12.01.2009.

18. karate turnir Grand Prix Croatia

Samoborci se opet iskazali

U Samoboru se 10. i 11. siječnja održao 18. po redu tradicionalni karate turnir Grand Prix Croatia pod pokroviteljstvom Grada Samobora, Zajednice sportskih udruga i saveza zagrebačke županije i Turističke zajednice Grada Samobora, a u tehničkoj organizaciji Karate kluba Samobor-Anindol. Suorganizator je i ovog puta bio Hrvatski karate savez.

Sponzori ovog velebnog međunarodnog natjecanja bili su tvrtka Anindol (glavni spozor), Funda d.o.o. iz Zaprešića te Turistička agencija Studio Eda iz Samobora.

Medijski pokrovitelji su i ovog puta bili Radio Samobor te Glasnik Samobora i Svete Nedelje.

Natjecanje je otvorio samoborski gradonačelnik Antun Dubravko Filipec, u pratnji svog zamjenika Tomislava Mastena.

U dva dana je na natjecanju sudjelovalo 965 sportaša iz 128 klubova iz čak 19 zemalja: Hrvatske, Slovenije, Slovačke, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Italije, Njemačke, Srbije, Crne Gore, Austrije, Češke, Francuske, Makedonije, Danske, Grčke, Belgije, Francuske, Latvije i Švedske.

I ove godine se realizirala želja organizatora turnira da se najboljim karatistima ove regije osiguraju kvalitetni kontrolni mečevi, a kadetima, juniorima i mlađim seniorima dobra provjera forme pred europsko prvenstvo, koje će održati u Parizu od 30. siječnja do 1. veljače.

Bilo je odličnih i atraktivnih mečeva te vrhunskih kata izvedbi koje je publika sa zadovoljstvom nagradila gromovitim pljeskom.

Prvog dana, 10. siječnja (subota), na tatamiju nove samoborske sportske dvorane Samobor bili su juniori, mlađi seniori i seniori, dok su drugog dana, 11. siječnja (nedjelja), na tatamiju bile mlađe uzrasne kategorije (od 7 do 16 godina).

U oba dana najuspješniji su bili predstavnici klubova iz Hrvatske, što je bilo i za očekivati s obzirom da su bili i najbrojniji, ali su visoku razinu kvalitete prikazale gotovo sve zemlje sudionice natjecanja, jer se radi o karate silama koje redovito sudjeluju u razdiobi medalja na europskim i svjetskim prvenstvima.

Organizator turnira dodijelio je vrijedne nagrade za najbolje seniorke i seniore u borbama te katama.

U borbama kod seniorki medalje i vrijedne nagrade otišle su u Bosnu i Hercegovinu - 1.000 EUR za pobjednicu Mirsadu Suljkanović, a sedmodnevni aranžman na Šolti za viceprvakinju Merimu Softić. Broncama su se morale zadovoljiti Turkinja Serap Ozcelik te Makedonka Velerda Selimi.

Najbliže medalji od Hrvatica bila je Ivana Bebek, koja je poražena u borbi za 3. mjesto od Makedonke Selimi.

Pobjednik turnira u konkurenciji seniora bio je mladi, aktualni viceprvak Europe iz Tallina, Grk Georgios Tzanos (osvojio 2.000 EUR nagrade), koji je pobijedio u finalu Makedonca Martina Nestorovskog (osvojio apartmanski aranžman na Šolti). Treće mjesto je pripalo Nizozemcu Rene Smaalu i Turčinu Muslumu Bastruku.

Od hrvatskih predstavnika najbliže medalji bio je Samoborac Tomislav Rašidagić, koji je izgubio borbu za 3. mjesto od Turčina Bastruka.

U katama je očekivano slavila dvostruka europska prvakinja Mirna Šenjug, koja je u finalu nadmoćno pobijedila Slovakinju Grmanovu, viceprvakinju Europe iz 2007. godine. Treće mjesto su podijelile Mađarica Eva Horvath i Slovakinja Katarina Longova.

Kod seniorskih kataša zlato i sedmodnevni aranžman na Hvaru su otišli u Italiju. U finalu je zasluženo pobijedio Luca Brancalion hrvatskog predstavnika Ivana Ermenca. Broncama su se okitili Tomislav Stolar iz Samobora i Slovak Miroslav Služik.

U oba dana natjecanja po zbiru medalja najuspješniji klub bio je domaćin - Karate klub Samobor-Anindol, s osvojenih 16 odličja (5 zlata, 4 srebra i 7 bronci).

Na kraju ovog velikog karate turnira stizale su riječi pohvale i čestitke organizatoru sa svih strana te su svi najavili svoj dolazak i naredne godine, na 19. Grand Prix Croatia.

Domaćin se obvezao na još bolju i kvalitetniju organizaciju.

- mlađi kadeti kate: 3. mjesto Luka Ećimović

- ml. kadetkinje kate ekipno: 1. mjesto Samobor-Anindol (Smolčić, Razum, Imprić)

- učenici kate: 2. mjesto Luka Meštrović

- učenice kate: 2. mjesto Rebecca Smolčić

- učenici kate ekipno: 2. mjesto Samobor-Anindol (Komes, Meštrović, Vuković)

- učenici borbe do 42 kg: 2. mjesto Mihael Terihaj

- učenici borbe preko 42 kg: 3. mjesto Ivan Gabrica

- ml. učenice kate ekipno: 3. mjesto Samobor-Anindol (Medved, Kovačić, Perović)

Gabrijeli Tušinec zlato

Najuspješnija u redovima Bregane bila je Gabrijela Tušinec, koja je osvojila zlatnu medalju u konkurenciji mlađih seniorki do 53 kilograma. Odličnim borbama došla je do svoje prve titule u seniorskoj konkurenciji i tako potvrdila svoj veliki potencijal.

Uspješan nastup imao je i Ivan Bilić, koji je izborio finale u kategoriji juniora do 55 kilograma. Unatoč prikazanoj borbenosti, Ivan nije uspio iznenaditi vrlo dobrog predstavnika Srbije pa se morao zadovoljiti srebrnom medaljom.

Dijana Ćosić je odličnim borbama (tri pobjede) ušla u finale kategorije kadetkinja do 47 kilograma, ali je tijesnim rezultatom poražena od aktualne prvakinje Hrvatske.

Kod mlađih predstavnika Paula Andričević je osvojila broncu u kategoriji učenica do 40 kilograma i tako nastavila uspješan niz dobrih rezultata.

Karlo Pejić je u kategoriji juniora do 61 kilograma nakon tri pobjede zaustavljen u polufinalu od izvrsnog predstavnika Latvije, a nakon toga, nažalost, gubi u produžetku i meč za treće mjesto.

Blizu medalje bio je Matija Mataušić, koji je poražen u borbi za treće mjesto u konkurenciji mlađih kadeta iznad 57 kilograma.

U proljetnom dijelu sezone pred mladim sportašima Karate kluba Bregana su nastupi na prvenstvima Hrvatske za učenike, mlađe kadete i seniore, a trener Goran Romić se nada novim uspjesima svojih natjecatelja.