Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

Hrvatska u znaku konjskih metafora i jahanja građana

Rodeo hrvatske Lady Godive

Hoće li Rovinj ući u hrvatsku povijest kao grad u kojem je predsjednica Vlade Jadranka Kosor najavila odlučujuću prekretnicu u gospodarskom pa time i društvenom razvoju Hrvatske? Već poznata po svojoj sklonosti slikovitom izražavanju simbolikom (kao i likovnim porukama broševima po uzoru na ex-državnu tajnicu SAD Madeleine Albright), gospođa je ovaj puta odabrala ovu prispodobu za sadržaj poruke svekolikom stanovništvu Lijepe naše:

"Tek sada, nakon što sam uzjahala konja i čvrsto uzela uzde u ruke, mislim da mogu reći da se konj može usmjeriti i da sada ide u pravom smjeru".

Koga ili što u ovom slučaju simbolizira konj, ostavljeno nam je na volju da prosudimo sami. No, ni u korištenju konjske simbolike u političke svrhe premijerka nije originalna. U svježem je sjećanju poruka Milana Bandića u njegovoj predizbornoj predsjedničkoj kampanji: radit ću kao konj, preorat ću Hrvatsku. Njegov bezuspješni pokušaj da zajaši predsjedničkog konja uzrokovat će i njegov pad iz sedla gradonačelnika Zagreba.

Drugi predsjednički kandidat, Nadan Vidošević, nakon što je i on u predsjedničkoj trci u prenesenom smislu pao s konja, pao je i u stvarnosti. Odležao je zbog toga mjesec dana u krevetu. I u tom pogledu, kao jahačici, Vidošević bi premijerki mogao biti izuzetno koristan savjetnik u njenom političkom rodeu.

Gospođi Kosor nesumnjivo je svojevrsni uzor legendarna britanska premijerka Margaret Thatcher pa joj godi kad je mediji nazivaju Čelična lady. Zbog konjske priče, ali i zbog priče o porezu, sada bi ju mogli nazivati po još jednoj legendarnoj ženi s britanskog otoka – hrvatska Lady Godiva. Legenda kaže kako je ona davna Lady Godiva iz XI. stoljeća dojadila svojem suprugu grofu Leoficu od Chestera stalnim zanovijetanjem da jadne stanovnike Conventryja oslobodi poreza. Stoga je on na kraju pristao to učiniti. Ali pod uvjetom da lady gola projaši gradom. Bio je uvjeren da ona na to neće pristati. I prevario se. Morao je građanima ukinuti porez.

U našoj suvremenoj priči naša je premijerka ukinula porez, u narodu od milja zvan harač. Nikoga nije trebala moliti uslugu da to učini. Sama je donijela porez i sama ga je ukinula, u stilu dugogodišnjeg vladanja vladajućih metodom pokušaja i pogrešaka. Stoga u našoj suvremenoj priči, iako je junakinja jahačica, nema nudističkog jahanja. Ali gospođa Jadranka Kosor, u svojoj objavi kako je uzjahala konja i čvrsto uzela uzde u ruke, nešto je drugo razgolitila, rekavši:

"Od 2004. godine sam u vladama. Međutim, tek sada kao premijerka pohvatala sam sve konce, dubinski sam snimila stanje i donijela jedan tako odgovoran i težak ekonomski program... Ovo je trebalo učiniti prije dvije, četiri, deset, petnaest godina, ali su se problemi gurali pod tepih..."

Premijerki treba svakako odati poštovanje zbog hrabrosti što je tako otvoreno priznala istinu tko je odgovoran za loše upravljanje državom i kriv za stanje u koje je država danas dovedena. Jer, tko je vukao krive poteze "dvije, četiri, deset, petnaest", pa i dvadeset godina? Tko je omogućio razvoj koruptivnog sistema, pretvorbenu pljačku, bujanje kriminala, svakodnevni rast mase nezaposlenih, osiromašivanje ogromne većine i enormno bogaćenje manjine? ZNA SE!

Zbog toga je uvreda zdravom razumu svaki poziv na solidarno plaćanje ceha kojeg su napravili nesposobni i, u pravilu, pokvareni državovođe. A da pritom ti isti ljudi i dalje ostaju u vlasti, besramno pozivajući nas na odricanja svake vrsti. Ti isti mediokriteti koji su kao stranački oportunisti ili ministri na saborskoj sceni omalovažavali i ismijavali sve one razumne, a koji su upozoravali kako državna kola nezadrživo klize u ponor. Poznati ekonomski stručnjaci su na to upozoravali, da bi bili proglašavani zlobnim katastrofičarima. Koliko je samo puta financministar Šuker tako nazivao svoje oponente u saborskim i medijskim sučeljavanjima, izrugujući se njihovim upozorenjima na nerazumne poteze vladajućih. U ismijavanju "katastrofičara" nije bio usamljen. U televizijskim arhivima sigurno je pohranjeno brdo snimljenih izjava Šukerovih stranačkih kolega u kojima oni odbacuju i samu pomisao da njihovo mudro čelništvo i premudri im čelnik vode državu u propast, a većinu stanovnika u bijedu siromaštva. Kako bi bilo zanimljivo vidjeti te likove i ponovno čuti što su to govorili prije dvije, četiri, deset, petnaest godina. Pitati ih što danas misle o svojim tadašnjim izjavama. Prije svega trebao bi to učiniti po svojoj vokaciji HTV kao javni servis građana. Ali, HTV će radije uveseljavati široke gledateljske mase emisijama tipa Država, selo, grad. Premda je i u naslovu i u sadržaju te emisije i nehotično sadržana svojevrsna anamneza sveopćeg stanja duha i razine razuma kao posljedica tranzicijskog miksa država-selo-grad.

Topot galopirajuće krize sve je glasniji. Kada će on stvoriti kritičnu masu potrebnu za promjene? Možda već ovog Prvog maja.

Arhiva 2010

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002