Paraatletski klub Samobor organizirao građansku sportsku akciju za podizanje svijesti o mladima s invaliditetom

Ljubavlju i upornošću svladali sve prepreke

Ljubavlju i upornošću svladali sve prepreke -1

Utrke u formuli, s povezom na očima, s povezom ruke, bacanje kugle iz sjedećeg položaja ili s povezom na očima, štafetne igre i igre s loptom, bacanje vorteksa za djecu... sve su to 18. rujna mogli isprobati Samoborci i ostali posjetitelji građanske akcije "Dođi, vidi, isprobaj", koju je organizirao Paraatletski klub Samobor. Iako je to mladi klub, koji uskoro slavi tek treći rođendan, aktivno promiču paraatletiku i bavljenje sportom za djecu i mlade s invaliditetom, kako bi njihov život bio kvalitetniji i lakši u zajednici.

- Kako bi naši sugrađani lakše upoznali naše članove i s čime se oni nose u svakodnevnom životu, baš kao i sva djeca i mladi s invaliditetom, organizirali smo ovu akciju, jer su na jedan dan svi mogli probati kako je nositi se s određenim ograničenjima. Međutim, mi djecu i mlade u našem klubu potičemo da svladaju ta ograničenja, da ispred sebe imaju cilj da postanu uspješni sportaši, da svladaju sve prepreke na putu i da im je samo nebo granica – kazala je tijekom akcije Gordana Kosmat, predsjednica Paraatletskog kluba Samobor, i sama majka paraatletičara Antonija, dječaka koji niže sportske uspjehe u Hrvatskoj i inozemstvu, iako mu takvo što nisu prognozirali, jer je bio dijete koje se nije moglo hraniti, ni govoriti, ni kretati se.

- Roditelji djece s invaliditetom ne bi smjeli pristati na to što im kažu da se ne može, već se boriti za svoje dijete i pokazati mu što sve – može. Naša djeca mogu puno više nego što im društvo danas sugerira ili omogućava. Upravo je to i misija našeg kluba, da pokažemo svima kako nema nemogućeg, sva su djeca samo djeca i ako im pružite ljubav, podršku i stručno vodstvo u sportu, oni će postići puno više nego mislite, a samim time će izrasti i u samopouzdanije pojedince, koji će se lakše nositi i s ostalim životnim izazovima – ističe Gordana Kosmat i dodaje da je sretna što se toliko ljudi odazvalo građanskoj akciji, jer će svaki posjetitelj na vlastitom primjeru i primjeru mladih članova kluba vidjeti da su predrasude prema paraatletici nepotrebne i da su mladi para atletičari sjajan putokaz za sve s invaliditetom, kako da postanu ravnopravni članovi u društvu.

Sudeći po današnjim reakcijama posjetitelja i njihove djece, mladi paraatletičari su upravo dobili i nove prijatelje i osvijestili ih da ih prihvaćaju kao sebi ravne, čime je glavni cilj Paraatletskog kluba Samobor ispunjen. A nakon što su se okušali u brojnim paraatletskim aktivnostima, građani su mahom komentirali i da sada još više cijene svoje samoborske sportaše iz kluba, jer im je jasnije koliko ljubavi i upornosti ulažu svakoga dana u paraatletiku.

Građanska akcija je dio projekta Paraatletskog kluba Samobora "Jačanje kapaciteta udruge AKOSIS te razvoj atletike osoba s invaliditetom", kojim podižu svijest javnosti o poteškoćama djece i mladih s invaliditetom, a za koji su dobili i financijsku podršku Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske: 371 tisuću kuna iz Europskog socijalnog fonda te 65,5 tisuća kuna iz državnog proračuna Republike Hrvatske.

Sudac: List (Vrbovec); Pomoćnici: Mikšec i Crnoja

Strijelci: 0:1 Rupčić (10), 0:2 Rupčić (20 - 11 m), 0:3 Borovec (45)

Zrinski: Radek, F. Vrančić (od 42. M. Marić), Otmačić, Zrinjan, Ištuk, Kupres, Burić (od 85. Telišman), L. Marić 5,5 (od 53. Kižlin), Hercigonja, Mataušić (od 85. D. Vrančić), Domović (od 60. Trnar)

Trener: Mladen Vlahović

Jaska Vinogradar: Braje, (od 80. Pajić) Krnjus, Mičunović, Borovec (od 80. Mesic), Kordić, Rupčić, Kopić (od 46. Miščin), Novosel, Meter, Nad (od 65. Sedlar), Borković (od 73. Belan)

Trener: Sanjin Lucijanić

Igrač utakmice: Luka Rupčić

Bila je to, uglavnom, "utakmica u jednom smjeru" i to onome prema vratima domaćina. Sve je u pogledu rezultata bilo riješeno u prvih 45 minuta, kada su gosti iz grada vinograda i vina, ostvarili prednost od tri pogotka, što je bilo u konačnici i dovoljno za osvajanje tri boda.

Već u 8. minuti gosti imaju priliku za vodstvo, ali se dva puta obranom istakao vratar domaćina Radek. Ipak, igrači iz Jastrebarskog u 10. minuti dolaze do vodstva, kada je, nakon brze kontre, u šansu gurnut Rupčić, koji ne griješi i to je 0:1.

U 20. minuti gosti dižu vodstvo na 0:2, kada je, nakon prekršaja unutar 16-erca, dosuđen kazneni udarac, a precizan je po drugi puta Rupčić. Ima i domaćin jednu priliku, i to u 35 minuti, kada je sve bilo dobro napravljeno, ali je Mataušićeva lopta završila u rukama vratara Braje.

Gosti svoj treći zgoditak postižu u 45. minuti, kada se, u tri poteza, u šansi našao Borovec, koji ne griješi, pa se na odmor odlazi s rezultatom od 0:3.

Drugi dio u svemu je bio skromniji, iako su obje momčadi imale po neku polupriliku, ali rezultat se do kraja nije mijenjao.

Gosti zaslžneo odnose bodove, a po okončanju utakmice trener domaćina Mladen Vlahović najavio je svoju ostavku na mjesto voditelja momčadi. Očito je da rezultati nisu na strani trenera, ali ni igrači ne daju na igralištu ono što se od njih očekuje.

Prvenstva Hrvatske u streličarstvu

Luna Pađan državna prvakinja

Luna Pađan državna prvakinja-1

Nakon prvog dana Prvenstva Hrvatske, koje se ovog vikenda održava u Splitu, samoborski streličari imaju državnu prvakinju! U konkurenciji kadetkinja zakrivljenog luka, Luna Pađan osvojila je zlato.

Luna Pađan je već nakon kvalifikacija vodila. U izuzetno teškim i vjetrovitim uvjetima ostvarila je veliku prednost pred konkurenticama. Otpucala je 612 od mogućih 720 krugova, dok je drugoplasirana streličarka imala tek 529 krugova, što je izuzetna prednost. Od ulaska u četvrtinu finala, Luna je sve mečeve u eliminacijama prošla bez ijednog izgubljenog seta, rezultatom 6:0.

Osim toga, Luna Pađan, koja je i članica hrvatske streličarske reprezentacije, oborila je i svoja tri osobna rekorda: u prvoj polovini 305 krugova, u drugoj 307 i ukupni rezultat turnira 612 krugova.

U nedjelju, na drugom danu Prvenstva Hrvatske u streličarstvu, nastupaju streličari složenog luka. Za Samobor će nastupiti Mihovil Srebren u kategoriji kadeta i Lana Koller u kategoriji seniorki.