Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Hrvatsku i Sloveniju zahvatio je izborni tsunami

Shizofrena situacija

Predizborna kampanja u Hrvatskoj je tek započela, a već buri duhove, dok u Sloveniji predsjednički izbori ulaze u svoj zadnji kumulativni tjedan. Na martinjsku nedjelju ćemo saznati kome su glasači poklonili svoje glasove, tko je bio uvjerljiviji, dojmljiviji i simpatičniji. Je li to Danilo Türk kojem je izborni slogan "U mene se možete pouzdati" ili Lojze Peterle koji se biračima smješka s jumbo plakata s porukom "Pravi za predsjednika". Koji od njih dvojice ima pravu retoriku predsjednika Slovenije?

Politolozi se slažu da je izbor predsjednika republike uvijek rezultat odnosa političkih sila. U njemu su očituju unutarnje i međunarodne okolnosti tog određenog izbornog trenutka. Rezultati prvog kruga su bili za mnoge nepredvidivi. Stalno mijenjanje političkih odnosa jasno se izražava u brojkama/glasovima nakon izbora. Disperzija glasova između četiri kandidata, koji su osvojili približno isto glasova, nameće nam pitanje kako će se birači odlučiti sad - hoće li glasovati za ili glasovati protiv. Neki analitičari su se zapitali hoće li biti više birača antiturkista ili antipeterlista? Takvo pitanje se prema analitičarima nameće jer konstatiraju da u Sloveniji vlada čudna "politički shizofrena situacija". To je situacija kada se odlučivanje ne događa na osnovi dosadašnjeg rada za javno dobro, nego na osnovi političkog nerada. Da bi bio politički uspješan moraš imati neokaljanu i nepolitičku prošlost, što je gotovo nemoguće. Osobno mislim da će više glasača biti iz kategorije "protiv" nego one "za", jer će time iskazati nezadovoljstvo trenutnom političkom situacijom. Slijede još dva velika sučeljavanja, na kojima ćemo možda čuti neke od zanimljivih ili konkretnih odgovora na bitna pitanja. Ankete, suprotno prvom krugu, daju veliku prednost jednom kandidatu, što opet može biti sredstvo za zbunjivanje.

Istog izbornog dana birači će na svojim biračkim mjestima dobiti još jedan listić. Naime, provodi se referendum o pretvorbi osiguravajućeg društva Triglav. Opozicija predlaže drugačiji model od modela vladajuće stranke. Zanimljivo je da sve ankete pokazuju da građani uopće ne znaju što će ih se pitati, a još manje što bi trebao biti odgovor i što bi on njima mogao donijeti. Glasovnica će ovaj puta biti vrlo suhoparna: da li podupirete vladinu promjenu zakona? I dobri poznavatelji "priče o Triglavu" trebaju dosta vremena da pojasne što je upitno u vladinom prijedogu promjene zakona, što je bilo zakonom određeno još 2002. godine. Novim zakonom se prenosi milijardu eura vrijedna imovina na fond za mirovine, dok se prema drugom modelu ona dijeli među korisnicima. Referendum jest jedno od oruđa demokracije, no ponekad se doista treba pitati da li on u mladim demokracijama ostvaruje svoje ciljeve.

Zadnju kolumnu smo završili predstavljanjem istraživanja profesora politologije Igora Lukšiča, koji je studentima prve godine politologije u Ljubljani prije izbora dodijelio praktičnu domaću zadaću da posjete nedjeljne mise te da pokušaju proučiti gdje su granice politike. Pojam politike su ograničili na odnos crkva, stranka i politička zajednica. Zadaća je izazvala veliku polemiku u javnosti i još uvijek izaziva burne reakcije, posebice u vladajućim i crkvenim krugovima. Crkvena komsija za pravednost i mir je taj znanstveni rad označila kao "špijunažu, stigmatiziranje vjernika i župnika, a pedagoški rad profesora Lukšiča etički upitnim".

Prvih dana izborne promidžbe u Hrvatskoj pak svjedočimo kako i koliko aktivno su se u izbore uključili Biskupska konferencija svojim naputkom biračima o čemu moraju voditi računa, kardinal Bozanić te vojni ordinarij Jezerinac, koji u svom obraćanju govori o "sotoniziranom programu jedne stranke". Bilo bi, čini mi se, puno zanimljivije provesti prije spomenuto istraživanje u Hrvatskoj ili bar napraviti komparativnu analizu odnosa crkve i politike.

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002