Zvjezdan Linia
DUHOVNI STUPAC

Još uvijek su različiti pristupi tumačenju nekih odlomaka Svetoga pisma

Vizije jedinstva

Ovih dana se u mnogo naših crkvi molilo za jedinstvo svih koji u Krista vjeruju. To je tzv. ekumenska molitvena osmina gdje pokušavaju kršćanske Crkve i zajednice koje se oslanjaju na evanđelje i na Isusa Krista, pronaći put k jedinstvu. Budući da je puno toga što se još uvijek ne može dogmatski uskladiti, različiti su pristupi tumačenju nekih odlomaka Svetoga pisma koji su važni za usklađivanje vjerskih istina i života, onda takve zajednice čine ono što je momentalno moguće: iz iskrenosti srca i želje da se ostvari Isusova želja da svi budu jedno, kršćani mole. U molitvi se svi koji prakticiraju svoju kršćansku vjeru mogu naći. Tu je angažirana dobra volja i ljubav kojom kršćani jedni druge prihvaćaju kao ljude iskrena srca i dobre volje kad je u pitanju jedinstvo.

Molitva za jedinstvo, i to baš kao ekumenska osmina, ustanovljena je prije 100 godina. Odatle ove godine posebna važnost koja se pridaje toj inicijativi. Ona je potekla godine 1908. u SAD. Anglikanski svećenik Paul Wattson pokrenuo je taj lanac molitve i pozvao druge crkvene zajednice da svaka na svoj način moli na tu nakanu jedinstva za što je i Isus molio sa svojim učenicima uoči svoje muke na Posljednjoj večeri. Godinu dana kasnije Papa Pio X. odmah je prihvatio ovu inicijativu i preporučio je unutar katoličke Crkve. I tako je ta molitva u nekim periodima životarila, a katkada jako zaživjela u srcima mnogih kršćanskih zajednica. Čini se da sada ta inicijativa opet budi nadu, jer je sve prisutnija u svijetu i u našoj domovini, pa i u Samoboru.

Molitva za jedinstvo smještena je kalendarski uvijek između datuma 18. siječnja i 25. siječnja. Kroz tih 8 dana kontinuirano se moli osobno ili u zajednicama, a gdje je moguće organiziraju se i tzv. ekumenski molitveni susreti gdje se nađu skupa predstavnici različitih kršćanskih crkvi i zajednica. Odabrano je ovo vrijeme, jer kad je ta osmina organizirana prema tadašnjem kalendaru blagdana Katedre sv. Petra slavio se 18. siječnja (danas se slavi prema katoličkom kalendaru 22. veljače), a 25. siječnja slavi se blagdan Obraćenja sv. Pavla. Ta dva sveta apostola, stupovi vjere svih kršćanskih zajednica, stvaraju divni okvir za ovu molitvu svih kršćana. Možda će ove godine posebni poticaj i nadahnuće biti i činjenica da se u katoličkoj Crkvi s blagdanom Obraćenja sv. Pavla inaugurira i tzv. godina sv. Pavla. Taj svetac je stup kršćanstva i svojim je djelovanjem i spisima učinio da se kršćanstvo vrlo rano razvije po cijelom svijetu, a posebno izvan uskog okvira židovskih zajednica. Po apostolu Pavlu kršćanstvo i u stvarnosti postaje univerzalno, otvoreno svakom čovjeku dobre volje bez obzira na nacionalnu, stalešku, društvenu ili rasnu pripadnost. Isus je jednostavno Spasitelj svih ljudi i dar je čitavome svijetu. Tako je molitva za jedinstvo u isto vrijeme i molitva za istinsko kršćanstvo po cijelom svijetu kako ga je propovijedao i svjedočio riječima i životom veliki stup kršćanstva, sv. Pavao.

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002