26.11.2022.

Biblijska promišljanja uoči došašća

Mise zornice služit će se svako jutro, u 6 sati

Posljednji četvrtak u mjesecu, 24. studenoga, nakon večernje svete mise, u novoj crkvi u Lugu održana su razmatranja biblijskih tekstova. Promišljanja su bila usmjerena na vrijeme došašća, a posebno na važnost sakramenata i svetog Ivana Krstitelja, posljednjeg proroka i zaštitnika župe.

- Poziv sv. Ivana Krstitelja da pripravimo put Gospodinu i poravnamo mu staze najbolje možemo živjeti i svjedočiti kroz sakramente, jer sam život Isusa Krista obuhvaća sve sakramente - naglasio je kroz razmatranje župnik vlč. Josip Čulig.

U svojim promišljanjima župljani su istaknuli da došašće nisu sladunjavost i raskošnost, već dubinski poziv i priprema za dolazak Kraljevstva Božjeg - rođenje Isusa Krista. To je vrijeme kada je potrebno sakramentima i djelima očistiti srca. Prilika i izazov za to je u svakom trenutku - u boljim odnosima prema drugim ljudima, kako u obitelji, tako i na poslu i svakodnevici.

Na kraju je vlč. Čulig uputio poziv obiteljima na zajedničku molitvu u obitelji i ustrajnost u sakramentima od malena. Kao i prošlih godina, u vrijeme došašća mise zornice služit će se svako jutro u 6 sati u novoj župnoj crkvi u Lugu.

M.G.

 
26.11.2022.

Stručno-znansveni sastanak Hrvatskog epidemiološkog društva

Svi smo osjetili značaj i moć epidemiologije

U Samoboru je 25. studenog 2022. održan 86. stručno-znanstveni sastanak Hrvatskog epidemiološkog društva HLZ-a. Ovo je po prvi put da se u dugoj povijesti HED-a sastanak održava na području Zagrebačke županije i prvi u živo nakon početka pandemije Corona bolesti. Suorganizator sastanka bio je Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije. Sastanak je održan u reprezentativnim prostorijama Pučkog otvorenog učilišta na prvom katu, među brojnim umjetničkim slikama koje su bile ugodan dekor ovom susretu.

Potrebno je istaknuti kako je epidemiologija zadnjih decenija neopravdano bila zanemarena specijalistička struka u području medicine. Nekada, u vrijeme Andrije Štampara, bili smo predvodnica javnog zdravstva na svjetskoj razini. Kako je slabio značaj zaraznih bolesti u pobolu i pomoru populacije, zahvaljujući preventivnim naporima upravo te struke, tako je interes za ovu struku slabio, a time i njen ugled. To se naglo promijenilo tijekom pandemije kada smo svi dobro osjetili značaj i moć epidemiologije.

Epidemiologa trenutačno u Hrvatskoj ima oko 200, a interes za specijalizacijom kod mladih doktora, i dalje nije osobit. S pravom dr.sc.prim. Miroslav Venus, dr.med., predsjednik HED-a postavlja pitanje ima li epidemiologija perspektivu u budućnosti, i u tom pogledu izražava skeptičan stav. Naime, mladi doktori znadu da u javnom zdravstvu nema novaca i da tijekom svoje specijalističke karijere neće bogzna što zaradite. Stoga se radije opredjeljuju za neku kliničku granu medicine, koja je puno atraktivnija i financijski isplativija, osobito u privatnim poliklinikama.

Sastanak je počeo s redovitom godišnjom Skupštinom. Nakon izlaganja predsjednika o radu u protekloj godini i izvješća o stanju u blagajni razvila se vrlo dinamična rasprava o brojnim stručnim i organizacijskim pitanjima funkcioniranja struke u svakodnevnom radu. Istaknuto je nezadovoljstvo normativnim aktima kojima je država nametnula restriktivne mjere koje imaju utjecaj na otežan rad epidemioloških timova na terenu. Na kraju je najavljen 5. Hrvatski epidemiološki kongres koji će se održati u Osijeku od 18. do 21. svibnja 2023.

U drugom dijelu sastanka bilo je riječi o aktualnostima iz struke. Doc.dr.sc. Radovan Vodopija, iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Andrije Štampar, održao je predavanje pod naslovom „Nove preporuke za postekspozicijsku i preekspozicijsku antirabičnu profilaksu u RH“. Ovdje je za čitatelje potrebno istaknuti da je Svjetska zdravstvena organizacija prije 30 godina prihvatila „Zagrebačku shemu“ cijepljenja protiv bjesnoće kao izvanrednu metodu brzog postizanja visokih zaštitnih vrijednosti protutijela protiv bjesnoće kod osoba koje su bile izložene potencijalnoj zarazi ovim smrtonosnim virusom. Osim toga SZO proglasila je Hrvatsku slobodnom od bjesnoće jer već dugi niz godina nije otkriven niti jedan slučaj ove bolesti među domaćim i divljim životinjama. Prije svega zahvaljujući naporima naših lovaca koji su na terenu postavljali mamce s cjepivima. Nakon toga naša sugrađanka Vanja Slavić Vrzić, dr.med., spec. epidemiologije održala je zanimljivo predavanje pod naslovom „Zarazne bolesti u Europi danas. Stižu li nam nove? Vraćaju li se stare?“.

U trećem dijelu susreta predsjednik HED-a podijelio je brojna priznanja članovima ovog strukovnog medicinskog društva u vezi s nadljudskim naporima kojima su bili izložene tijekom zadnje dvije godine i uspjehe koje su postigli za dobrobit čitavog našeg društva, za vrijeme trajanja pandemije. To je malo i simbolično priznanje za nevjerojatan naporan i uspješan rad svih naših epidemiologa na suzbijanju pandemije.

Susret je završio ugodnim druženjem uz prigodni domjenak.

Prof.dr.sc.prim. Darko Ropac, spec. epidemilog

 

Biblijska promišljanja uoči došašća

Stručno-znansveni sastanak Hrvatskog epidemiološkog društva

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002