08.02.2009.

Voditeljica samoborske ispostave Porezne uprave Ministarstva financija mr. Mirjana Mahović Komljenović

Vrijeme za porezne prijave je pri kraju!

Voditeljica samoborske ispostave Porezne uprave Ministarstva financija mr. Mirjana Mahović Komljenović

Kraj veljače je vrijeme najvećih gužvi u ispostavama poreznih uprava. Po dobrom starom običaju, većina svoju obvezu godišnje porezne prijave ostavlja za zadnje trenutke. Poneki, doduše, nisu niti sigurni moraju li ili ne uopće i podnijeti poreznu prijavu, a najveći broj nije siguran koje su im eventualne olakšice, odnosno zakonske obveze. Samobor se po tome nimalo ne razlikuje od ostatka Hrvatske, a kako bismo malo razjasnili situaciju i još jednom upozorili da je krajnje vrijeme za prijavu, sve bitno o ovogodišnjim pravilima prijave poreza saznali smo kod voditeljice samoborske ispostave Porezne uprave Ministarstva financija, mr. Mirjane Mahović Komljenović, dipl.oec.

Na početku, odmah da provjerimo kakvo je stanje u samoborskoj ispostavi zadnjeg tjedna za predaju poreznih prijava. Imate li podatak koliko je prijava za 2008. godinu zaprimljeno do danas, 24. veljače?

Naša ispostava Porezne uprave u Samoboru prošle je godine zaprimila 13561 prijavu građana. Obzirom da svake godine nema većih odstupanja, mi i ove godine očekujemo preko 13 tisuća godišnjih poreznih prijava za 2008. godinu, a do sada ih je zaprimljeno 5800. Znači, nismo zaprimili niti polovicu, tako da nas najveće gužve pri predaji prijava očekuju baš ovaj tjedan. Moram napomenuti da je zadnji dan za predaju godišnjih poreznih prijava 28. veljače, a to je subota. No, kako je subota za Ministarstvo financija neradni dan, krajnji rok za predaju pomiče se na prvi sljedeći radni dan, a to je 2. ožujka. Ali, kako bismo omogućili svima onima koji još nisu podnijeli prijavu da to učine i prije, radit ćemo produženo, i to u subotu 28. veljače do 15 sati, te u ponedjeljak, 2. ožujka, na zadnji dan prijava, do 19 sati.

Ima li kakvih izmjena u odnosu na prošlu godinu što se tiče zakonske regulative?

Tijekom godine odredbe Zakona i Pravilnika o porezu na dohodak, prema kojem se oporezuju primici fizičkih osoba koje ostvaruju dohodak, imale su jednu promjenu. S 1. srpnja 2008. godine stupila je na snagu izmijenjena odredba Zakona na dohodak prema kojoj je neoporezivi dio osnovnog osobnog odbitka za svaku fizičku osobu povećan s 1.600 na 1.800 kuna mjesečno (godišnje 20.400 kuna). Za umirovljenike je osnovni osobni odbitak povećan s 3.000 na 3.200 kuna mjesečno (godišnje 37.200 kuna). Spomenuto povećanje osobnog osnovnog odbitka dovelo je i do promjene u neoporezivim iznosima za uzdržavane članove uže obitelji te uzdržavanu djecu, kao i kod neoporezivog dijela dohotka po osnovi invalidnosti i tjelesnog oštećenja. Sve je u konačnici rezultiralo i drugačijim iznosom poreznih osnovica koje se primjenjuju pri oporezivanju u 2008. godini.

Tko je sve obvezan podnijeti godišnju poreznu prijavu?

Godišnju poreznu prijavu obvezno podnose porezni obveznici, odnosno fizičke osobe koje ostvaruju dohodak od nesamostalnog rada, odnosno plaću ili mirovinu kod dva ili više poslodavca istodobno. Nadalje, to su i svi naši obrtnici, odnosno fizičke osobe koje ostvaruju dohodak od samostalne djelatnosti ili slobodnog zanimanja, te porezni obveznici koji se bave djelatnošću poljoprivrede i šumarstva, a u sustavu su PDV-a, jer im je na godišnjoj razini ostvareni promet bio veći od 85 tisuća kuna, radi čega moraju podnijeti poreznu prijavu, jer su ušli u registar obveznika PDV-a ili su možda ostvarili poticaje prema posebnim propisima. Nadalje, poreznu prijavu su obvezni podnijeti i porezni obveznici koji ostvaruju dohodak od imovine i imovinskih prava davanjem u zakup odnosno najam nekretnine ili pokretnih stvari, a također su obveznici PDV-a ili su na vlastiti zahtjev htjeli voditi poslovne knjige za tu djelatnost. Poreznu prijavu podnose i porezni obveznici koji ostvaruju takozvani drugi dohodak, a to su autori, trgovački putnici, akviziteri, članovi skupštinskih i nadzornih odbora i slično, ako su prema vlastitoj želji upisani u registar poreznih obveznika i žele za ostvareni drugi dohodak voditi poslovne knjige. Poreznu prijavu podnose i porezni obveznici za ostvaren oporeziv dohodak izravno iz inozemstva, što isključuje umirovljenike koji primaju inozemne mirovine. I još jedna kategorija poreznih obveznika je obvezna podnijeti poreznu prijavu za 2008. godinu, a to su uzdržavani članovi ako su na godišnjoj razini – znači tijekom 2008. godine ostvarili primitke veće od 10.200 kuna, kada se više ne mogu smatrati uzdržavanim članovima.

Tko se može smatrati uzdržavanim članom?

Uzdržavanim članovima se mogu smatrati djeca, odnosno supružnici čiji primici na godišnjoj razini ne prelaze spomenuti iznos od 10.200 kuna, od čega se izuzimaju primici po osnovi socijalnih potpora, doplatka za djecu, opreme novorođenog djeteta, kao i obiteljske mirovine nakon smrti roditelja.

Ono što zanima sve građane jest koje sve osnovne odbitke mogu iskoristiti ako podnesu poreznu prijavu. Znamo da su građani tijekom godine imali uplata po osnovi premija osiguranja, dopunskog zdravstvenog i mirovinskog osiguranja, kao i izdataka za stambene i zdravstvene usluge.

Treba napomenuti da građani mogu za 2008. godinu iskoristiti olakšice u ukupnom iznosu do 12.000 kn, a iste se odnose na stambene potrebe, izdatke za uplaćene porezno priznate premije životnog osiguranja s obilježjem štednje, dopunskog i privatnog, te dobrovoljnog mirovinskog osiguranja. Da bi se iskoristila olakšica po osnovi zdravstvenih potreba, zdravstvene usluge moraju biti obavljene za osobne potrebe poreznog obveznika (ne za uzdržavane članove) i to u zdravstvenoj ustanovi ili privatnoj praksi registriranoj za zdravstvenu zaštitu u našoj zemlji. Za takvu zdravstvenu uslugu građani poreznoj prijavi prilažu izjavu da za navedenu uslugu nisu primili darovanja od drugih pravnih i fizičkih osoba, originalni račun kao dokaz da je usluga obavljena za vlastite potrebe poreznog obveznika, te način na koji je usluga plaćena. Zdravstvenim uslugama koje se mogu iskoristiti kao olakšica smatraju se kupnja ortopedskih pomagala (očnih ili slušnih), zdravstvene usluge medicinske rehabilitacije, kupnja lijekova koji su registrirani i kupljeni u RH, ako su propisani na recept HZZO-a, kao i plaćena participacija tijekom godine za odlazak naših građana liječniku.

Možete li pojasniti koji se odbici priznaju za stambene usluge?

Stambene usluge uključuju kupnju ili gradnju kuće ili stana, odnosno održavanje postojećeg stambenog prostora, te izdatke za podstanarstvo. Ako se kupnja ili gradnja kuće ili stana financira iz namjenskog stambenog kredita, koji je ugovoren nakon 1.1.2005., tada se po toj osnovi priznaje plaćena kamata, ali samo ako postoje dokazi da su odobrena sredstva kredita u cijelosti namjenski utrošena, što je potrebno dokazati računima. Ako se radi o kreditu koji je odobren prije tog datuma, tada se može priznati plaćena kamata ako ista iznosi 6% i više. Što se tiče održavanja postojećeg stambenog prostora, priznajemo olakšice po osnovi održavanja instalacija za grijanje, peći, bojlere, radijatore, klima uređaje, vodovodne i elektro instalacije, održavanje krovišta, fasada, podova, zidova i stolarije, pri čemu kupnju i ugradnju materijala moraju obaviti registrirani izvođači radova.

Tko nije obvezan podnijeti godišnju poreznu prijavu?

Poreznu prijavu nisu obvezi podnijeti porezni obveznici - fizičke osobe koje ostvaruju dohodak od nesamostalnog rada, plaću ili mirovinu kod jednog poslodavca ili više njih, ali ne istodobno. Zatim, porezni obveznici za ostvareni dohodak od imovine i imovinskih prava koji se ne utvrđuje prema poslovnim knjigama, a obveznici nisu u sustavu PDV-a, zatim za dohodak od osiguranja do visine premija što su bile porezno priznati izdatak, za dohodak od kapitala koji je isplaćen poslije 1.1.2005. godine, a ostvaren u razdoblju od 2001. do 2004. godine, kao i svi porezni obveznici koji ostvaruju drugi dohodak po osnovi autorskih naknada, dohodak trgovačkih putnika, agenta, akvizitera, tumača, prevoditelja, turističkih djelatnika i slično, ako nisu upisani u registar poreznih obveznika. Plaćeni porez po osnovi drugog dohotka tijekom godine smatra se konačnim oporezivanjem, pa porezni obveznici nisu obvezni podnijeti godišnju poreznu prijavu, ali je mogu podnijeti ako žele. Ovdje treba napomenuti da su porezni obveznici koji nisu obvezni podnijeti godišnju prijavu, ali je ipak podnesu radi toga što žele iskoristiti neke svoje olakšice, tada obvezni u poreznoj prijavi iskazati ukupno ostvareni dohodak tijekom godine po svim izvorima.

Postoje li slučajevi kada se porezna prijava ne može podnijeti?

Postoje. Zakonom je točno propisano da godišnju poreznu prijavu ne mogu podnijeti porezni obveznici koji ostvaruju dohodak po osnovi povrata doprinosa iznad godišnje osnovice, kao i sve one fizičke osobe kojima se godišnji dohodak paušalno oporezuje. Radi se o obavljanju samostalne djelatnosti koja se može paušalno oporezivati prema Pravilniku o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti, pri čemu se plaćeni paušalni porez smatra konačnim oporezivanjem, te iznajmljivanju stanova, soba, i postelja putnicima i turistima i organiziranjem kampova za koju se djelatnost također može plaćati paušalni porez. Znači, takvo paušalno oporezivanje je konačno, te se po toj osnovi ne može podnijeti godišnja porezna prijava.

Za kraj: može li pri predaji porezna prijava biti i nepotpuna?

Porezna prijava predaje se na propisanom Obrascu DOH i djelatnici naše ispostave porezne uprave su u svakom trenutku na pomoći našim građanima ako imaju problema s ispunjavanjem prijave. Važno je da građani točno ispune prvu stranicu prijave, odnosno navedu osnovne podatke - ime i prezime, adresu, MBG, žiro ili tekući račun banke za povrat poreza, kao i matične brojeve za svoje uzdržavane članove. Ako neki od ostalih priloga koji trebaju biti priloženi uz poreznu prijavu nedostaju, porezni obveznici ih mogu dostaviti naknadno.

Kruno Solenički

 

Voditeljica samoborske ispostave Porezne uprave Ministarstva financija mr. Mirjana Mahović Komljenović

Samoborski tenisač Antonio Šančić postiže sve bolje rezultate na turnirima

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002