kao u onim pričama iz davnina: "I ja sam tamo bio, vina pio, po ustima teklo, u grlo ne doteklo".

Štoviše, televizija je omogućila širokim gledateljskim masama i virtualnu posjetu našim nautičkim sajmovima. Gledatelje je upoznala sa superluksuznom opremom najskupljih izložaka i snagom njihovih motora koji u sat rada potroše goriva u vrijednosti nečije mjesečne plaće. Organizatori se tuže kako se i na ovom području osjeća recesija. Ali, najskuplji su brodovi svi do jednog imali svoje kupce. Tko su oni? To je poslovna tajna. No, saznat ćemo to kad iduće sezone zaplove.

Saznajemo sve to zahvaljujući našoj HTV. Ali, pritom me kopka jedan crv sumnje. Nisu li tamo na Prisavlju neki prikriveni diverzanti, provokatori koji takvim emisijama hoće izazvati bijes rastuće većine koja ima sve manje spram manjine koja ima sve više na račun osiromašene većine. Sumnju mi potvrđuje i ova jednoglasna presuda našeg Ustavnog suda o referendumu. U obrazlaganju presude jedan časni sudac upozorio je na opasnost neke Oktobarske revolucije u nas (oktobar = listopad). Kao da je upozorio: ne budite Velog Jožu!

Bosansko-hercegovačka skupina mladih glazbenika (iz Sarajeva, Zenice i Mostara), koja je gostovala i u zagrebačkom Aquariusu, ima na svojem repertoaru i pjesmu čiji jedan stih glasi:

"Vratit će se Valter, jebat će vam mater!" Taj gospodin koji će se vratiti svakako nije Ivo Sanader, već ga prepoznaju svi oni koji pamte film Valter brani Sarajevo. O Sarajevu i BiH govorilo se i u TV-emisiji Latinica pod naslovom Ex YU – 20 godina poslije. U prilogu o Sloveniji, koja kao da je najbolje prošla u razdruživanju, prikazane su i lijepe fasade slovenskih kuća. Gost iz Slovenije Robert Botteri, kreativni direktor časopisa Mladina, ovako je to komentirao:

"Iza tih fasada postoje sada veliki problemi, koji će narednih godina ne samo izaći (na vidjelo) već i eksplodirati... Taj sistem neoliberalizma neće moći funkcionirati bez eksplozija".

Gospodin Botteri govorio je o Sloveniji. Što će tek onda biti u ostalim ex-YU zemljama?

Arhiva 2010

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002