17.09.2007.

Željko Bradić, autor Pjesmarice samoborskih autora

Pjesmarica za čitanje i slušanje

Željko Bradić, autor Pjesmarice samoborskih autora

Željko Bradić, dirigent, skladatelj, dugogodišnji umjetnički voditelj "Ferdića", osnivač Samoborki, čovjek koji je kod brojnih generacija pobudio ljubav prema tamburici i glazbi općenito, ni u mirovini nema mira. Novi projekt nosi naziv Pjesmarica samoborskih autora; djelo o kojem se priča i na kojem se zapravo radi već više od dvije godine. Inicijativa je potekla od samoborskog ogranka Matice hrvatske sa željom da se na jednom mjestu okupe svi samoborski autori unazad nekoliko desetljeća, a koji se mogu pohvaliti da su im pjesme uspješno uglazbljene. Željko Bradić urednik je Pjesmarice koja je sve bliže onom trenutku kada će ugledati svjetlost dana.

Kako je pokrenuta inicijativa za izradu Pjesmarice samoborskih autora?

Ne znam postoji li negdje inicijativa slična ovoj, da se krene u izradu izdanja koje bi obuhvaćalo uglazbljene pjesme nekog kraja unazad nekoliko desetljeća. Mislim da je ta inicijativa nešto što još nije viđeno, a sve je krenulo iz samoborskog ogranka Matice hrvatske u kojem je oformljen odbor za izradu takve Pjesmarice. Projekt je započet prije dvije godine, a mene su postavili kao urednika budući da je najviše mojih pjesama uglazbljeno, a i logično je da ja kao muzičar preuzmem taj dio posla.

Kakva je koncepcija Pjesmarice?

U Pjesmarici se nalaze 21 pjesnik i 15 skladatelja s ukupno 78 pjesama. One su podijeljene na četiri poglavlja: Susreti pri svetom Mihalu, Popevke s razlogom, Samoborski motivi i Crkvena glazba. Riječ je o pjesničkim umotvorinama u zadnjih 30-ak godina, a koje su uglazbljene. Naravno, ima jako puno pjesama što su ih radili samoborski autori, ali tu se radi samo o onima koje su zaintrigirale skladatelje da ih i uglazbe. Trenutno imamo 110 stranica notnih zapisa pjesama, a u konačnici će stranica biti dvostruko više, jer će uz svaku pjesmu biti i tekst. Pjesmarica će biti grafički i slikovno opremljena, već su odabrane i neke slike, a grafički urednik će vjerojatno biti Boris Adamek, čija bi fotografija kapele svete Ane trebala biti na naslovnici. Unutra će još biti likovnih umetaka, na primjer Dorotićeve slike, a na zadnjoj strani ćemo napraviti i jedan džep u koji će se uložiti CD.

Ipak, na popisu je i Marko Vukasović sa svoje dvije pjesme koje su starije od 30 godina?

Da, jedini izuzetak je Vukasović sa Kraj kapele svete Ane i Uzmi ove ruže, jer smo htjeli da i te pjesme uđu u zbirku, iako su nešto starije. No, nećemo ih ponovno snimiti, jer su ih nedavno "Ferdići" ovjekovječili na svom CD-u. Izuzetak po starosti je i Toni Filipec (ne gradonačelnik, nego njegov djed) s pjesmom Šoićeva kuća koju ćemo staviti i na CD.

U Pjesmarici će se nalaziti samo autorske pjesme ili ima i pokoja popularna pjesma za koju se ne zna tko je autor, dakle, narodna pjesma?

Narodne pjesme su drugi film. Riječ je o jednom ogromnom glazbenom poglavlju, ta naša narodna baština ili starogradska glazba, odnosno stare samoborske pjesme. One imaju, rekli bi, trubadurski prizvuk, a ne folklorni (iako ima i takvih i često sam ih izvodio s Livadićima), ali one ne spadaju u ovu priču, to je nešto sasvim drugo. Te pjesme, koje je još Lang sabrao, već su izdane i puno smo ih izvodili, a ja imam i njihove aranžmane. Međutim, ovo što sada radimo je suvremeno pjesničko stvaralaštvo naših samoborskih amatera koji su se okupljali oko Matice hrvatske u Samoboru.

Jesu li odabrane sve stvari koje će biti na pratećem CD-u?

Izabrali smo 20 pjesama od ovih 78 iz Pjesmarice koje ćemo snimiti. To su više popularnije pjesme, jer kad se nešto snima to ipak mora biti za jednu širu grupaciju ljudi, slušljiviji materijal, da ga nazovem tako. CD će snimati domaće snage - Miroslav Živković, Franjo Sina Gluščić, Đuka Pleše, uglavnom, oni koji često surađuju s "Ferdićima". Sad se pripremamo za to da oformimo ekipu za snimanje pa da počnemo raditi na uvježbavanju, provjerama glasnoće itd. Snimali bi vjerojatno u studiju u Bregani.

Autori u Pjesmarici su svi Samoborci ili ima i, nazovimo ih, Samoboraca po pjesmi?

Postoji par iznimaka, ali uglavnom su skladatelji Samoborci i uglavnom su pjesnici Samoborci. Ima tu i tamo koji slučaj gdje smo izašli u susret zbog toga što je pjesma popularna. Na primjer, Dubravko Stahuljak koji je napisao kompoziciju Samobore divni je Zagrepčanin. Međutim, tekst je napisao Franjo Fresl koji je Samoborac. A tekst je stvarno predivan pa smo i to ubacili. No, kažem, to su izuzeci.

Kakva je bila situacija s prikupljanjem materijala?

Materijal nije bilo problem sortirati, nego je bio problem doći do svih potrebnih stvari. Uglavnom je to išlo preko samoborske Matice, jer ona okuplja većinu tih pjesnika, a neke stvari su već i objavljene preko matičinih izdanja pa je s te strane bilo lakše.

Radite na Pjesmarici već dvije godine, sada ulazite u treću. Koliko je blizu kraj projekta?

Trenutno smo u fazi da tiskano izdanje spremamo za prijepis tekstualnog dijela. Obzirom da će, kao što sam rekao, s jedne strane biti tekst pjesme, a s druge strane notni zapis to znači da govorimo o više od 200 stranica Pjesmarice i imamo još dosta posla ako ju kanimo promovirati do kraja godine. Ako nam se posreći, vjerujem da bi za Blaževo, kad Matica ima svoj dan, to sve moglo biti gotovo. Nije stvar samo u novcu, kojeg nema, nego i u vremenu, jer se ništa ne može napraviti na brzinu, pogotovo stoga što želimo napraviti jedno seriozno izdanje, a ne da bude nešto ofrlje. Trebalo nam je godinu dana da sve ubacimo u kompjutor, sada bismo sve trebali spremiti i za CD, a na kraju i za tisak. Sad nam trebaju novci, a njih nema baš mnogo. Oni koji su obećali financijsku pomoć još se nisu isprsili pa ćemo za sada morati probati napraviti koliko se može na volonterskoj razini kada drugačije ne ide.

Dakle, svaka pomoć je dobrodošla. Na koji način zainteresirani mogu pomoći realizaciji Pjesmarice?

Oni koji žele pomoći to mogu učiniti preko samoborskog ogranka Matice i javiti se tajniku Zoranu Peroviću ako postoje kakve inicijative, pogotovo glede donatorstva. Obzirom da je on matičar u našem matičnom uredu do njega se može doći vrlo lako, jer svaki dan je u svom uredu na Trgu kralja Tomislava. Bilo bi lijepo da se ljudi jave.

Kruno Solenički

Od svetog Mihala do Boga

- Spomenuli ste da Pjesmarica ima četiri poglavlja?

- Susret samoborskih pjesnika krajem rujna pod nazivom Pri svetem Mihalu, prvi je značajniji poticaj za kontinuirani višegodišnji napredak u stvaranju stihova i glazbe, pa zato prvi dio ove Pjesmarice nudi pjesme koje su premijerno izvedene na susretima u crkvi sv. Mihovila (Mihala) u Taborcu.

Drugi dio Pjesmarice nosi naziv Popevke s razlogom jer su pjesme inspirirane različitim temama i uz različite prigode.

Treći dio pjeva o ljepotama samoborskog kraja i različitim događajima u Samoboru, a prepun je domoljubnih emocija i radosti življenja u ovom našem prelijepom gradiću.

U četvrtom dijelu, Sve u slavu Božju, tiskamo skladbe sa željom da uživamo čitajući i pjevajući ove pjesme.

 

Zaslugom Jože Prudeusa u Osnovnoj školi Samobor stvoren je poseban prostor za dobre učenike – Dveri dobra

Željko Bradić, autor Pjesmarice samoborskih autora

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002