Ivan Kreutz
NA RUBU EUROPE

Navikli smo da se kod nas ništa ne može ako nemaš nekog "svoga"

Vojarna osvojena, drugi put

Samoborci su ponovno osvojili vojarnu. Ovaj puta bez ispaljenog metka. Prvi puta s Božjom pomoći, a sada drugi puta – ZNA SE:

"...Da nije gospođa Jadranka Kosor premijerka u ovom trenutku, od koje smo dobili podršku, mi vojarnu ne bi nikada dobili, odnosno bilo bi mnogo teže. Isto tako smo potporu imali i od potpredsjednika Vlade Božidara Pankretića...", objasnio je novinarima samoborski gradonačelnik Krešo Beljak. Drugim riječima, uzalud bi se Samoborci pozivali na pravdu i pravednost, da na najvišoj razini nisu imali nekog svog.

Sumnjam da ovakva zahvalna udvornost koristi ugledu premijerke i potpredsjednika Vlade, jer prokazuje njihovo favoriziranje snagom njihove političke moći. A možda to nitko neće niti primijetiti, pa niti zamjeriti, jer navikli smo da se kod nas ništa ne može ako nemaš nekoga "svoga".

Ali, zahvalna udvornost samoborskog gradonačelnika ništa nije prema ljigavoj snishodljivosti s kojom je u Varaždinu obasuo gospođu Kosor predsjednik županijskog odbora HDZ-a:

"A onda gle čuda, pojavio se anđeo koji je čvrstom ženskom rukom situaciju okrenuo u korist Vlade, ali i stranke... Ne samo da je hrabra i donosi teške odluke, nego se u stranku vratila demokracija, stranka je prodisala... Gospođa Kosor nam dozvoljava nešto reći, gospođa Kosor zna slušati i poslušati..."

Pazi sad: stranka je prodisala, gospođa Kosor nam dozvoljava nešto reći! Pa zašto su ta gospoda, a i dame, i dalje ostajali u stranci u kojoj su se gušili, imali flaster na ustima, u kojoj nije bilo ni minimuma demokracije, ali je zato bilo maksimuma autokracije? Zašto nisu istupili iz stranke i javno o tome progovorili? Osobni interesi ili čak strah od posljedica? Najvjerojatnije oboje.

Dan prije varaždinskog predsjednica HDZ-a obratila se svojoj sljedbi na karlovačkom skupu, skrušeno priznavši:

"...Možda smo prošlih godina neke probleme prešućivali, a neke gurali pod tepih, no sada je došlo vrijeme da sve te probleme riješimo..." Možda prešućivali i gurali pod tepih, a onda konstatacija da je došlo vrijeme za rješavanje svih tih "moždaproblema".

Bogami, gurani su pod tepih ti moždaproblemi sve u šesnaest. Upozoravali su na to i brojni renomirani ekonomisti i oporba u Saboru. Hadezeovski saborski zbor unisono ih je podrugljivo nazivao katastrofičarima. Pa i sam ministar financija Šuker na taj je način ismijavao glasove razuma i odbacivao sva, tada još pravovremena, upozorenja da brodu koji ide prema ledenoj santi treba hitno promijeniti kurs. Kad bismo doista imali otvorenu televiziju, bez političkih utjecaja, tada bi sigurno već odavno netko napravio kolaž od kronološki poredanih Šukerovih izjava i tvrdnji kako nema opasnosti od krize, pa do njegovog priznanja da je ona tu, svuda oko nas, sveprisutna. Niti ministar financija više mantra da se radi o uvezenom zlu, svjetskoj krizi na koju ne možemo biti imuni, jer Hrvatska nije otok. Sada je već valjda svima jasno da se radi o krizi stvaranoj niz godina u domaćoj proizvodnji, začetoj već početkom hrvatske državnosti beskrupuloznom privatizacijom i diletantskim gospodarskim upravljanjem koje je rezultiralo bezobzirnom pljačkom. Izvanjska recesija tek je krizu "made in Croatia" razgolitila u svoj njenoj ružnoći. I sada iz dana u dan padamo sve niže. Mnogi ekonomski stručnjaci tvrde da dno krize nećemo zagrepsti niti sredinom ove, već, ako tada, tek sredinom iduće godine. Njih nitko više ne naziva katastrofičarima.

Mea culpa gospođe Kosor u Karlovcu izrečena je na samom početku korizmenog vremena. I što bi premijerka morala učiniti za pokoru? Zasukati rukave i očistiti Augijeve staje nataloženih promašaja hadezeovskog upravljanja. Mukotrpan posao za koji je potrebna Herkulova snaga. Ponudu predsjednika Josipovića da joj pomogne nositi taj težak križ vehementno je odbila. Zamjerila mu je da stvara vladu u sjeni i da ona neće trpjeti stvaranje paralelnog ministarstva gospodarstva. Potpredsjednik Vlade s portfeljom ministra zdravstva Darko Milinović u svojem je stilu brzopleto postavio pitanje kako su isti stručnjaci koji su u funkciji savjetnika Vlade, sada i u ulozi savjetnika Predsjednika. Očito, po njegovom sudu to ne može i ne smije biti. Ili su naši ili vaši. Kako ne uočava da su isti stručnjaci poveznica između predsjednika i Vlade? Ili, kako je premijerka rado isticala sintagmu, "most između Markovog trga i Pantovčaka". Umjesto toga, pomalo je zlurado komentirala probleme s neprovjerenim osobama u predsjednikovu uredu i savjetu. Ali, sigurno neće imati prigovora na izbor prof.dr. Dejana Jovića kao glavnog analitičara.

Nisam znao da je uvaženi gospodin rođen 12. travnja 1968. u Samoboru. To sam vidio na ispisu kojeg je predsjednik držao pred sobom dok je predstavljao svoju ekipu na Pantovčaku. Studirao je u Zagrebu, Ljubljani i Manchesteru. Doktorirao na Sveučilištu u Londonu. Profesor je na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i Stirlingu u Škotskoj. Ima bogatu bibliografiju i divljenja vrijednu stručnu biografiju. Neka naši!

Arhiva 2010

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002