Mile Vranešia
ŽUMBERAEKE CRTICE

Svibanj – mjesec za romantike i realiste

Rascvjetali totalitarizmi

Romantičari smatraju mjesec svibanj zbog svoje proljetne rascvjetalosti, najljepšim u cijeloj godini. Mnogi u našoj dragoj domovini koji nisu toliko romantični, a smatraju se jako realističnima, smatraju upravo ovaj mjesec iznimno bremenitim. Cijelog ovog predivnog mjeseca slušamo kako su se upravo na ovim prostorima odigravali krucijalni društveno-politički obračuni prve polovice dvadesetog stoljeća. Ti "realističari" govore kako su upravo u tom mjesecu poražena tri totalitarna režima.

Jedni kažu kako su poraženi fašizam i nacionalsocijalizam, drugi govore kako je totalitarni komunizam u vidu antifašizma u svojoj neljudskosti doživio svoje moralno urušavanje. Moje skromno mišljenje je da sva ta tri totalitarizma doživješe poraz, bilo vojni, bilo moralni, ali na njihovim razvalinama do punog zamaha došao je četvrti totalitarizam kojeg nitko ne spominje. On se razmahao u drugoj polovici dvadesetog stoljeća, da bi trijumfalno ušao u novi milenij. Taj totalitarizam zove se kapital. Koliko god zločina učiniše tri totalitarizma, oni su mila majka prema ovom četvrtom, koji ubija polagano i sofisticirano, ne samo tijelo, nego i dušu i ljudski duh. O njegovoj okrutnoj i perfidnoj diktaturi uopće se javno ne govori, nego se u našu turobnu društvenu svakodnevicu ubacuju ideološke podjele na crvene i crne. Kraj okrutne diktature u ovom trenutku nitko ne može predvidjeti, ali njegove razorne posljedice svakog dana svatko od nas sve bolnije osjeća.

Za vjernike baštinike Knjige (ajmo biti malo klasičari koji znamo i za grčku riječ Biblios), Židove i kršćane, pred nama je stari blagdan Pedesetnice (hebrejski Ševaut). Židovi, kao izabrani Božji narod, svečano spominju kako su pedeset dana nakon izlaska iz egipatskog ropstva, preko svog vođe Mojsija, u podnožju brda Sinaj primili Dekalog, to jest Deset zapovijedi. Tisuću godina kasnije, nakon Isusova uskrsnuća i uzašašća na nebo, apostolski zbor, kao vjerni Židovi, slavili su svoj blagdan Ševaut u dvorani Posljednje večere. Evanđelisti bilježe da društvo Isusovih učenika, nakon svega što su vidjeli i proživjeli tih pedeset dana, bijaše u strahu: što će biti s njima? Zapisano je da u tom strahu bijahu "postojani u molitvi i zajedništvu". Kao što su nekad davno u Sinajskoj pustinji Židovi preko Mojsija dobili Dekalog, po kome su živjeli, a i mi danas baštinimo te upute, tako su Isusovi učenici na blagdan Pedesetnice dobili Svetoga Duha. Bijaše to snaga koja je Isusove učenike oslobodila bilo kakvog straha i dala im poticaj izlaska iz teške ilegale. U trenutku su postali hrabri propovjednici, a njihovi slušatelji različitih govora razumješe ono što im se propovijeda. Bijaše to evangelizatorski zamah koji će u sljedećim stoljećima zapaliti cijeli svijet. Dotadašnje jeruzalemske okoštale strukture počele su se lomiti, jer je Duh Božji, nekad neuke ribare, pretvorio u revolucionare duha i novog vremena. Ali, uz svu revnost i uspjehe, ne uzmanjka im progona i muka.

Pitamo se: ima li i danas zamaha Duha Božjega? Svim stoljetnim i milenijskim okoštalim društvenim i crkvenim strukturama usuđujem se, bez lažne skromnosti, poručiti da sadašnji rimski biskup Franjo unosi tako potreban Duh Božji.

Ovih dana će mnogi mladi ići na firmu i nominalno postati zreli kršćani, što bi značilo revolucionari duha. Revolucionari ideologija bi mijenjali druge, ali ne sebe, dočim revolucionari duha najprije nabolje mijenjaju sebe pa tek onda svojim primjerom mijenjaju i druge.

Arhiva 2015

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002