Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Sloveniju trese špijunska afera SOVA

Dogovarali incidente?

Neke ptice i ptičice su ovih dana vrlo popularne, neki bi da sjede na grani, dok ih drugi pokušavaju strpati u kavez. O pticama se ovih dana raspravlja iz nekoliko perspektiva, u ovom našem slučaju ekoloških i političkih. Ako se ovih dana u Sloveniji spomene SOVA, više nitko ni ne misli na pticu, nego svi znamo da je riječ o tajnoj službi i o aferama oko nje.

Ekološka perspektiva te rasprave o pticama manje je poznata pa ćemo zato s veseljem predstaviti uspješan projekt o kojem se malo zna. Ptice su u tjednu šuma, krajem mjeseca svibnja, dobile svoj medijski prostor, a nadamo se i više od toga. Jednu od predviđenih aktivnosti u projektu Life III "Natura 2000 u Sloveniji" predstavila je brežička ispostava Zavoda za šume široj javnosti. U sklopu programa Life u Sloveniji se provodi pet projekata, a jedan od tih je projekt zaštite parka Jovsi i nizinske šume Dubrava u Općini Brežice.

U sklopu projekta su već provedene brojne aktivnosti, kao što su opremanje info sobe, promatračnica za ptice i popisivanje ptičjih vrsta. Zadnji sklop aktivnosti koji je predstavljen je vrlo zanimljiv. Zakupljeno je 101 stablo hrasta u zreloj dobi, od njihovih vlasnika za razdoblje deset godina. Hrastovi koji su slabije kvalitete i manje vitalni su u svojim dupljama idealni za gnježđenje ptica. Vlasnici su, uz minimalnu nadoknadu, obvezni da određeno vrijeme prepuste stabla prirodnom razvoju, a tako će se uspostaviti mreža ekostanica za rijetke šumske gnjezdilice, kako je na predstavljanju pojasnio mr. Hrvoje Oršanič, koordinator projekta. U eko staništu brežičke šume Dubrava je evidenitranih od 25 do 30 parova srednjeg djetlića koji se gnijezde upravo u takvim staništima te još 64 vrste različitih šumskih ptica. Projekt je jedinstven i u europskim mjerilima, a prema riječima ornitologa svakako velik korak u zaštiti ugroženih ptičjih vrsta.

Druga "ptičica", ili možda "ptičurina", jer sove slove kao prave noćne ptice, iako u ovom slučaju to ipak nije ptica nego tajna služba, ovih je dana svakako u žiži interesa naše javnosti. Afera SOVA traje već nekoliko mjeseci, od kada je ustanovljena komisija za nadzor tajne službe. Otkrili su da postoji crni fond, da postoji poduzeće u kojeg su kanalizirali neka sredstva, da su koristili opremu za prisluškivanje mobilnih telefona, da su... Izjava bivšeg premjera Antona Ropa da su tajne službe prisluškivale Janšu i/ili Sanadera, te da su incidenti u Piranskom zaljevu bili dogovarani, svakako je bila šokantna. Dr. Rajko Pirnat, dekan ljubljanskog Pravnog fakulteta, smatra da je afera SOVA dosegla najveće moguće dimenzije, odnosno da je svako novo saznanje više nego zabrinjavajuće.

Prisluškivanje premijera susjedne države, pa i u razgovorima s tada oporbenim čelnikom, smatra presedanom i nikako se ne slaže s opravdanjima stručnjaka za tajne službe koji smatraju da je prisluškivanje političara nešto normalno. Afere prisluškivanja su poznate u prošlosti, a vjerojatno i nema države čije tajne službe nisu prisluškivale, čiji špijuni nisu malkice gurali nos u tuđe poslove, ali... Zanimljivo je promotriti da je Sanader "antologijom političke gluposti" opisao izjavu o dogovorenim incidentima. Čini se da je veći problem za premijera pitanje dogovora o incidentima, nego sam čin ili metoda da je možda bio prisluškivan.

Afera SOVA je u početku izgledala kao odraz unutrašnjeg političkog obračuna s prošlom vlasti, ali sad je ptičica odletjela malo preko grane k prvim susjedima pa afera otvara nova vanjsko politička pitanja.

Djetlići i kosi iz brežičke Dubrave su zbrinuti bar na deset godina, ekolozi ih štite, pokušavaju ih spasiti i urediti im staništa, dok "sove" izgleda nitko ne nadzire, ne brine se za njih, ne može ih se strpati ni u kavez ili im postaviti granice.

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002