Rajka Križanac
S DRUGE STRANE GRANE

Na međunarodnom graničnom prijelazu Obrežje potpisan hrvatsko - slovenski dokument

Sindikati bez granica

Granica se pomiče, pa makar i samo na "radničkom pitanju", mogli bi komentirati vijest koju smo dobili u novinarskoj razmjeni. Predstavnici, odnosno predsjednici Saveza slobodnih sindikata Slovenije i Saveza samostalnih sindikata Hrvatske su u petak, 27. travnja, na Međunarodnom graničnom prijelazu Obrežje potpisali povelju naziva "Sindikati bez granica". Susret je organiziran u povodu međunarodnog praznika rada te kao akt dobre volje i suradnje. Sindikalne organizacije već neko vrijeme uspješno surađuju, i jedna od druge uspješno uče - izvijestila je naša kolegica s Radija Slovenija Irena Majce, koja je prisustvovala susretu, a ovom sindikalnom događanju na granici posvetila značajno mjesto u središnjoj informativnoj emisiji.

- Bar povodom 1. svibnja možemo reći da za sindikate nema granice u suradnji, jer smo ipak susjedi, prijatelji koji si međusobno pomažu, jer nas vežu isti ciljevi radnika i u Sloveniji i u Hrvatskoj. Kad se sve to događa na granici Europske Unije, ta je simbolika utoliko veća. Granice koje razdvajaju moramo rušiti - izjavio je predsjednik Saveza slobodnih sindikata Slovenije Dušan Semolič.

Baš kao i kapital, ni sindikati ne poznaju granica, a to su predsjednici sindikalnih centrala svojim potpisom na listinu potvrdili. Obje organizacije su već zajedno demonstrirale u Ljubljani i u jesen pripremaju demonstracije u Zagrebu. Uče jedni od drugih kako pripremiti Zakon o minimalnoj plaći, kako pripremiti Zakon o sudjelovanju radnika u podjeli dobiti i vlasništvu.

U Savezu slobodnih sindikata Slovenije primijenili su hrvatsku praksu glede otpuštanja radnika iz poslovnih razloga, kada poslodavac, ako ponovno zapošljava, mora prvo ponuditi posao radnicima koji su prvotno bili otpušteni. Prisutni su bili stanovišta da nije moguće razvijenost sindikata u obje države uspoređivati zbog različitih uvjeta rada, ali su smatrali da su organizicije u istom položaju zbog agresivnosti kapitala i neljudskog odnosa prema radnicima, čak i u poduzećima koja posluju s dobitkom.

Semolič je bio vrlo oštar u kritici poslodavaca koji pokušavaju smanjiti socijalna prava. On smatra da to nije pravi put razvoja, jer tako slabi produktivnost, a prestrašen i ponižen radnik, čije dostojanstvo nije zaštićeno, svakako nije pravi put i slika Slovenije.

Na pitanje što bi sindikati savjetovali predstavnicima vlada, odgovor je bio istoznačan - moraju se samo sastati i razgovarati, pokazati dobru volju. To je jednostavan recept i dobra formula za uspjeh, ali u politici teže provediva u život.

Pozvali su vlade obje države da bar za godinu dana političari pokažu dobru volju, pa da se pridruže ovom susretu, za koji su najavili da će postati tradicionalan, i stiskom ruke pokažu dobru volju.

Naša kolegica novinarka Irena Majce je svoj prilog zaključila riječima: "Očito je moderno surađivati s Hrvatskom i to je dobro. Možda će to shvatiti i političari s obje strane "grane" pa će se dogodine pridružiti domaćinima, sindikatima, gospodarstvenicima, policiji, carinicima, novinarima i svima onima koji sa suradnjom preko granice zapravo i nemaju problema".

Sindikati su nas opet nešto naučili, pokazali su inicijativu, što je svakako pohvalno, pokazali su da nisu samo "neka organizacija" koja organizira sindikalne igre i ubire članarinu. Povezivanje i suradnja po pitanjima rada, odnosno interesa svih zaposlenih ljudi je svakako važan element opće i moguće suradnje.

Povelja Sindikati bez granica je primjer dobre prakse i kamenčić u mozaiku suradnje.

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002