KARATE - Maji Lenard bronca na Europskom prvenstvu za kadete, juniore i mlađe seniore

Moglo je i više

Trećeg dana europskog prvenstva u karateu za kadete, juniore i mlađe seniore donio je hrvatskom i samoborskom sportu puno radosti. Naime, u konkurenciji 43 europske zemlje koje su nastupile u Izmiru, samoborska samurajka Maja Lenard popela se na postolje u konkurenciji mlađih seniorki preko 60 kg!

Maja je nakon neopisivo srčanog i samouvjerenog izlaska na tatami izmirske sportske dvorane pokazala svima kako se bori za nacionalne boje, ali i da u njoj ima puno više potencijala nego su to mnogi predviđali. Nakon slobodnog prvog kola, u drugom se susrela protiv odlične Njemice Kofeldt koja joj je pružala izuzetno jak otpor pa se moralo ući u produžetak. Nakon vrlo dinamičnog meča i u konačnici bez bodovne prednosti, suci su morali jednoglasno dodijeliti pobjedu Samoborki. Jednostavno je bila daleko bolja i aktivnija u tom meču.

U trećem kolu Maja je za protivnicu imala vrlo neugodnu Dankinju Fensholdt, koja je u prvom dijelu borbe vodila dva boda razlike. Tada kreće samoborska furija i sve okreće u svoju korist pa u konačnici pobjeda nije došla u pitanje - 4:3. I, napokon, polufinale, Turska favoritkinja Burucu i gromoglasna podrška s tribina za domaću sportašicu bili su samo dodatni podražaj našoj Maji da pokaže kako baš i nije impresionirana Turkinjom. Napeti susret pun obrata u konačnici je završio neriješeno, 4:4, pa se moralo ući u jednominutni produžetak. Tu se mlada Turkinja nošena publikom ipak bolje snašla, zasluženo poentirala dva boda i tako se plasirala u toliko željeno finale. Maja je dobila priliku da kroz repasaž osvoji broncu te je s nestrpljenjem očekivala protivnicu. Umjesto Francuskinje (aktualne prvakinje svijeta iz Maroka), koju se očekivalo u borbi za medalju, to mjesto je iznenađujuće izborila Finkinja Rikinen. Maja u toj odlučujućoj repasažnoj borbi pokazuje izuzetnu pshihičku stabilnost te sigurno pobjeđuje neokrznuta 2:0. Finkinja jednostavno nije imala nikakve šanse protiv daleko bolje Hrvatice. Ovaj velik uspjeh hrvatskog i samoborskog sporta itekako je razveselio cjelu delegaciju Hrvatskog karate saveza, s obzirom da je to bila jedina hrvatska medalja u Izmiru.

Velika hrvatska nada bio je i Matej Tomazin u konkurenciji mlađih seniora preko 78 kg. S dvije sigurne pobjede zaredom, najprije protiv Azerbajdžanca Jafarova (4:0), a potom Rusa Megrabyana (4:2), dao je naslutiti da ga više nitko ne može zaustaviti do medalje. Ipak, u trećem kolu ga pobjeđuje Srbin Mitić rezultatom 0:1, a zatim isti gubi u polufinalu te tako našeg Mateja šalje na tribine. Zaista šteta, jer Matej je definitivno svjetska klasa.

Ana Lenard je u konkurenciji mlađih seniorki do 60 kg, nakon pobjede protiv Ukrajinke Serogine u prvom kolu, u drugom kolu nesretno izgubila rezultatom 0:1 od francuske favoritkinje Breton, aktualne svjetske prvakinje i europske prvakinje iz Pariza 2009. Mogao je rezultat biti i drugačiji da je bilo malo više sudačke korektnosti. Francuskinja je izgubila borbu za finale te time Anu ostavila bez šansi za repasaž. Ana je zaista bila vrhunski pripremljena, ali nikako da joj se poklopi i malo sreće za veliki rezultat.

Haris Kovačević je ovoga puta bio najveće samoborsko razočarenje. Iako je imao najjače protivnike, stekao se dojam da je izgubio borbe bez ispaljenog metka. Kasniji prvak Francuz Ichane pobijedio ga je u prvom kolu u produžecima, a zatim u repasažu i odlični Azerbajdžanac Hasanov. Bez obzira na kvalitetu ova dva protivnika, nema puno logičnog obrazloženja zašto je tako lagano Haris prepustio inicijativu svojim suparnicima.

Peti samoborski predstavnik, junior Križan Pezer, iako je izgubio već u prvom kolu od Norvežana Fjelstada, nimalo nije razočarao. Borio se kao lav svim srcem, a dojam je da ga suci baš i nisu previše mazili. Ukratko, dobar nastup Križana, ali bez dovoljno sreće.

S ovom brončanom Majinom medaljom samoborski karate sport ostaje u rezultatskom kontinuitetu unazad par godina, a to je zasigurno dovoljan i jedini pravi pokazatelj kvalitetnog rada u klubu.

D.Š.

KOŠARKA - Kadeti – I. HRL – 12. kolo Rudeš – Samobor 56:90 (30:34)

Porazili lidere

SAMOBOR: Šuvaković K. 20, Belamarić, Mandalinić 5, Dragozet 10, Imbert 8, Levanić 14, Džimbeg, Vranić 14, Šuvaković I. 19, Jardas. Trener: Marin Sedlar

RUDEŠ: Kuzmić, Vuković, Bošnjak 7, Erceg, Matijašević 4, Marić, Buljan 15, Palešćak 18, Borić 12, Hrs, Mihalak. Trener: Z. Bačurin

Kadeti Samobora u proljetnom dijelu prvenstva i dalje nastavljaju s uvjerljivim pobjedama. Ovaj puta, i to u gostima, stradala je prvoplasirana ekipa Rudeš, kojoj su Samoborci nanijeli prvi prvenstveni poraz. Do poluvremena domaćini su još i držali priključak, ali početkom drugog poluvremena Samoborci su zaigrali mnogo čvršće u obrani i s brzim, učinkovitim kontranapadima nanijeli visok poraz liderima prvenstva. Kod Samoboraca istakli su se učinkovitošću braća Šuvaković, Karlo s 20 i Ivan s 19 koševa. Kod Rudeša najučinkovitiji bio je Palešćak s 18 koševa.

KOŠARKA - Seniori – A2 liga – 15. kolo Samobor – Šanac Karlovac 67:85 (47:42)

Neprepoznatljivo poluvrijeme

SAMOBOR: Samardžić 9, Močan 5, Gionechetti 3, Šilobod 9, Hrvoj 4, Han 13, Jurčević 2, Nakić 7, Gašparac 5, Begić 2, Češkić 3, Vlaić 5. Trener: Milan Ličina

RUDEŠ: Lipovac 2, Spudić 14, Peris 20, Conjar 5, Razumić 10, Szilvasy, Cinac 17, Starčević 13, Đukić 4, Lipak. Trener: B. Bašović

Samoborci su odlično odigrali prvo poluvrijeme s organiziranim i učinkovitim napadima, tako da odlaze na odmor s 5 koševa prednosti. Drugo poluvrijeme posve druga igra Samoboraca, za neprepoznati - srljanje u napadu s lošim šutiranjem, tako da u prvih pet minuta treće četvrtine postižu samo 2 koša, a do kraja trećine 10. Početak zadnje četvrtine još je gori - do 5. minute samo 1 koš, a do kraja opet samo 10 koševa, tako da ne čudi na kraju uvjerljiva pobjeda gostiju iz Karlovca.

Kod Samoboraca prolaznu ocjenu mogu dobiti jedino Han s 13, te Šilobod i Samardžić s 9 koševa svaki. Kod Šanca najučinkovitiji su bili centri Peris s 20 i Cinac sa 17 koševa.

KOŠARKA - Mlađi kadeti – Kvalifikacije grupa B – 2. kolo Dubrava – Samobor 65:32 (30:13)

Namjerili se na reprezentativce

SAMOBOR: Korade, Srabotnak, Crnica, Šuvaković 10, Levanić 2, Sladić, Džimbeg 2, Čižmešija, Belamarić 2,Mandalinić 16. Trener: Marin Sedlar

DUBRAVA: Teskera, Šarić 27, Bešlić 4, Rebić 13, Barac 4, Matić 4, Miličević 2, Leko 6, Knez, Bošnjak 4, Filić 1, Perić. Trener: I. Lozanić

Mlađi kadeti Samobora u drugoj utakmici kvalifikacija za popunu prve lige namjerili su se vjerojatno na najbolju ekipu u Hrvatskoj, u kojoj igraju čak tri reprezentativca Hrvatske u kategoriji mlađih kadeta. Iako su Samoborci uvjerljivo izgubili, pružili su dobar otpor odličnoj i superiornoj ekipi Dubrave kojoj je, samo za primjer, ekipa Kaptola uspjela ubaciti samo 4 koša na cijeloj utakmici. Upravo je Kaptol sljedeći protivnik Samoboraca.

Kod Samoboraca istakli su se učinkovitošću Mandalinić sa 16 i Šuvaković s 10 koševa. Kod Dubrave odlično je odigrao Šarić s 27 koševa.