Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

U Sloveniji nema osobe koja nije čula za selo Ambrus i brojnu romsku obitelj Strojan

Slovenci i Romi

U protekla dva tjedna toliko toga se dogodilo i burilo duhove u naše dvije države da je vrlo teško izabrati samo jednu temu. U izboru između nezadovoljnih hrvatskih štediša Ljubljanske banke, promocije i prijevoda Drnovšekove knjige u Zagrebu, medijskog neshvaćanja i cenzuriranja nastupa grupe Let 3 na slovenskoj televiziji, ipak je prevagnula posve druga tema - odnos prema Romima. U Sloveniji nema osobe koja u zadnjih mjesec dana nije čula za selo Ambrus i brojnu, dvadesetdeveteročlanu, romsku obitelj Strojan.

Poseban, malo drugačiji, nomadski način života Roma je jedna strana medalje. A s druge strane medalje stoji činjenica da suživot s Romima nije jednostavan, jer je sukob u Ambrusu kulminirao kad je jedan mještanin završio s ozljedama u bolnici. Uslijedili su prosvjedi mještana, specijalci su morali čuvati Rome i sve završava preseljenjem cijele obitelji u dom za izbjeglice. Država, vlada, komisije, ministri, pravobranitelji, gradonačelnici - svi se bave traženjem nove lokacije u državi za preseljenje Strojanovih. Nezadovoljni domaćini i revoltirani Romi koji su željeli ostati u Ambrusu - problem se rasplamsao do komesara Vijeća Europe Tomasa Hammarbanga, koji je ovih dana zbog toga posjetio Sloveniju.

Ministarstvo je u potrazi za potencijalnim lokacijama iznijelo neke prijedloge, koji su opet uzrokovali prosvjede građana, izvanredne sjednice, peticije i svu silu negodovanja. Cijela priča je kulminirala prosvjedima na ulicama, koji su se dogodili istovremeno u Ljubljani i u Ivančnoj Gorici. Svaki od skupova imao je različit cilj: onaj u Ljubljani u svrhu potpore obitelj Strojan, dok je onaj u Ivančnoj Gorici protiv vraćanja obitelji u njihovu općinu.

"Kada vlada Ku Klux Klan, je svaki od nas Cigan" - pisalo je na jednom od transparenata u Ljubljani koji su prosvjednici, njih oko tisuću, nosili u prosvjedu pred parlamentom. Nepoštivanje temeljnih načela demokracije i čovječnosti je bio cilj okupljanja. Organizatori su naglasili da je skup organiziran radi nedopustivog postupka države da preseli obitelj iz njihovih domova i kao potpora svim neformalnim skupinama koje su drugačije: od migranata, "izbrisanih", do istospolnih zajednica.

Na drugoj strani, u Ivančnoj Gorici okupljeni građani protestiraju, organiziraju seoske straže, zatvaraju ceste i gotovo da možemo govoriti o nekom revolucionarnom stanju, jer jednostavno ne žele život s Romima. U peticiji su naglasili da je peticija protiv te određene obitelji, jer suživota s njima nema; oni su necivilizirani, neprilagođeni i ljudi se osjećaju ugroženima.

Cijeli problem doista je poprimio neslućene razmjere. Problem je, naravno, još i ispolitiziran i stvara se lobi onih koji su "za" i "protiv" netrpeljivosti, onih koji skupljaju svoje političke poene, onih koji se deklariraju kao borci, ali nemaju pravi odgovor kako taj problem riješiti. Mogli smo čuti i "zanimljive prijedloge" da liječnici prepišu veće količine apaurina ili raznih sredstava za smirivanje pa da svi prespavaju neko vrijeme.

Romi, Sinti, Zingari ili Cigani tek su neki od naziva za pripadnike ove etničke zajednice, kojih je, prema nekim podacima, pet milijuna u Europi. Sinonim je to za ljude koji žive svoj posebni način života. Prema Operi Nomadi, organizaciji koja se u Italiji bavi romskim pitanjem, nestale su vrijednosti i poslovi koje je njegovala ta zajednica u ovom globaliziranom svijetu, a danas se njeni pripadnici vrlo često povezuju s nezakonitim poslovima. Podatak da 97 postotaka djece Roma ne polazi školu, a da tri četvrtine njihovih maloljetnika završi u zatvoru svakako je zabrinjavajući.

Primjer Ambrusa i obitelj Strojan će imati svoj epilog, a možda će nam biti i dobar primjer da svi naučimo nešto o suživotu i "drugačnosti".

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002