13.03.2008.

Članice 1. hrvatske ženske alpinističke ekspedicije predstavile su se i u Samoboru

Hrabre žene na Tirkiznoj božici

Članice 1. hrvatske ženske alpinističke ekspedicije predstavile su se i u Samoboru

Tko je imalo pratio medije proteklih mjeseci sigurno se susreo s njihovim fotografijama i pričama. Čak bih se usudio reći da su ih nacionalni mediji i premalo pratili obzirom na pothvat koji su napravile. Ali, to je možda još jedan dokaz da u Hrvatskoj više prostora dobivaju kojekakve zvijezde, smutljivci i prevaranti negoli istinski heroji. No, kako se tekst ne bi pretvorio u kritiku našeg društva, vratit ćemo se onom bitnom.

Puna dvorana samoborskog kina svjedočila je u priči i slikama o pothvatu prve hrvatske ženske alpinističke ekspedicije na Himalaju, čiji je cilj bio 8201 metar visok vrh Cho Oyu (Tirkizna božica) na samoj granici Tibeta i Nepala, udaljen "samo" 30-ak kilometara od najvišeg vrha svijeta Mount Everesta. Dovoljno je reći da su naše djevojke bile tek četvrta ekipa na svijetu od isključivo ženskih ekspedicija kojima je to uspjelo i prva europska.

Ove podatke vrijedne divljenja naše alpinistice su same potkrijepile podacima o teškim pripremama, o toni teškoj opremi koja je iz Zagreba prebačena prema Kathmanduu (glavnom gradu Nepala), kao i o vrlo nepovoljnim vremenskim prilikama kada se temperatura zna spustiti i do minus 40, a vjetar zapuhati i više od 200 km na sat na Tirkiznoj božici. Zanimljiv je bio i podatak da je nekim članicama od uspona čak i naporniji bio silazak. Detalji o špeku, sherpama, pjesmi i plesu te tortama u baznom logoru na 5600 metara nadmorske visine bili su i dodatni razlog što se tijekom prezentacije u samoborskoj dvorani tijekom 90 minuta programa nekoliko puta prolomio pljesak. Od 18 članica, na sam vrh su se 2. listopada uspele sestre Darija i Iris Bostjančić te Vedrana Simičević, a nakon njih Marija Maćešić i Jana Mijailović.

U Samoboru je ovo predstavljanje pripremila Gradska knjižnica u suradnji s Pučkim otvorenim učilištem, Hrvatskim planinarskim savezom i Gradom Samoborom. Stoga je na početku nazočne pozdravila ravnateljica knjižnice Mirjana Dimnjaković, rekavši da se o ovom ugošćivanju razmišlja još od studenoga prošle godine, kada se ekspedicija vratila u Hrvatsku, dodavši kako zbilja ne može ni zamisliti koja je fizička i psihička snaga potrebna za takav jedan uspon. Pozdravila je i gradonačelnika Antuna Dubravka Filipca i njegovu zamjenicu Maricu Jelenić, kao i ostale predstavnike Grada koji su nazočili ovom događanju.

Riječ je preuzeo voditelj ekspedicije Darko Berljak predstavivši ukratko djevojke, koje su o sebi najviše rekle na samom pohodu, na fotografijama i na filmu. U kinu su bile uglavnom sudionice iz Zagreba i okolice koje su svojim komentarima tijekom prezentacije uvjerljivo dočarale tih 47 dana ekspedicije, ali i cijelu godinu dana priprema u planinama, na snijegu, moru, pa i u zraku.

Po završetku programa gradonačelnik Filipec okupljenim je članicama ekspedicije predao prigodni dar Grada Samobora, a one su, kao i ostali okupljeni, mogli uživati i u posebno pripremljenim krušnim specijalitetima te, naravno, u bermetu i kremšnitama.

Mato Šipuš

Sastav ekspedicije Cho Oyu 2007

Sastav 1. hrvatske ženske alpinističke ekspedicije činile su: Ana Marija Bojko (voditeljica ekspedicije), Jana Mijailović (zamjenica voditeljice), Tihana Boban, Darija Bostjančić, Iris Bostjančić, Anita Carević, Jelena Dabić, Irena Gayatri Horvat, Pavla Kovač, Josipa Levar, Marija Maćešić, Iris Prebeg, Renata Randić, Vedrana Simičević, Milena Šijan, Karolina Vranješ, Ena Vrbek, Dubravka Županić, liječnik Dubravko Marković te savjetnik ekspedicije i voditelj baznog kampa Darko Berljak. Već u svibnju 2009. planira se novi pohod.

 

Članice 1. hrvatske ženske alpinističke ekspedicije predstavile su se i u Samoboru

Arhiva 2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002