02.11.2010.

Sudbina stare škole u Langovoj i pripadajućeg igrališta konačno pred razrješenjem

Status quo još samo do veljače?

Sudbina stare škole u Langovoj i pripadajućeg igrališta konačno pred razrješenjem

Hoće li aktualna vlast biti ta kojoj će poći za rukom rasplesti čvor koji već 15-ak godina onemogućava normalno gospodarenje školskim objektima u Langovoj ulici trebalo bi se vidjeti ovih dana. Naime, samoborsko Vijeće prihvatilo je na nedavnoj sjednici prijedlog o razmjeni nekretnina između Grada i triju samoborskih srednjih škola koje su upisane kao vlasnici nekretnina u Langovoj. Prema procjeni sudskog vještaka, nekadašnja zgrada srednjoškolskog centra i pripadajuće igralište vrijede oko 8,7 milijuna kuna, za što Grad nudi 9500 m2 zemljišta oko srednjih škola otprilike iste vrijednosti.

- Iskreno se nadam da bi čitava priča mogla doći kraju do veljače naredne godine, jer su školski odbori Srednje strukovne škole (SSŠ) i Ekonomske, trgovačke i ugostiteljske škole (ETUŠ) dali svoj pristanak na ovakvo rješenje, a čeka se još samo odluka Školskog odbora Gimnazije – rekao nam je zamjenik gradonačelnika Hrvoje Frankić. Na taj bi način, objašnjava Frankić, konačno bili stvoreni uvjeti da se objekt u Langovoj spasi od daljnjeg propadanja, a igrališta oko srednjih škola bi, objedinjavanjem čestica koje Grad nudi u zamjenu, konačno ispunila uvjete za stjecanje uporabne dozvole.

- U stvari je najgori sadašnji "status quo". Objekt u Langovoj propada, a, recimo, da s te zgrade padne crijep, što sam nekoliko puta imao priliku vidjeti, te da slučajno padne na nekoga i ozlijedi ga, odgovorni bi bili ravnatelji škola. Isto tako, tereni oko srednjih škola trenutno nemaju uporabnu dozvolu i sve što se tamo sad odvija je u stvari ilegalno. Da se tu nekome nešto dogodi opet bi odgovorni bili ravnatelji – ističe Frankić, dodajući kako su te situacije svjesni i u srednjim školama. Međutim, dogovora do sad ipak nije bilo.

Naime, kako se između redaka može pročitati, u dijelu srednjih škola vlada i dalje određena bojazan da im se ne dogodi da ih se "prevede žedne preko vode", prisjećajući se da je svojedobno postojao i dogovor da se nakon izgradnje dvorane zemljišta oko škola na koja se Grad upisao kao vlasnik vrate u njihovo vlasništvo. Te iste čestice sada im se nude u zamjenu, na što su ETUŠ i SSŠ spremne pristati kako bi se stvari konačno pomakle s mrtve točke, no s druge strane Školski odbor Gimnazije A.G. Matoš u svom je mišljenju o zamjeni nekretnina postavio i jedan ekstra uvjet.

- Školski odbor Gimnazije smatra da nekretnine za koje se predlaže zamjena nemaju istu vrijednost, odnosno da nekretnine koje daju škole imaju veću vrijednost od nekretnina koje Grad Samobor daje u zamjenu. Grad Samobor sa Zagrebačkom županijom obvezuje se dograditi školu u Ulici Andrije Hebranga 26 u Samoboru (prema postojećoj dokumentaciji) ili pomoći školama da na drugi način riješe problem nedostatka učioničkog prostora, a sve u visini razlike između vrijednosti nekretnina koje bi se zamijenile – odgovor je koji je na gradski prijedlog Školski odbor Gimnazije dao još u srpnju.

No, zamjenik gradonačelnika Frankić smatra kako je takav uvjet "nemoguća misija" za Grad.

- Obveza izgradnje u srednjem školstvu je na županiji i zato Grad ne može ići graditi nešto što nije pod njegovom ingerencijom. Mi možemo lobirati za taj projekt, ali da bi se bacili u tako nešto pa da krenemo graditi, to nije naša ingerecija – napominje Frankić, podsjećajući kako su u županiji najavili da dogradnju srednjih škola u Samoboru kane financirati sredstvima EU fondova.

U međuvremenu, odluka s Gradskog vijeća trebala bi se naći na stolovima članova školskih odbora te potom, ukoliko se usuglase oko predložene zamjene nekretnina, odlazi na završno "amenovanje" u Skupštinu Zagrebačke županije, obzirom da je županija, slovom zakona, osnivač srednjih škola i odlučuje o eventualnom prepuštanju nekretnina lokalnoj samoupravi.

K.S.

Sve je spremno, samo fali novaca

Što se tiče planova o proširenju kapaciteta srednjih škola u Samoboru, Zagrebačka županija je još prošle godine završila izradu projektne dokumentacije i ishodila sve potrebne suglasnosti, dozvole i potvrde, u što je utrošeno oko 900 tisuća kuna. Projektom je predviđena izgradnja novog krila škole, dogradnja i rekonstrukcija postojećih te sanacija ostalog prostora, a projektantska procjena troškova gradnje, opremanja i uređenja okoliša iznosi oko 42 milijuna kuna!

- Ta dogradnja bi značila da bi Gimnazija dobila svoju novu zgradu, a ETUŠ i SSŠ bi se razmjestile u postojećem prostoru svaka za sebe. Inače, postojala je i ideja da se Gimnazija smjesti u prostore u Langovoj, ako bi ih se uredilo. No, što se tiče dogradnje, iako projekti postoje, ona još nije započeta, jer je potrebno zatvoriti financijsku konstrukciju – informacije su kojima raspolaže ravnatelj ETUŠ-a Franjo Mihalina.

Hoće li se pak zatvoriti financijska konstrukcija, ovisit će o rezultatima na natječajima programa Škologradnje resornog ministarstva, koji bi se kreditirao iz zajma Svjetske banke. Također, županija je projekt nominirala i prema Ministarstvu regionalnog razvoja, a isti bi se kreditirao sredstvima Razvojne banke Vijeća Europe.

Prostor u Langovoj isključivo za obrazovanje

U priči oko preuzimanja srednjoškolskih objekata u Langovoj još je jedan zgodan detalj. Naime, prema županijskoj odluci školski objekti i nekretnine se samo iznimno mogu bez naknade ustupiti jedinici lokalne samouprave u slučaju da ova "dokumentira stvarnu društvenu potrebu za takvim objektom". U takvom slučaju jedinica lokalne samouprave dužna je obvezati se da će objekt privesti zatraženoj namjeni u roku godine dana, da je u tu svrhu osigurala sredstva, te da ga neće prodati u roku 10 godina niti iznajmljivati u komercijalne svrhe. Drugim riječima, objekti u Langovoj, postanu li vlasništvo Grada Samobora, naredno bi desetljeće mogli biti korišteni isključivo u svrhu odgoja i obrazovanja. S obzirom da je svoj interes za objekt u Langovoj iskazalo i Udruženje obrtnika Samobor (UOS), koje bi tamo smjestilo Obrtnički dom, pitali smo zamjenika gradonačelnika kako se te dvije stvari slažu?

- Prema onome što znam, UOS je izašao s prijedlogom projekta za Langovu u kojem planiraju učionice i praktikume, a samim time se radi o sadržaju dodatnog obrazovanja pa bi time vjerojatno i zadovoljio propisane uvjete. Međutim, ja sam na skupštini UOS-a jasno rekao da taj prostor eventualno mogu dobiti tek odlukom Vijeća, i to nakon što budu imali gotov kvalitetan projekt koji će zadovoljiti interes i uvjete srednjih škola i Grada. Znači, sve ovisi o projektu – rekao nam je zamjenik gradonačelnika Hrvoje Frankić.

 

Sudbina stare škole u Langovoj i pripadajućeg igrališta konačno pred razrješenjem

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002