Zvjezdan Linia
DUHOVNI STUPAC

Čovjek i čovječanstvo danas su žedni pravoga duha

Značenje krizme

Isus dolazi učenicima i podjeljuje im Duha Svetoga. To je životvorni Duh koji ih ispunja novim životom. To je Treća božanska osoba, Duh Sveti, koji ih uvodi u svu istinu. To je Dar ljubavi koji ih ispunja radošću i mirom. To je obećani Branitelj koji ih oslobađa od svakoga straha. To je Duh koji u njihovim srcima čini sve novo.

Taj isti Duh neprestano se i dalje izlijeva na svoju Crkvu. Dar Duha Svetoga nije samo čin časovite Božje dobrote, nego trajni dar njegove ljubavi. Njime Bog i danas iznenađuje svoju Crkvu. On se događa u svakom sakramentu krštenja, u svakom sakramentu potvrde, u svakom polaganju ruku nad brojnim kandidatima koji primaju njegov pečat.

Kako nam je potreban Duh Božji! Toliko ima različitih utjecaja i navika u ljudskom životu, a tako malo Božje ljubavi i Duha! Često se predajemo duhu ovoga svijeta, duhu sebičnosti i uskogrudne zatvorenosti i kao da živimo po zakonu tijela i slabe ljudske naravi, a ne po Duhu. Napetost između duha i tijela nikako da nađe istinsku ravnotežu u novom životu onih koji su preporođeni vodom i Duhom. Još smo uvijek u opasnosti da dopustimo da u svakodnevnom životu pretegne ono slabo i grešno. Još smo skloniji da oko sebe širimo nemir umjesto mira, da drugima život učinimo težim umjesto da ga obasjavamo radošću. Ne znamo istinski ljubiti, jer se i u naše shvaćanje ljubavi utkala sebična želja za posjedovanjem, a ne velikodušno i neprestano darivanje.

Treba nam Duh Sveti. "Bez božanstva tvojega čovjek je bez ičega", govori stara duhovska pjesma i molitva. Potrebno je da Bog silom i snagom svojega Duha produhovi naša nastojanja, naše misli, naša djela, naš život. Isus nam ga je svima obećao. Jednom je u jeruzalemskom hramu uskliknuo: "Ako je tko žedan, neka dođe k meni i neka pije: i iz njegove će utrobe poteći potoci žive vode!" (Iv 7,37-38). Evanđelista dodaje da je to rekao o Duhu koga su imali primiti oni koji su povjerovali u njega. Čovjek i čovječanstvo danas su žedni pravoga duha. Čovjek je duhovno biće i nije stvoren da robuje sebičnim nagonima svoje tjelesne naravi, da slijedi svoje interese, nego je stvoren da se u ljubavi dariva. Stvoren je na sliku Božju, Bogu sličan. Žedni smo Duha Božjega da prodre u sve što živimo. Kako bi divno bilo kada bismo, prožeti duhom ljubavi, mogli radosno služiti, nasmijani ostati u požrtvovnom radu za druge, strpljivo prihvaćati poteškoće, iskreno praštati, biti puni razumijevanja! Kako bi bilo divno kada bismo se susretali u iskrenosti, kada bismo se znali jedni drugima radovati, kada bismo ispunili svoj život djelima ljubavi! Jer, gdje god ima i iskra ljubavi, tu je i Duh Božji na djelu. Kadgod ljubimo djelujemo kao "pomazanici" Gospodnji, Duhom obdareni, po primjeru života i djelovanja jedinstvenoga Pomazanika, Krista.

Primili smo prvine Duha. Bog je u naše biće udahnuo besmrtnu dušu. To je prvi doticaj Božje ljubavi. Po krštenju Bog je svojim Duhom u svakoga od nas udahnuo svoju milost, neizrecivi sakramentalni znak svoje osobne očinske ljubavi. Postadosmo djeca Božja. Pečatom Duha Svetoga Božja nam je ljubav darovana kao neuništivi dar njegove vjernosti i nježnosti. Sakrament potvrde (krizme), u kojem se taj pečat podjeljuje, spada na redovitu kršćansku inicijaciju. Bez sakramenta svete potvrde nismo kompletni kršćani. Njegovo primanje je čin naše kršćanske zrelosti, našeg svjesnog opredjeljenja za Boga i za život po Duhu. To je sakrament duhovskih darova kojima nam Bog iskazuje neizrecivo povjerenje: daje nam svoje darove da po nama drugim ljudima oko nas otkriva i dalje razdaje svoju ljubav. Duhom prožeti svjedočimo Božju ljubav u prijateljstvu i u susretima, u bračnoj vjernosti i ljubavi, u odgoju djece i požrtvovnosti roditeljstva, u služenju drugima bez sebičnih nakana.

Očito je da za takvo djelovanje po sili Duha Svetoga treba i stanovita naravna zrelost. Nije stoga čudno da biskupi pojedinih biskupija sve češće za svoje područje pomiču datum dijeljenja sakramenta krizme. Do sada je bila općenita praksa da je to bilo u 8. razredu osnovne škole. Međutim, gledajući na to svatko će objektivno priznati da to nije najsretnija dob za neke životne odluke, kao što bi to trebala biti krizma. I jasno je da će zrelija dob možda umanjiti broj onih koji žele primiti krizmu, ali će oni koji se odluče za taj sakrament očito to učiniti svjesnije i zrelije. Neće tada krizma biti puka ceremonija, "nešto što se mora obaviti", nego će to uz više vjerojatnosti biti ozbiljno opredjeljenje za Isusa Krista u svom svjesnom kršćanskom životu. Ne čudimo se, dakle, ako se takvo što odredi uskoro i za zagrebačku nadbiskupiju, a to znači i za Samobor i Svetu Nedelju i cijelu tu kršćansku okolicu. Vjerojatno će to smetati samo onima koji su i do sada gledali na krizmu kao običnu formalnost.

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002