19.01.2009.

Prva sjednica samoborskog Poglavarstva u 2009. u znaku gradnje nove škole

Ministarstvo pravosuđa vraća dio Vugrinščaka nasljednicima

Prva sjednica samoborskog Poglavarstva u 2009. u znaku gradnje nove škole

Čija su igrališta na Vugrinščaku? To je pitanje na koje će narednih mjeseci morati odgovoriti Upravni sud, nakon što će se Grad Samobor žaliti na rješenje Ministarstva pravosuđa da se dio čestica na Vugrinščaku vraća u vlasništvo Aleksandrine Hock iz Zagreba i Sasche Lapčevića iz Argentine. Na sjednici Poglavarstva pročelnik Željko Kovačić pojasnio je kako je prvostupanjskim rješenjem o povratu nekretnina u vlasništvo 2006. godine Ured državne uprave Zagrebačke županije, nakon što je usvojena prva žalba Grada Samobora, ponovno donio rješenje o povratu dviju katastarskih čestica (bivše tenisko igralište, igralište za odbojku na pijesku i dječje igralište) koje su konfiscirane nakon Drugog svjetskog rata. Grad Samobor se ponovno žalio, ali je krajem prošle godine Ministarstvo pravosuđa, Uprava za građansko pravo, odbilo žalbu. Stoga će biti pokrenut upravni spor, jer Grad navodi da je vlasništvo nad tim nekretninama stekao temeljem Zakona o športu iz 1995. godine, kada su svi sportski objekti na području grada upisani u vlasništvo Grada Samobora, a među njima je Gradsko vijeće te godine uvrstilo i čestice koje su sada predmet spora. Dalje se navodi da se ispunjavaju i pretpostavke iz Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, a sukladno kojim se iznimno konfiscirana imovina ne vraća u vlasništvo i posjed kad su nekretnine privedene namjeni već se isplaćuje naknada. Zamjenik gradonačelnika Tomislav Masten rekao je da su čestice bile privedene svrsi i zato je, rekao je, rješenje Ministarstva smiješno.

Idejni projekt nove škole u Farkaševcu izazvao je najviše zanimanja članova Poglavarstva, što i ne čudi, jer će to biti najveći zahvat u školstvu u posljednja tri desetljeća u Samoboru. Na javni natječaj pristiglo je 11 radova, a najboljim je stručni ocjenjivački sud (Andrija Rusan, Dragomir Vlahović, Antun Dubravko Filipec, Marica Jelenić i Željko Kovačić) proglasio rad arhitekata Andreja Jakomina iz Zagreba i Marka Zlonoge iz Samobora. Ispostavilo se i da je taj rad jedini zadovoljio sve uvjete natječaja glede broja učionica, tj. poštivao norme iz novog pedagoškog standarda. Upravo na to je reagirala Tatjana Milek rekavši da je taj standard u Saboru usvojen bez razmišljanja, jer predviđa da u blagovaonici za svako dijete treba osigurati jedan kvadratni metar. Konkretno, škola u Farkaševcu projektirana je za 600 učenika pa bi tako velika trebala biti i kvadratura blagovaonice, a nitko se u Saboru nije sjetio da sva djeca ne moraju istodobno jesti u blagovaonici, već mogu i u dvije smjene, ukazala je na nelogičnosti standarda Tatjana Milek. No, to je neki drugi problem koji će morati rješavati sabornici. U ovom konkretnom slučaju svi su se članovi Poglavarstva složili da je prvonagrađeni rad najbolje rješenje u arhitektonskom smislu, jer osim funkcionalnosti školske zgrade, zadovoljava i rješenjima za okolna nogometna igrališta koja pripadaju NK Zrinskom. Jedino je Stjepan Črnjak upozorio da bi u tom slučaju trebalo planirati više parkirnih mjesta. Naglašeno je da će se izgradnjom ove škole u nizinskom dijelu Samobora za nekoliko godina rasteretiti prenapučene škole Bogumila Tonija i Samobor. Rečeno je i da je to škola budućnosti, jer joj je kapacitet 600 učenika, iako bi po sadašnjoj mreži u nju išlo tek 300 učenika. Pročelnik za društvene djelatnosti i brigu za mladež Damir Fabek rekao je kako se uzelo u obzir da će se narednih godina i na tom području naseljevati nove obitelji, a zamjenica gradonačelnika Marica Jelenić dodala je da će, kada škola bude gotova, biti moguće izmijeniti i sadašnju mrežu pa će prema toj školi gravitirati više učenika, što je u neku ruku potvrdio i Mladen Guliš primjedbom kako roditelji iz dijela Samobora koje graniči s tim područjem sigurno neće imati ništa protiv da im dijete ide u novu školu u kojoj će se odvijati jednosmjenska nastava. Gradonačelnik Filipec zaključio je da su se odlučili za ovaj projekt jer se na području školstva ne smije štedjeti i da je grad zaslužio dobiti novu školu. Naime, postojale su i ponude za gradnju kontejnerske škole. Treba reći da će se nova škola graditi na gradskom zemljištu pa će se u tom dijelu uštedjeti na projektu, a inače je u gradskim planovima u doglednoj budućnosti predviđena gradnja još triju osnovnih škola na području Samobora (prema sadašnjim razmišljanjima u Perivoju, Mirnovečkoj i lokaciji iza Kristala II).

U nastavku je odobrena izrada izvedbenog projekta novog pješačkog mosta preko Gradne, a koji bi povezao Šetalište dr. Franje Tuđmana s parkiralištem na lokaciji nekadašnjih ZET-ovih garaža.

Mato Šipuš

Pauk za ljubitelje klađenja i cajki

Niti prometni problemi stanovnika Mjesnog odbora Kardinal Franjo Kuharić nisu prošli nezamijećeno na sjednici Poglavarstva. Naime, predloženo je da se na kritičnom početku Ulice Matije Gupca postavi zaštitna ograda kako bi se onemogućilo parkiranje automobila na nogostup. U drugoj fazi predviđeno je bilo i da Ulica Matije Gupca postane jednosmjerna prema Zagrebačkoj, ali tome se usprotivio Mladen Guliš rekavši da se time zapravo kažnjavaju stanari ulice zbog posjetitelja tamošnjeg kafića, kladionice i birtije u kojoj sviraju cajke. Založio se da se, prema projektu, postave zaštitne ograde dužine 20 metara s jedne, odnosno 30 metara s druge strane kolnika, kako bi se osigurao siguran prolaz učenika prema školi, a da se na tom području više angažira pauk služba, osobito stoga što nekih 30-ak metara dalje ima uređeno parkiralište. Taj su prijedlog podržali i ostali članovi Poglavarstva.

 

Prva sjednica samoborskog Poglavarstva u 2009. u znaku gradnje nove škole

Arhiva 2009

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002