28.07.2022.

Tradicionalno druženje i molitva kraj kapele svete Ane

Proštenje se s nestrpljenjem čeka

Tradicionalno druženje i molitva kraj kapele svete Ane

Nakon proslave blagdana svetih Ane i Joakima samoborski vjernički puk i posjetitelji Samobora očekuju s nestrpljenjem i tradicionalno proštenje prve nedjelje iza blagdana. Ove godine ta proslava odvijat će se 31. srpnja na već svima dobro znanom prostoru uz kapelu svete Ane na Anindolu.

Ispred kapele odvijat će se misna slavlja u 8, 9.30, 11 i 17 sati. Misu u 8 sati služit će upravitelj župe sv. Ivana Krstitelja u Lugu Samoborskom vlč. Josip Čulig, onu u 9 i 30 upravitelj župe Krista Kralja u Domaslovcu vlč. Ante Bojanić, dok će centralno misno slavlje u 11 sati predvoditi generalni vikar Bjelovarsko - križevačke biskupije, mons. Stjepan Ptiček.

Popodnevnu misu od 17 sati ispred kapele sv. Ane predvodit će mladomisnik vlč. Krešimir Babić.

U nedjelju će biti služene i dvije mise u župnoj crkvi sv. Anastazije, a njihov početak bit će u 8, odnosno 19 sati.

Tradicionalno proštenje obuhvaća štandove na Trgu kralja Tomislava te one na prostoru Tancplaca na kojima se uvijek nađe za svakoga ponešto. I ove godine Aninovski bal uz pokroviteljstvo Grada Samobora pripremaju članice Udruge Etno fletno, a za glazbeno druženje i opuštanje tu će biti Serbus band.

I.H.

 
28.07.2022.

Naše Gradsko društvo Crvenog križa razvija nove projekte

Spremni odgovori za nove izazove

U Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnog društva 27. srpnja potpisan je ugovor s Gradskim društvom Crvenog križa Samobora, Svete Nedelje i Stupnika, vrijedan 364 tisuće kuna. Odnosi se na novi projekt ove organizacije naziva "Gradsko društvo Crvenog križa Samobor odgovara na sve izazove". Ugovor je u ime Društva potpisala ravnateljica Anica Francetić Kufrin.

Projekt će se provoditi sljedećih 13 mjeseci s ciljem jačanja postojećih kapaciteta samoborskog Crvenog križa i tri dobrovoljna vatrogasna društva - Galgovo, Strmec i Stupnik, za pripremu i odgovor na krizne situacije. Kroz aktivnosti projekta partnerske organizacije ojačat će spremnost volontera i zaposlenika za odgovor na krize u lokalnoj zajednici, razmijenit će znanja i iskustva te povećati zajedničku suradnju.

Projekt su odobrili Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske i Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva kao posrednička i upravljačka tijela u postupku odabira projekata u okviru otvorenog trajnog Poziva za dodjelu nepovratnih sredstava Europskog socijalnog fonda u financijskom razdoblju 2014.- 2020.

E.K.

 
28.07.2022.

"Langovci" u Italiji u sklopu Erasmus+ projekta

Inovativni i kreativni načini rada

Mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta „Učitelji za učenike 21. stoljeća - Digitalizacija i modernizacija nastave“, odvela me u Firencu, centar pokrajine Toskane, na tečaj Integrating Creativity and Innovation into Teaching.

Godinama nastojim svoj rad i nastavni proces obogatiti inovativnim i kreativnim načinima rada. Prvi dan imali smo dan upoznavanja s novim kolegama – u grupi su bili kolegice i kolege iz Portugala, Španjolske, Poljske, Mađarske i Njemačke. Radionicu je vodila Alessia Masseli. Dan je odmah započeo radno. Upoznali smo se kroz igru gesti – svatko je trebao izgovoriti svoje ime uz neku gestu koja ga predstavlja. Nakon toga raspravljali smo o različitim pristupima nastavi. Nakon pauze predstavljali smo naše škole.

Drugi dan je započeo predstavljanjem alata Storytelling kao alata koji u sebi sadrži mogućnosti uvježbavanja vokabulara, provjere izgovora i mogućnosti testiranja znanja na kraju procesa uvježbavanja, ali prije svega utemeljen je na stvaranju priče o određenoj temi. Mi smo u grupama morali napraviti priču o tome što ne volimo raditi, a ipak moramo.

Nakon toga imali smo šetnju po gradu. Cilj je bio odabrati najmanje četiri fotografije i napisati što nam se osobito svidjelo u Firenci. Iz toga smo morali stvoriti priču. Dobili smo zadatak da za svaki dan pronađemo detalja – ulaznica, fotografija – koja predstavlja taj naš dan u Firenci.

Treći dan posvetili smo vizualnim strategijama. Na osnovu neke umjetničke slike ili fotografije trebali smo pokušati odrediti što se događa, kako se likovi osjećaju, što sama slika u stvari prikazuje. Zatim smo govorili o izradi video materijala. Dobili smo zadatak da u jednom kratkom videu, tipa Tik Tok ili Instagram, predstavimo svoje viđenje Firence. Nakon toga upoznali smo se s alatom Bookmaker.

U četvrtak smo se upoznali s različitim digitalnim alatima koje možemo integrirati u rad s djecom – Animoto, Stop Motion Studio, Skechnotes, Kanva… Svi ovi alati trebali bi poslužiti u grupnom radu učenika. Izrađivali smo u paru i kratke kvizove u Kahootu i Quizizzu.

U petak smo vježbali Brainwritting – netko napiše uvod, sljedeći napiše nešto o prvom liku, zatim sljedeći o drugom liku, zatim ide glavni događaj, razrada i zaključak. Svaki dio priče piše drugi član grupe. S tim da se u grupi može stvarati više priča odjednom.

Razgovarali smo i o uvođenju i obradi tekstova glazbe koju učenici slušaju. Predstavljali smo i svoj tjedni zadatak – svatko je izradio plakat o petodnevnom boravku u Firenci u kojem je svaki dan predstavljen jednim detaljem.

Nakon toga uslijedila je podjela certifikata i zajedničko fotografiranje. Subota je bila predviđena za upoznavanje s Toskanom i njenim prirodnim i povijesnim ljepotama.

Ova edukacija, ovaj projekt doista je doživljaj. Ne samo da sam upoznao Firencu, grad pun povijesnih spomenika koji imaju priču o svemu onome što smo mi učili kroz naše školovanje – renesansa, Medici, Michelangelo, Leonardo, Dante, Petrarca… - već sam upoznao prekrasne ljude iz različitih zemalja, stekao neka nova saznanja, saznao da svako školstvo ima svoje probleme, da naše nije baš tako grozno kao što mi mislimo… Naučili smo kako integrirati nove, svježe ideje u rad s učenicima, kao i da se mi prosvjetni djelatnici možemo uvijek osloniti jedni na druge.

učitelj Tomislav Mićić, OŠ Milana Langa Bregana

 
28.07.2022.

U Barceloni održana mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta

Mnoštvo inovativnih metoda za poučavanje

Mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta "Učitelji za učenike 21. stoljeća - Digitalizacija i modernizacija nastave", odvela me u prekrasnu Barcelonu, veličanstveni grad u Španjolskoj, odnosno glavni grad Katalonije. U Barceloni se od 4. do 9. srpnja 2022. godine održavao tečaj "Integrating Creativity and Innovation into Teaching". Cilj tečaja bio je osvijestiti sudionike s izazovima primjene kreativnih metoda i inovativnih rješenja u nastavi i upoznati nove strategije za poboljšanje učenja.

Prvi dan bio je dan upoznavanja s novim radnim kolegama i predavačicom Federicom de Bartolomeo. Edukacija je bila međunarodna, sudionici su došli iz Mađarske, Njemačke, Italije, Poljske, Portugala, Rumunjske i Hrvatske. U grupi od 16 sudionika, našlo se učiteljica, profesora engleskog jezika, stručnih suradnika i jedna profesorica u školi dizajna za odrasle. Ja sam bila jedina sudionica iz Hrvatske i predstavila sam kratkom prezentacijom rad naše škole, ljepotu našeg kraja, znamenitosti Samobora i svoj rad. Sudionici su bili oduševljeni mnogim danima koje obilježavamo u školi i povezanošću naše škole s lokalnom zajednicom.

Svaki dan je bio novi izazov za nas. Upoznali smo nove digitalne alate, vježbali suradničko učenje, učili pričati priče po slikama u parku Sveučilišta u Barceloni koje jedno od najprestižnijih sveučilišta izvan svijeta engleskog govornog područja, natjecali smo se u najbolje ostvarenom fotografskom djelu prema zadacima, dramatizirali u Nacionalnom muzej umjetnosti Katalonije u okruženju Picassove "Žene u šeširu i krznenom ovratniku“, djelima Goye, Velazqueza, Rubensa, El Greca i drugih istaknutih umjetnika koji je izgrađen za otvaranje prve Svjetske izložbe 1929. godine i nalazi se u podnožju planine Montjuic.

Do kraja tečaja, smo uživali u skupu konkretnih ideja o tome kako primijeniti nove strategije poučavanja za poticanje vrhunskih vještina kod današnjih učenika.

Zašto je važno uvođenje inovativnih metoda u učenje i poučavanje? Želja mi je približiti se globalnim učenicima na njima prihvatljiv i razumljiv način, motivirati ih za samostalno i suradničko učenje, razvijati njihove interese i olakšati im učenje i pripremiti ih za cjeloživotno učenje.

Tečaj u Barceloni mi je pomogao to sve osvijestiti i usmjeriti me u razmišljanju kako što više motivirati učenike i da oni pri tom uživaju u učenju i da im ono bude što lakše jer na učenje velik utjecaj imaju motivacija i emocije.

Osim u stjecanju novih znanja i vještina, uživala sam i u mnogobrojnim ljepotama i znamenitostima Barcelone.

učiteljica Zvjezdana Malović, OŠ Milana Langa Bregana

 

Tradicionalno druženje i molitva kraj kapele svete Ane

Naše Gradsko društvo Crvenog križa razvija nove projekte

"Langovci" u Italiji u sklopu Erasmus+ projekta

U Barceloni održana mobilnost u sklopu Erasmus+ projekta

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002