Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Prvotna panika i strah od ptičje gripe su prošli

Predsjednik s poslanjem

Vijest o virusu H5 i o ptičjoj gripi u Sloveniji, u neposrednoj blizini granice, punila je medijske stupce dva dana, sve dok i s ovu stranu grane nisu pronađeni mrtvi bijeli pernati ljepotani. No, čini se da su prvotna panika i strah prošli pa smo sad već imuni i na taj virus, odnosno nema više velikih i burnih reakcija. Slovenija je proglasila da su "tvegano območje" ili rizično područje za širenje virusa. Već u dvadeset i tri zemlje je virus utvrđen pa nismo ovdje ni mi, nažalost, izuzetak.

Ne možemo utjecati na prirodne, u ovom slučaju, ptičje tokove, ali možemo prevenirati koliko je u našoj moći. Za razliku od životinjskog svijeta ovaj čovjekoliki svijet, odnosno svijet u kojem se čovjek određuje kao zoon politikon, je nešto na što malo možemo utjecati, ali imamo pravo komentirati.

Velike polemike, komentare i podijeljena mišljenja javnosti izazvao je ovih dana, odnosno zadnjih mjeseci u slovenskoj politici predsjednik Republike Slovenije Janez Drnovšek. Svaki dan iz Ureda predsjednika izađe neka nova informacija, izjava, vijest, inicijativa... Predsjednik države se, kako kažu, iz hladnog tehnokrata preobrazio u nekonvencionalnog političara s poslanjem, a to izaziva u javnosti podijeljena mišljenja, odnosno ima onih koji predsjedniku pripisuju različite nazive i imena kojima pokušavaju okarakterizirati njegove poteze zadnjih mjeseci. U jednom se svi slažu: predsjednik se promijenio. Časopis Delo je objavio zanimljivu karikaturu pod nazivom Drnošiva, koja prikazuje Drnovšeka kao boga Šivu sa šest ruku gdje u svakoj drži novi natpis: mirovna inicijativa za Darfur, kćer, pomilovanja, novi pokret, dok su crvenim prekriženi natpisi bolest i LDS. Sve to i još više se dogodilo u zadnjih mjeseci. Predsjednik je prvo obznanio da ima odraslu kćer za koju nije znao do nedavno, zatim je javno obznanio sve o svojoj bolesti i borbi s rakom, o alternativnim metodama i odbijanju kemoterapije. Bolest je svakako prelomnica u životu koja je ostavila trag u promišljanju svijeta i života. Predsjednik se zatim odlučio za konkretne promjene u svom životu, svjetonazoru i političkom djelovanju. U svojim inicijativama nije ostao samo na domaćem terenu nego je krenuo šire, kao što su mirovna inicijativa za sukobljene strane u Sudanu na području Darfura, a čak se i potpisivanje mirovnog sporazuma između sukobljenih strana trebalo dogoditi u Sloveniji. Osim Darfura predsjednik je bio aktivan i u promišljanju rješenja političkih problema na Kosovu, koji, doduše, nisu imali velikog odjeka. Ponovno je pokrenuo pitanje rješavanja slovensko-hrvatskih odnosa, posebice pitanje Piranskog zaljeva. No, njegov prijedlog 80:20 nije prihvatljiv za hrvatsku Vladu.

Na unutrašnjem planu najznačajniji potez je svakako izlazak iz Liberalne Demokracije Slovenije, stranke kojoj je bio vođa i, mogli bismo reći, sinonim. Izlazak nije bio kraj političkog djelovanja, nego je odmah najavio osnivanje "Gibanja za pravičnost in razvoj" ili, u prijevodu, Pokreta za pravednost i razvoj. Pokret neće biti neka vrsta socijalno-karitativnog udruženja nego ima namjeru da preraste u politički pokret. Trenutak za takav pokret je prigodan, jer je cjelovita politika na slabom glasu, a kao što pokazuju politički barometri, popularnost ljevice raste iako ona ima veliki problem s traženjem identiteta, dok desnica teško izlazi na kraj sa svime što je obećala.

Upravo u tom nekom nedefiniranom prostoru, taj novi Drnovšek, "pozitivno misleći", kako sam za sebe voli govoriti, traži prostor u kojem može djelovati. Veliku polemiku su izazvala i pomilovanja nekih ljudi čija imena su se spominjala u različitim aferama.

Svakako vrlo aktivan i "pozitivno misleći", a i nekako drugačiji, predsjednik Drnovšek će nas iznenađivati novim inicijativama i ubuduće. Nadamo se samo da će imati dovoljno energije i viziju svog poslanja, jer biti drugačiji nije lako.

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002