Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

O knjižici "Mokrice, dvorac i perivoj naše prošlosti"

Mokricama se vraća stari sjaj

Jedna od namjera s kojom sam krenula pisati ove kolumne s druge, odnosno neke "moje" strane grane, je bila i ta da u bližoj i daljoj prošlosti pronađemo ljude i događaje koji su ovaj kraj povezivali i shvatili njegovu povijesnu vrijednost. Ljude za koje nisu postojale granice i podjela po raznim rodnim, nacionalnim ili političkim osnovama.

Ovih dana, zahvaljujući dragim ljudima koji znaju cijeniti prošlost, u ruke mi je došla zanimljiva knjižica čiji je autor dr. Ivan Brlić. Zanimljiva sprega autora i kraja - naime, autor je potomak velikog hrvatskog bana Ivana Mažuranića i najpoznatije hrvatske spisateljice Ivane Brlić- Mažuranić. Djelo je zanimljiva naslova – "Mokrice, dvorac i perivoj naše prošlosti". Još više o djelu govori podnaslov - Tragovima mokričke povijesti i legende kroz devetnaest vjekova. Zanimljivo je vidjeti kako je vrstan povjesničar spojio u povijesnoj sagi o gradu Mokrice šareni mozaik prošlosti. Razmotrio je Mokrice kroz književnost Augusta Šenoe, povijest uskoka, razdoblje rimske vladavine, Seljačku bunu i aristokraciju koja je vladala gradom. Sve to čini povijesnu sliku Mokrica potpunom i, kako sam navodi: "Mokrički dvorac, taj spomenik naše povjesnice, doista je proslavljen kistom umjetnika, perom pjsenika, a i ostario je - kroz 20 stoljeća! – doista, te zaslužuje da mu se sačuva vjerna slika današnjeg stanja i izgleda, obazrjevši se, pri tome, na neposrednu mu prošlost."

Dr. Brlić je bio po naobrazbi pravnik, predstavnik u Ligi naroda u Genevi, član Povijesnog društva Hrvatske, erudit i veliki šarmer, kažu oni koji su ga dobro poznavali. U posjed velikog komada zemlje na Jesenicama došao je poslovnim i privatnim odnosima s plemićkom obitelji Gagern, jednom od zadnjih vlasnika grada. Dr. Brlić sagradio je ovdje ladanjsku kuću u kojoj se dobro osjećao, jer se pretvorila u njegov trajni dom, u kojem je dočekao i kraj životnog puta 1978. godine. Kuća na Jesenicama gostila je mnoge učene glave iz hrvatske kulture, povijesti i umjetnosti i stvarala sinergiju raznih umova i ideja.

Morkice kao povijesna paradigma bogate prošlosti postale su predmet njegova interesa i istraživanja. Izradio je kartu lovačkog revira Mokrice, izdao navedenu knjigu 1961. godine, a prema pouzdanim izvorima još je dosta materijala ostalo u rukopisima u njegovoj bogatoj knjižnici.

Listajući knjigu o Mokricama možemo utvrditi da učiteljica života nije poznavala granice - niti političke, niti geografske. U dvorcu su obitavale i stolovale mnoge aristokratske obitelji s ovih prostora, od Auersperga, Gregorijanaca, Bakač-Erdödyja, Gagerna i Draškovića.

Povijest grada Mokrice seže u rimski period, kada je tu prolazila glavna prometna i strategijska žila kucavica rimskog carstva. Iz tog perioda datira središnja kula, koja još i danas nosi naziv Rimska kula. U zidove dvorca su uzidane rimske kamene ploče, koje su pronađene na okolnim lokalitetima. Detaljno je opisana promjena vlasnika sve do 1937. godine, kada tvrtka Berger grad prodaje Nadbiskupskom sjemeništu u Zagrebu.

Sjećamo se još prije nekoliko godina otvorenih i ispolitiziranih pitanja oko pitanja vlasništva Mokrica, kao još jedne dobre teme za "spor" između država. Danas su vlasnici grada Terme Čatež.

Dr. Brlić je detaljno opisao veliki i prostrani engleski park i lovište, koje je darovala kraljica Marija Terezija, a sezalo je do Samobora i Okića. U parku je pronašao i opisao 36 zanimljivih spomenika, građevina i mjesta. Poznata su četiri barokna kipa koji predstavljaju četiri godišnja doba, kapela sv. Ane, Fišnarija i mnogi drugi. Danas je slika bitno drugačija, jer je dio parka srušen za potrebe izgradnje golf terena, no, dio objekata se upravo ovih mjeseci intenzivno obnavlja, koristeći sredstva iz europskih fondova. Mokricama se vraća onaj stari sjaj koje su imale u srednjem vijeku i koji zaslužuju kao "spomenik naše povjesnice".

Arhiva 2006

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2005

2004

2003

2002