Velik uspjeh karateka na Europskom prvenstvu u Poreču

Samoborci vodili do zlata i bronce

Samoborci vodili do zlata i bronce-1

Na Europskom prvenstvu u karateu održanom u Poreču , hrvatska muška reprezentacija okitila se zlatnim odličjem, kojeg je osvojila u finalu sa selekcijom Crne Gore.

Hrvatska reprezentacija u sastavu Ivan i Anđelo Kvesić, Enes Garibović, Zvonimir Živković, Ivan Martinac, Ante Mrvičić i Karlo Raguž u finalu 56. EP u karateu u Poreču prvi put u povijesti osvojila je naslov europskog prvaka u ekipnim borbama u muškoj konkurenciji.

Poslije muških ekipnih bronci u borbama 2011. u Zurichu, 2017. u turskom gradu Izmitu-Kocaeliju, te 2019. u španjolskom gradu Guadalajari, hrvatska vrsta upravo se u Poreču popela na najvišu stepenicu pobjedničkog postolja, osvojivši 100. medalju na velikim natjecanjima.

U finalnom dvoboju Hrvatska je pobijedila Crnu Goru s 3-0. Prvi bod osvojio je Anđelo Kvesić pobijedivši Nenada Dulovića s 3-1. Kvesić je još jednom u nadahnutoj izvedbi za ekipu uvjerljivo nadigrao suparnika i osvojio početni bod u finalu. Anđelo je u Poreču dobio sve mečeve u ekipnom dijelu EP-a.

Zbog ozljede crnogoroskog reprezentativca Predraga Smolovića Zvonimir Živković ostvario je drugi bod bez borbe, a zanimljivo, iz istih razloga jedini se borio protiv Finske u 1. kolu (3-0). Do finala Hrvatska je još svladala vrlo jake reprezentacije BiH (3-0), Ukrajine (3-2) i Francuske (3-1) uz odlučujuće pobjede Enesa Garibovića u četvrtfinalnom i polufinalnom susretu.

Treći bod finala protiv Crne Gore djelo je Ivana Martinca koji je u završnici ostvario veliki preokret protiv Marija Hodžića 3-2 za ukupni trijumf hrvatske reprezentacije i veliko slavlje u porečkoj dvorani “Žatika”.

Hrvatska je na taj način samo na seniorskim EP i SP u karateu od hrvatske samostalnosti stigla do jubilarne 100. medalje, čime je prema kriteriju osvojenih odličja u vrhu najuspješnijih sportova u našoj zemlji.

Hrvatska ženska karate reprezentacija u sastavu Ana Lenard, Lucija Lesjak, Lea Vukoja, Mia Greta Zorko, osvojila je broncu, savladavši favoriziranu Francusku s 2-1.

Samoborki Ani Lenard to je ukupno deveta medalja, jer osvojila je do sada tri pojedinačno i šest ekipno. Pohvale idu i Davoru Mrzaku, aktualnom izborniku ženske karate reprezentacije Hrvatske, a koji je više puta proglašavan za najboljeg sportskog trenera u Samoboru. Još dva Samoborca dala su svoj obol uspjehu hrvatskih karatista na ovom prvenstvu, a to su predsjednik i glavni tajnih Hrvatskog karate Saveza, Davor Cipek i Darko Šimunec.

Podsjetit ćemo i da je Davor Cipek izabran u Izvršni odbor Europske karate federacije te je postao i glavni tajnik te sportske organizacije, koja broji 53 zemlje članice.

Na petodnevnom 56. Europskom prvenstvu u Poreču sudjelovalo je ukupno 596 natjecatelja iz 47 zemalja.

1. županijska nogometna liga zapad – 30. kolo

Bregana ponizila goste iz Krašića

Sava (D) – Bestovje 3:3

(Blažević '82 – 11m, '87, '90 – 11m; Kovačko '42 '53, Frkanec '60 - ag)

Bregana – Krašić 15:1

(Runtas '8, '19, '32, '70, '85, M. Škacan '10, '47, '82, F. Škacan '12, Librić '39, '44, Slaček '55, Vukić '61, '65, Hribar '87; Peretin '14)

Sloga SU – ZA – Jamnica 2:1

(Vučur '83, '84; Čačković '74)

Klokočevac – Vrh 3:3

(Sodič '10, Runac '43, Ladišić '63; Šturlan '42, Bezjak '59 – 11m, Jedvaj '90)

Mladost (L) - Zrinski 0:2

(Draclin '61, Koletić '63)

Tigar Rakitje – Mladost (KD) 7:2

(Crnolatac '22, '90, Čičak '31, Maslač '35, Barišić '47, Perković – Šantar '81, Maršić '85; Bratić '49, Nemčić '67

Novaki – Jaska 3:1

(Vukovski '6, '74, Kušlan '87; Koluder '90)

Nakon 30. kola vodi Bregana sa 78 bodova, 2. je Zrinski sa 76, 3. je Tigar Rakitje sa 63 boda, Klokočevac je na 9. mjestu s 43, Novaki su 11. s 35 bodova, 12. je Sloga SU – ZA s 34, dok je Bestovje na 17. mjestu sa 22 boda.

Jedinstvena županijska liga – 30. kolo

Samoborscima i Svetonedeljčanima po bod

Ban Jelačić – Samobor 1:1

(Smok '11; Vujić '19)

Vatrogasac (Z) - GNK Sveta Nedjelja 2:2

(Đeno '40, '44; Bišćan '58, Aljinović '75)

TOP – Rakov Potok 3:1

(Dizdarević '2, Škarica '52, '83; Pudić '45)

Nakon 30. kola vodi Samobor sa 75 bodova (-1 susret), 2. je Mraclin sa 65, 3. je TOP s 59 bodova, GNK Sveta Nedjelja je na 4. mjestu s 57, dok je Rakov Potok na 14. mjestu s 30 bodova.

Europski juniorski kup u Sloveniji

Talia Valentak izvrsna četvrta

Na Europskom streličarskom juniorskom kupu, koji je 22. svibnja završio finalnim individualnim borbama, članica Streličarskog kluba Samobor Talia Valentak, osvojila je izvrsno 4. mjesto u konkurenciji kadetkinja.

Na kupu, koji se od 17. svibnja održavao u slovenskom Čatežu, u sklopu hrvatske streličarske reprezentacije nastupili su i Talia Valentak i Vigo Mikola iz samoborskog streličarskog kluba. Natjecali su se u klasi složenog luka, u kadetskoj konkurenciji.

Nakon uspješnih kvalifikacija Vigo je natjecanje završio 20. svibnja, kada je u meču za ulazak u četvrtinu finala izgubio od Slovenca Aljaža Matije Brenka. Brenk je na kraju pobijedio u borbi za zlatnu medalju i osvojio kup.

Talia je u borbi za brončanu medalju tijesnim rezultatom izgubila meč protiv Slovenke Katje Šarec i na kraju zauzela izvrsno 4. mjesto.

Na svom prvom turniru u sastavu reprezentacije ovo dvoje vrlo mladih streličara pokazali su da mogu polučiti vrlo dobre rezultate te da su dobro pripremljeni za sve uvjete, jer je cijeli tjedan bilo vrlo loše vrijeme, uz jak vjetar i kišu koji su otežali uvjete pucanja.

I Talia Valentak i Vigo Mikola su prije tri godine proglašeni mladim sportskim nadama Grada Samobora, a uspjehom na ovom velikom međunarodnom turniru pokazali su da su titulu ponijeli opravdano.

Snimku borbe za medalju između Talie Valentak i Katje Šarec možete pogledati na https://youtu.be/bnaoPLjMLKc?t=192.