KNJIŽEVNA ROKLIJADA

Pišu: Maja Klisurić i Draženka Robotić, knjižničarke Gradske knjižnice Samobor (RObotićD i KLIsurićM)

U svibnju za svakoga poneka priča

Prava knjiga u pravom trenutku

Kad vam radni stol i “nahtkasli” u spavaćoj sobi postanu mala odlagališta knjiga koje želite i mislite da ćete pročitati, a knjige i dalje ostanu neotvorene, onda vidite da nešto ne štima.

I mi smo slično krenule u svibanj. Još početkom travnja smo mislile da sve stižemo i da je čitanje naša ljubav i posao i vjera i sve, no sasvim slučajno obaveze su se udvostručile, radni stol počele su zatrpavati neke druge stvari, a za čitanje vremena je sve manje.

I sva sreća pa ne pišemo recenzije ili ozbiljnije prikaze, nego samo bilješke o knjigama, pa možemo mirne savjesti objaviti:

„Kao što je vlasnik malog kioska u kojem prodaje knjige domišljato pokušao spriječiti lopove natpisom koji je stavio na kiosk: „Nemoj provaljivati! Novaca nema, samo knjige.“ i mi na sličan način pokušavamo preduhitriti vaša velika očekivanja u Roklijadi rečenicom:„Nema velikih i značajnih kritičkih osvrta! Samo dojmovi dviju knjižničarki!"

Svi imaju priču s Rundekom.

Samo će vas prava prijateljica usmjeriti na pravu knjigu u pravo vrijeme. Na Rundekovu knjigu, odnosno knjigu ‘Rundek, između’, kojoj je autor Ante Perković, usmjerila nas je baš jedna takva. Prava. I knjiga i prijateljica.

Još 2013., u izdanju Menarta, objavljena je ova, ne baš klasična, biografija velikog glazbenika. Odmah negdje na početku, složile smo se s autorom koji kaže da: „Svi imaju priču s Rundekom“.

Priče nastale uz Rundekovu glazbu, koncert, u jednom vremenu koje je upravo ovaj glazbenik obilježio, svi nosimo negdje u sebi. I zato s velikim iščekivanjem započinjemo čitanje.

Knjiga poetski pisana, jednostavna i zanimljiva, nastala kao dopisivanje između autora i glazbenika, obogaćena fotografijama koje su presjek bogate Rundekove karijere, čita se i gleda u jednom dahu.

Iz poglavlja u poglavlje autor slaže dijelove priče koju čine sjećanja.

I dokumenti, i sam Rundek i glasovi njegovih suradnika postaju zaokružena cjelina pa vam je na kraju čitanja jasno koliko sve zajedno, (i koncept knjige i stil), ima smisla.

A zapravo, od samog početka je jasno da knjiga o Rundeku i njegovoj glazbi itekako ima smisla.

I… još jedna prava.

"Problem najčešće nije u konkretnim događajima, nego u onoj hrpi šrota koja se dogodi u međuvremenu..." i još puno sličnih, pametnih i životnih živi u knjizi Nahrani me Romana Simića Bodrožića. Obje smo se složile da riječi klize glatko i lako u pričama koje smo, jednostavno, progutale. Lako i nenametljivo Simić Bodrožić slaže priče o odnosima koji su nam svima bliski, poznati, proživljeni...

Zaključujemo, zajedničkim snagama, kako bi bilo jako dobro kad ovim pričama ne bi bilo kraja.

Arhiva 2016

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002