22.03.2022.

Najnetransparentnija gradska uprava do sada, troši na transparentnost kao nitko do sada

Z lopatama se nofci kroz prozor hičeju

Najnetransparentnija gradska uprava do sada, troši na transparentnost kao nitko do sada

Baš je informativna i prozirna ta "iTransparentnost" Grada Samobora. Ukratko – vidi se koliko novaca je komu otišlo, a zapravo se ne vidi za što. Imaju svoju transparentnost i neki drugi gradovi već otprije, čiji stanovnici, građanstvo i korisnici također ukazuju na ovaj problem, o čemu se skromno pisalo po portalima i u nekim od najtiražnijih dnevnih tiskovina.

Osvrnut ćemo se samo na podatke unazad par mjeseci.

Grad Samobor, primjerice, u Večernjem listu od 7. veljače, u dodatku Lokalni HR, objavljuje tekst u kojem se novinarka Mateja Ježovita dotiče problema vezanih uz plinsku krizu i, dodatno, na povećanje gradske subvencije za vrtiće (sve već prije objavljeno na gradskim stranicama i popraćeno od lokalnih samoborskih medija), a potom redom svaki tjedan na isti način i dalje. Cjenik Večernjeg lista dostupan je, naravno, na internetskim stranicama, a prema istom se za jednu (1) stranicu nacionalnog izdanja po jednoj (1) objavi (toliko u navedenom podlistku ima Grad Samobor), plaća od 20.000 pa sve do 35.000 kuna, bez PDV-a. Sklopljen je s Večernjakom i ugovor na 94.278,25 kn bruto za medijsku promociju Grada. Ugovore imaju i Ciudad d.o.o. za informiranje javnosti putem portala gradonačelnik.hr (36.000 kn), Press Clipping za uslugu praćenja medija (22.430,75 kn), a najviše je dobio TV Zapad, odnosno tvrtka Sjever – sjeverozapad (120.000 kn), sve bruto iznosi.

Gradsku internet stranicu www.samobor.hr održava, prema ugovoru, The Big Idea Lab d.o.o. za 30.000 kn godišnje bruto.

Da podsjetimo, pri predstavljanju cijelog projekta "iTransparentnost", osmišljenog u tvrtki Libusoft Cicom d.o.o., sve je koštalo samo 15.000 kuna, i bio je to prvi "veliki projekt" kojim je Grad Samobor, predvođen novim gradskim čelnicima, dodatno pojačao financijsku vidljivost, odnosno na što se troše gradski novci. Održavanje sustava, naravno, košta puno više, jer se na tome zapravo zarađuje. Znaju to i naručitelji i korisnici, ali o tome nekom drugom prilikom. Naime, navedena tvrtka, uz još neke sitnije račune, za "pilot održavanje SPI" mjesečno (tako piše) od Grada Samobora naplaćuje 32.284,50 kn. Na nama je da vjerujemo da to toliko i vrijedi, jer detalji nisu vidljivi. Početkom ožujka 2022. Libusoft je s Gradom Samoborom za uslugu održavanja informacijskog sustava sklopio i godišnji ugovor vrijedan 464.100 kn.

S novom 2022. godinom počeli su pristizati podaci o plaćanjima "neraspoređenim partnerima", iz kojih je bilo nemoguće iščitati o čemu se radi, a evo i primjera. Zanimljivo je kod ovog primjera da je datum računa i datum dospijeća isti pa je tako i plaćen. Bilo je još sličnih slučajeva. No, od 15. veljače većina "neraspoređenih partnera" zamijenjena je nazivima stvarnih korisnika proračuna.

07.02.2022.

NERASPOREĐENI PARTNER

10430 SAMOBOR

Premium pilotodržavanje spi za studeni

32.284,50

Podaci o plaćanju:

NERASPOREĐENI PARTNER 10430 SAMOBOR, OIB:

Datum računa:

07.02.2022.

Datum dospijeća:

07.02.2022.

Opis:

Premium pilot održavanje spi za studeni

IBAN:

HR4123600001101337826

Poziv na broj:

HR00 12913

Isplate su tu, računi potkrijepljeni za iste kasne (15. veljače još nisu bili vidljivi računi od ove godine), ugovori isto tako, ali debelo se kasnilo s objavom narudžbenica, kojih, vjerojatno, ima najviše. Ionako se u svemu tome ne da detaljno iščitati što je konkretno dogovoreno pa se samo možemo nadati da su svi korektno obavili svoj dio posla.

No, nećemo sad baš cjepidlačiti, bit će vremena...

Što se lokalnih medija tiče, zanimljivo je da je zaprešićkoj tvrtki Sjever - sjeverozapad (TV Zapad) u 11. mjesecu isplaćeno, redom, za emisije: Kud i kamo – 4.375 kn, Ritam Zapada – 13.750 kn, Čaj s medom – 6.875 kn, zatim u 12. mjesecu redovna usluga medijskog pokroviteljstva za studeni 6.250 kn, te objava čestitki za Božić i Novu godinu 9.375 kn (račun od 1.12. plaćen odmah 2.12.). Za veljaču 2022. TV Zapad za medijsko praćenje Grada Samobora ispostavio je račun na okruglih 10.000 kn (do sada 6.250 kn), koji je plaćen 9. ožujka. Ništa zato, jer televizija je drukčiji format od tiska, interneta ili radija – to valjda svi znamo. Dapače, drago nam je da Grad ulaže u svoju medijsku promociju, a svi najviše vole biti na televiziji. Kolegama čestitamo na novom ugovoru.

No, prateći i slijedeći tragove "iTransparentnosti", Grad Samobor je 26. siječnja 2022. za emitiranje božićne i novogodišnje čestitke, tako piše, uz redovnu mjesečnu isplatu za usluge medijskog pokroviteljstva od 6.250 kn tvrtki Sjever – sjeverozapad, za čestitku platio još 6.250 kn. Po svemu zbrojenom, samo navedene čestitke na zaprešićkoj televiziji koštale su Grad Samobor 15.625 kuna.

Što se tiče objava gradskih natječaja i oglasa, onih koje je Grad dužan objavljivati, a koji se objavljuju u Večernjaku i Narodnim novinama po višestruko većim cijenama nego što je to ikada koštalo u lokalnim tiskovinama, nalazimo sljedeće podatke: Večernji list je za objave 2 oglasa (ne piše konkretno za koje) 20. kolovoza 2021. uprihodio 7.978,25 kn, a 13. prosinca iste godine još 11.809,75 kn. Narodne novine objave javne nabave naplaćuju 1.875 kuna, a cijene pojedinih natječaja kreću se iznad 4.000 kuna. Tako navedeni podaci govore sljedeće: samo u jednom danu, 28. veljače 2022., Narodnim novinama i Večernjaku za objavu oglasa za natječaje koje raspisuje Grad Samobor isplaćeno je ukupno više od 23.000 kuna. A novi podaci tek pristižu...

Cifre su to o kojima mi preostali samoborski mediji, kad su ovakvi oglasi u pitanju, možemo samo sanjati, jer do njih, iz samo gradskoj vlasti poznatih razloga, ne uspijevamo ni doći.

Bez sumnje da su svi sve odradili prema ugovoru, računu ili narudžbenici, bit će zanimljivo vidjeti koliko su novca u proračunu za 2022. naši gradski čelnici po svim ovim stavkama spremni izdvojiti za domaće medije (Radio Samobor, Naš Samobor, Glasnik Samobora i Svete Nedelje...).

I, "štiklec" za kraj.

S velikim je veseljem 800 učenica viših razreda samoborskih osnovnih škola dočekalo podjelu higijenskih uložaka, koje su im velikodušno darovale njihove starije sugrađanke Petra Škrobot i Sanja Horvat Iveković (naravno ne od svoje love, već iz gradske blagajne). No, ako se zna da je cijena tog dragocjenog darovanog materijala oko 1.500 kuna, vrijedi napomenuti da je Grad Samobor objavu o tom značajnom događaju u Večernjem listu, kao komercijalni oglas, platio oko 15.000 kuna.

Ženske su se lepo našlihtale, poslikale i na tri četvrtine stranice Večernjaka objavile svoj humanitarno-zdravstveni, protumenstrualni poduhvat.

Tu se više nema kaj komentirati.

Robert Škiljan

 
22.03.2022.

Volonteri Gradskog društva Crvenog križa Samobor sortirali humanitarnu pomoć

Paketi za raseljene Ukrajince

Volonteri i članovi Kluba mladih Gradskog društva Crvenog križa Samobor su u ponedjeljak, 21. ožujka, sortirali i slagali pakete materijalne humanitarne pomoći za raseljeno stanovništvo iz Ukrajine. Crveni križ zahvaljuje svima koji su se odazvali ovoj volonterskoj akciji na angažmanu i darivanju vlastitog vremena kako bi nesebično pomogli potrebitima. Posebno hvala donatorima svih potrepština. Svi su oni ponos samoborskog Crvenog križa.

E.K.

 
22.03.2022.

Bogumilci obilježili Svjetski dan osoba s Down sindromom

Nosili rasparene čarape

Bogumilci obilježili Svjetski dan osoba s Down sindromom

Učenici i nastavnici OŠ Bogumila Tonija već tradicionalno 21. ožujka obilježavaju Svjetski dan osoba s Down sindromom nošenjem rasparenih čarapa. Kako osobe s Down sindromom teže uparuju čarape, na taj način pokušavaju skrenuti pozornost javnosti na potrebu uvažavanja različitosti te na mogućnosti osoba s Down sindromom.

Važno je pružiti podršku osobama s Down sindromom kako bi se što bolje integrirale u društvo.

Ivana Čališ

 
22.03.2022.

Donesen Plan razvoja Zagrebačke županije za period 2021.-2027.

Devet strateških projakata

Donesen Plan razvoja Zagrebačke županije za period 2021.-2027.

Županijska skupština Zagrebačke županije usvojila je Plan razvoja Zagrebačke županije za period 2021.-2027. Riječ je o najvažnijem srednjoročnom aktu strateškog planiranja i budućeg razvoja Zagrebačke županije, kojim se omogućuje priprema i provedba važnih projekata i mjera s ciljem daljnjeg razvoja.

U planu razvoja istaknuto je devet strateških projekata čija je provedba u nadležnosti Zagrebačke županije. To su: Razvojni projekt Naftalan, Projekt izgradnje i proširenja zdravstvenih kapaciteta u ispostavama Doma zdravlja Zagrebačke županije (Samobor i Velika Gorica), Centar za gospodarenje otpadom Zagreb, Integrirani prometni sustav za Grad Zagreb, Zagrebačku i Krapinsko-zagorsku županiju, Zrakoplovna tehnička škola Rudolf Perešin – izgradnja škole, dvorane i hangara, Centar za razvoj ekološke poljoprivrede, Pametna sela i poljoprivreda, Županijski poduzetnički centar Vrbovec, te Interpretacijski centar arheološkog parka Andautonija.

Također, u Planu razvoja sadržano je osam strateških projekata čija provedba nije u nadležnosti Zagrebačke županije, a radi se o: projektu izgradnje nove bolničke zgrade SB za kronične bolesti dječje dobi Gornja Bistra, obilaznici Volavja i Petrovine, gradnji ŽC Zaprešić - Bestovje s izgradnjom mosta preko rijeke Save, obilaznici Grada Dugog Sela, novoj cesti Prigorje Brdovečko – Bobovica - Samobor s izgradnjom mosta preko rijeke Save, izgradnji tračničke veze Podsused - Sveta Nedelja – Samobor - Bregana, Regionalnom centru za razvoj stočarstva Dubrava te izgradnji infrastrukture za širokopojasni pristup internetu.

Zagrebačka županija vodeća je inovativna gospodarska županija, čiji se razvoj temelji na društvu znanja, prepoznatljivoj i očuvanoj kulturnoj i prirodnoj baštini, privlačnosti za rad, boravak i življenje, a povezana je skladno s razvojem Grada Zagreba – vizija je Plana razvoja čiji strateški okvir sadrži četiri posebna cilja:

1. Povećati konkurentnost i društvenu odgovornost gospodarstva

2. Zelena županija čiji se razvoj temelji na ekološkoj i inovativnoj proizvodnji hrane i razvoju pametnih sela

3. Poboljšati infrastrukturu i kvalitetu života održivim korištenjem prirodnih resursa i kulturnih dobara

4. Razvijati ljudske resurse i unaprijediti upravljanje razvojem.

U svim svojim dijelovima Plan razvoja usklađen je s Nacionalnom razvojnom strategijom do 2030. godine.

Usvajanju Plana razvoja prethodio je Aktualni sat na kojem su vijećnici najviše pitanja postavili iz sfere prometa. Zanimao ih je plan održavanja i asfaltiranja prometnica po gradovima i općinama tijekom 2022. godine, kada će se obnoviti ceste Vrbovec - Kloštar Ivanić i Vrbovec - Dubrava te kakav je odaziv putnika u javnom prijevozu kojeg županija od početka ove godine sufinancira. Zanimalo ih je ima li županija u planu potpore poljoprivrednicima za proljetnu sjetvu, kakve zdravstvene usluge na teret proračuna Zagrebačke županije njeni stanovnici mogu ostvariti u SB Naftalan, zatim informacije vezane uz nabavu automobila Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije i obnovu njihova prostora u sklopu ispostave Doma zdravlja u Velikoj Gorici, u kojoj je fazi projekt Greenway – biciklistička staza koja prati tok rijeke Save, te kada će biti poznati rezultati natječaja za javne potrebe u kulturi. Vijećnike je zanimalo koliko su potresi i pandemija utjecali na dinamiku izdavanja građevinskih dozvola i stanje u građevinarstvu, a iz sfere prosvjete zaimalo ih je je li u planu dogradnja osnovne škole u Kloštru Ivaniću, kakvo je stanje s obnovom škola nakon potresa i je li županija za njihovu obnovu povukla EU sredstva.

T.I.

 

Najnetransparentnija gradska uprava do sada, troši na transparentnost kao nitko do sada

Volonteri Gradskog društva Crvenog križa Samobor sortirali humanitarnu pomoć

Bogumilci obilježili Svjetski dan osoba s Down sindromom

Donesen Plan razvoja Zagrebačke županije za period 2021.-2027.

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002