04.02.2007.

U Gimnastičkom klubu Samobor iz godine u godinu vidi se veliki napredak

Gombanjem do zdravlja

U Gimnastičkom klubu Samobor iz godine u godinu vidi se veliki napredak

Dvorana za borilačke sportove ili, kako ju vole nazivati, mala dvorana škole Bogumila Tonija mjesto je koje u kasnopopodnevnim i večernjim satima izgleda poput košnice, jer na treninge dolaze i odlaze djeca iz nekoliko klubova. U posljednjih deset godina mjesto je to u kojem treniraju i članovi Gimnastičkog kluba Samobor. Nakon tih deset godina možemo reći da je klub uspješno organiziran i da iz godine u godinu bilježi sve bolje rezultate na natjecanjima. To je i normalno, jer za postizanje rezultata u gimnastici treba najmanje 5 do 6 godina kontinuiranog rada, ističe tajnica kluba prof. Nives Krošnjar.

Za postizanje tih rezultata treba i stručan trenerski kadar. Uz Nives Krošnjar, u klubu radi još deset trenera – Duško Kovljanin, prof. Andreja Popović, prof. Sandra Jurković, Martina Bublić, Sonja Jandrečić, Jelena Padžan, Tanja Kovljanin, Iva Lulić, a iz Zagreba povremeno na treninge dolaze Lucijan Krce i Eduard Hendija. Oni su zaduženi za rad s oko 160-ero djece koji treniraju u 10 rekreativnih grupa te za rad s natjecateljskom grupom u kojoj se nalaze 22-oje mladih članova kluba. Treninzi se održavaju od rujna do lipnja u dva termina po dva sata, utorkom i četvrtkom. Upravo to je i najveći problem, jer nedostaje termina - ističe tajnica kluba Nives Krošnjar. Problem predstavlja i što je termin utorkom od 17.30 do 19.30, a četvrtkom od 16.45 do 18.45, što znači da učenici viših razreda koji popodne idu u školu ne stignu na treninge. Za natjecateljsku grupu postoji i još jedan trening subotom.

Iako bi im, dakle, dobro došli dodatni termini, članovi kluba postižu sve bolje rezultate, a jedan od većih uspjeha je i titula viceprvakinja Hrvatske u kadetskoj kategoriji koju su dvije godine zaredom ostvarile Ivana Stepić, Lucija Kirschenheuter, Dora Živković, Nina Fresl i Rebeka Meglić. Tijekom godine članovi kluba natječu se na Božićnom turniru i proljetnom prvenstvu kluba te na 5 regionalnih natjecanja s kojih najbolji odlaze na državno prvenstvo. Ukupno godišnje riječ je o desetak natjecanja.

Kao i u ostalim klubovima, najveći teret podnose roditelji, ali njima nikakve obveze nisu problem, jer su svjesni da je gimnastika jedan od bazičnih sportova i da je korisna za razvoj njihove djece. I profesorica Nives Krošnjar preporuča roditeljima da upišu djecu u sportske aktivnosti umjesto da im dopuštaju dugotrajno sjedenje pred televizorom ili računalom. Kao dobna granica za početak rada s laganim vježbama i igrama za djevojčice smatra se starost od 4 ili 5 godina, a dječaci mogu početi i koju godinu kasnije.

Gimnastički klub Samobor sada je i član Samoborskog športskog saveza iz čijeg proračuna dobivaju novčana sredstva, a na samim počecima podršku im je dao ravnatelj škole Bogumila Tonija Krsto Mesić. Sredstva se koriste na nabavu novih sprava, putovanja i ostale troškove kao što su kotizacije i druge obveze prema Hrvatskom gimnastičkom savezu. Tajnica kluba Nives Krošnjar smatra kako aktualni sukobi u vodstvu saveza općenito štete gimnastici, ali više od toga nije htjela komentirati, dodavši da obje strane imaju i dobre i loše ideje.

Borba za fotelje postoji i u drugim sportovima, ali su na kraju ipak najvažniji samo dobar rad s djecom i njihovi rezultati koje postižu. Stoga samoborskim gimnastičarima možemo poželjeti nastavak dobrog rada te dobivanje još ponekog termina za treninge. A njihove ćemo rezultate i dalje pozorno pratiti.

Mato Šipuš

 

U Gimnastičkom klubu Samobor iz godine u godinu vidi se veliki napredak

Arhiva 2007

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2006

2005

2004

2003

2002