21.05.2005.

Mladen Žitković, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Samobor

Prioritet: preseliti iz Obrtničke

Mladen Žitković, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Samobor

U svibnju se slavi blagdan svetog Florijana, zaštitnika vatrogasaca. Bio je to povod za razgovor s Mladenom Žitkovićem, zapovjednikom Javne vatrogasne postrojbe Samobor.

Kada je osnovana JVP Samobor i u čemu je razlika od prijašnjeg ustroja vatrogastva u našem gradu?

Javna vatrogasna postrojba Grada Samobora osnovana je 31. kolovoza 2000. godine, kada je Vatrogasna postaja Samobor, do tada u sastavu Ministarstva unutarnjih poslova – Policijske uprave zagrebačke, Odjela za vatrogastvo, prešla u nadležnost lokalne samouprave. Znači, osnivač Javne vatrogasne postrojbe Grada Samobora je Grad Samobor, a ove ćemo godine proslaviti 5. godišnjicu postojanja. Inače, korijeni profesionalne vatrogasne službe sežu daleko u prošlost, jer je već 1.04.1967. godine Samobor imao prvog profesionalnog vatrogasca, pa ćemo 2007. slaviti 40 godina profesionalnog vatrogastva u Samoboru.

Što ste vi osobno po struci i kako ste došli među vatrogasce?

Ja sam diplomirani inženjer strojarstva. Godine 1992./93. radio sam u vatrogastvu, najprije kao zapovjednik vatrogasne postaje u Ministarstvu unutarnjih poslova - Policijske uprave zagrebačke, a nakon toga sam jedno vrijeme radio u INA-OKI-ju na Žitnjaku, u tehničkoj pripremi, da bi se 2001. vratio u vatrogastvo.

Koliko pripadnika ima samoborska vatrogasna postrojba?

Naša Javna vatrogasna postrojba ima 22 uposlena vatrogasca, a to su zapovjednik, zamjenik zapovjednika i 20 operativaca koji rade u četiri smjene.

U kakvim uvjetima radite, kako se financirate i kakva su primanja?

Osnivač Javne vatrogasne postrojbe je Grad Samobor i sredstva za nas osigurava Grad, s time da dio sredstava Grad dobiva kao pomoć iz decentraliziranog sustava financiranja javnih vatrogasnih postrojba. Moram spomenuti da i mi sami prikupimo dosta novaca donacijama preko Vatrogasne zajednice Grada Samobora i Zagrebačke županije, a jedan dio novaca se prikupi i kroz intervencije na području Općine Sveta Nedelja. Tako je prošle godine bilo utrošeno oko 2.900.000 kuna, od čega je najveći dio, 2.767.000 kuna, iz fonda pomoći države za gradove osnivače javnih vatrogasnih postrojbi. Svi koji rade na poslovima vatrogasaca rade na radnim mjestima s posebnim uvjetima rada. Vatrogasci rade po 12 sati, a plaće su kao i kod onih koji rade u gradskim ustanovama, s time da vatrogasci primaju dodatak za noćni rad, rad praznicima, a imaju i beneficirani radni staž.

Jeste li zadovoljni stanjem opreme?

Kad sam 2001. imenovan zapovjednikom JVP Grada Samobora, imali smo samo dva stara vozila, jedno 1972. godište, a drugo deset godina mlađe, ali ipak staro dvadeset godina. Tokom 2002. Grad Samobor uložio je značajna sredstva da se nabavi novo moderno kombinirano vozilo - UNIMOG 500, jedno od najmodernijih te vrste među vatrogasnim vozilima, a koje je opremljeno za tehničke intervencije i sa svom potrebnom opremom za brzu, učinkovitu i dobro izvedenu vatrogasnu intervenciju. U 2003. godini Grad Samobor je preko Civilne zaštite nabavio čamac Maestral 420, koji služi za intervencije na vodi. Dakle, i to područje imamo pokriveno u slučaju potrebe. Obzirom da se nalazimo u pograničnom području kojim prolazi mnoštvo kamiona s opasnim tvarima i kemikalijama, poduzeli smo inicijativu da nam se nabavi jedno kombi vozilo koje bi bilo opremljeno s osnovnom opremom za najnužniju intervenciju s takvim opasnim tvarima, gdje bi mi mogli djelovati u slučaju ekoloških incidenata dok ne dođe neka specijalizirana ekipa i vozilo. Javna vatrogasna postrojba, odnosno Grad Samobor je također tražio da se iz programa nabave 210 vozila vatrogasne namjene Ministarstva unutarnjih poslova RH, nabavi navalno vozilo s ljestvama i vozilo za gašenje šumskih požara, a da učešće u tom programu budu sredstva koja je Grad Samobor uložio u nabavu vatrogasnog vozila Unimog 500.

Već duže vrijeme se spominje neprilagođena lokacija na kojoj se nalazite i predviđa se izmještanje na bivšu lokaciju Klimaopreme u Ulici kralja Krešimira. Je li to točno?

Na zadnjoj sjednici Upravnog vijeća bilo je govora i o tome. Na postojećoj lokaciji bez dodatnih ulaganja nema osnovnih uvjeta za smještaj i rad. Svi znamo da je ova sadašnja lokacija vrlo teška za izlaz vozila, a za što postoje i određeni normativi, jer prilikom dojave vatrogasci moraju u roku od jedne minute izaći van, a u roku od 15 minuta moraju doći na mjesto intervencije. Obzirom na promet koji je sada u Samoboru, a pogotovo u Obrtničkoj, zamislite kako se mi mimoilazimo s teškim cisternama i ostalim vozilima prilikom izlaska. Lokacija Klimaopreme spominje se kao jedna od mogućih, upravo radi lakšeg izlaza i prilaza, a vrlo brzo se stiže u svaki dio grada.

Spomenuli ste da djelujete i na području Općine Sveta Nedelja.

Prema Zakonu i prema procjeni ugroženosti od požara i tehnoloških eksplozija za neko područje određuje se i broj vatrogasaca. Za Samobor je tako procijenjeno da su mu potrebna 22 vatrogasca. Ova procjena važi za Samobor, ali ne i za područje Svete Nedelje. Prema istom Zakonu, svaki gradonačelnik ili načelnik odgovorni su za stanje zaštite od požara na svojem području. Za intervencije koje postrojba obavlja na području Općine Sveta Nedelja, oni nama plaćaju prema cjeniku kojeg je donijelo Upravno vijeće JVP. Taj dio posla odrađujemo bez problema, a godišnje je to otprilike oko 23% intervencija na području Svete Nedelje. Dobro surađujemo i s njihovim dobrovoljnim vatrogasnim društvima, koja nam priskaču u pomoć na području njihove općine kada je to potrebno.

Koje su najčešće vrste požara, na što biste upozorili građane i od čega prijeti najveća opasnost?

Prošle godine imali smo ukupno 159 intervencija. Od tog broja 52% otpada na požare objekata, prometnih sredstava i otvorenog prostora, a 48% na tehničke intervencije. Najčešći uzroci požara su nepažnja i nehat, bilo zbog neredovitog čišćenja dimnjaka i nepažnje prilikom rukovanja s elektro-uređajima ili nepažnja prilikom spaljivanja biljnog otpada i suhe trave. Prošle godine imali smo nekoliko složenih tehničkih intervencija spašavanja unesrećenih kod teških saobraćajnih nesreća, te jedno spašavanje unesrećene osobe iz urušenog objekta. Svakako moram spomenuti da je najveća potencijalna opasnost tvornica Chromos. Oni unutar svoje organizacije imaju dobrovoljno vatrogasno društvo i organiziranu službu zaštite od požara, a radnici dobro poznaju tehnološki proces i educirani su u zaštiti od požara, pa sve možebitne opasnosti oni rješavaju već preventivno. Iako se proizvodnja Chromosa pomalo gasi, još uvijek postoji ta potencijalna opasnost.

U spomenutim intervencijama prošle godine nije bilo toliko puno požara na otvorenim prostorima, ali je zato ove godine taj broj samo u jednom tjednu bio 30. Kad govorimo o intervencijama, treba reći da danas sve više raste broj tehničkih intervencija na cestama i pomoć unesrećenima, te nesreće s raznim akcidentima, za što je potrebno dosta ljudi i skupe opreme.

Razmišljate li o povećanju broja vatrogasaca u svojoj postrojbi?

Sigurno. Ako se uzme u obzir radna zona koja se otvara u Samoboru i obzirom na pogranično područje i vrlo intenzivan promet koji se tu odvija, trebat će povećati broj profesionalnih vatrogasaca. Prilikom revizije procjene ugroženosti, koja se u pravilu radi svaku treću godinu, vidjet će se koliko treba povećati postrojbu i na koji način će se rješavati novonastala situacija.

Nedavno ste bili među djecom u samoborskom vrtiću Izvor. Koliko je važna takva ili slična promocija vatrogastva i edukacija mladih?

Naravno da je naš prioritet uvijek operativno djelovanje, ali djelujemo i na ovaj način. Vatrogasna zajednica Grada Samobora u svibnju, mjesecu zaštite od požara, organizira prezentaciju i promociju vatrogasne opreme u Vatrogasnom domu u Samoboru, a 29. ovog mjeseca u Bregani se organizira i vatrogasna vježba u suradnji s dobrovoljnim vatrogasnim društvima, te će se u sve te aktivnosti uključiti i Javna vatrogasna postrojba Grada Samobora. Važna je suradnja s građanima, a pogotovo edukacija mladih, što ne treba posebno obrazlagati. Kako bi ta suradnja bila što šira i bolja, ove godine planiramo napraviti i naše internet stranice. Udruga profesionalnih vatrogasaca donirat će JVP Grada Samobora računalo koje će nas povezati s njihovim portalom, na koji su spojene sve profesionalne postrojbe u Hrvatskoj. To će nam omogućiti bržu i bolju komunikaciju ne samo što se tiče intervencija, već i svih informacija koje se tiču vatrogastva.

Robert Škiljan

 

Tomislav Skendrović, direktor i suvlasnik Veterinarske stanice Samobor

Mladen Žitković, zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Samobor

Branko Tomašković, proizvođač jagoda, član udruge Jagodni prsten

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002