14.04.2008.

Samoborski proljetni sajam pokazao ono najbolje od samoborske etno - gastronomske tradicije

Samoborski proljetni sajam

Samoborski proljetni sajam pokazao ono najbolje od samoborske etno - gastronomske tradicije

Samoborski proljetni sajam i četvrtu godinu za redom je svima koji su odlučili provesti dio vikenda (12. i 13. travnja) pod velikim šatorom na Trgu kralja Tomislava predstavio etno–gastronomsku tradiciju Samobora. Ove godine zamjetan je bio i znatan broj gostujućih izlagača koji su svojim proizvodima dopunili već ionaku impozantnu domaću ponudu, pa su se tako predstavili i gosti iz Zagrebačke, Istarske i Brodsko-posavske županije, Županje i Ljubuškog.

Od sira, vrhnja, Rudarske greblice, češnjovki, Samoborske salame, bermeta, muštarde, samoborskih kremšnita, meda, domaćih vina i rakija, proizvoda od ljekovitog bilja, raznih pekarskih delicija do proizvoda tradicijskih obrta i suvenira - sve se to našlo na 70-ak štandova u cilju promocije i očuvanja tradicionalne proizvodnje i kulturne baštine samoborskih obrtnika.

Proljetni sajam službeno je u subotu, 12. travnja, otvorila potpredsjednica Vlade Đurđa Adlešić koja je nakon pohvala Samoboru, njegovim obrtnicima i organizatorima Sajma, obišla sve štandove i osobno se uvjerila u raznolikost ponude. Okupljene su pozdravili i gradonačelnik Filipec, u ime organizatora Željko Radovanić i Marijan Karlović, župan Stjepan Kožić i državna tajnica Tatjana Kesić – Šapić.

Sajam je bio obogaćen i dodatnim sadržajima pa se uz nastupe Tamburaškog društva Ferdo Livadić, Glazbene škole Ferdo Livadić, Dječjeg zbora Smiješak, KUD-a Sveta Nedelja i Gradske glazbe Samobor u subotu, odnosno samoborskih i svetonedeljskih mažoretkinja, Ansambla Karla Orffa, Dječjeg zbora Samoborček, FA Petkov Breg, KUD-a Oštrc, Singrlica, Športskog plesnog kluba Samobor, FA Mladost i KUD-a Strmec u nedjeljnom dijelu programa, moglo uživati i u domaćoj kulturno-umjetničkoj ponudi.

Kruno Solenički

Naj štand je Okićka trešnja

U sklopu Sajma je ove godine po prvi put organiziran i izbor za najljepše i najoriginalnije uređen štand. Najuspješnijeg izlagača birala je Komisija za ocjenu uređenosti i originalnosti prodajnog mjesta sastavljena od predstavnika Grada Samobora, TZGS-a, Udruženja obrtnika Samobor i predstavnika izlagača. Njihov je zaključak da je naj štand 4. Proljetnog sajma onaj Okićke trešnje, drugo mjesto pripalo je Srčeku, a treće su podijelili Arko i Nikl.

Nagrada najuspješnijem izlagaču za najljepše i najoriginalnije uređen štand je pravo korištenja jednog štanda i dijela javne površine u Gradu Samoboru tijekom razdoblja prigodne sezonske prodaje besplatno.

O cehovima i ruralnom turizmu

Osim izravne prodaje tradicijskih i autohtonih proizvoda, u okviru Sajma održan je i okrugli stol koji je okupio stručnjake s područja obrtništva i ruralnog turizma. Tako su prvog dana Sajma u maloj dvorani POU o temama Obrtništvo - cehovi i tradicijski obrti te Ruralni turizam govorili predstavnici ministarstava gospodarstva, poljoprivrede, turizma, Hrvatske obrtničke komore, Gospodarske komore, Hrvatskog farmera te više udruga i subjekata turističke i obrtničke ponude Samobora.

 

Samoborski proljetni sajam pokazao ono najbolje od samoborske etno - gastronomske tradicije

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002