08.02.2011.

Na kolegiju župana Stjepana Kožića odlučivalo se o sufinanciranju programa u turizmu i zdravstvu

Potpore za razvoj seoskog turizma u županiji

Zagrebačka županija dodijelit će 74.391,50 kuna Regionalnoj razvojnoj agenciji Zagrebačke županije i Turističkoj zajednici Zagrebačke županije za nastavak sudjelovanja u projektu Razvoj seoskog turizma u Zagrebačkoj županiji, čiji je cilj poboljšanje turističke ponude i promocije seoskog turizma u županiji, odlučeno je na kolegiju župana Stjepana Kožića. Regionalnoj agenciji dodijelit će se 38.063,00 kuna, a Turističkoj zajednici 36.328,50 kuna. Regionalna razvojna agencija Zagrebačke županije i Turistička zajednica Zagrebačke županije sudjeluju kao partneri u projektu Razvoj seoskog turizma u Zagrebačkoj županiji zajedno s flamanskim partnerima Syntra West (tvrtka za obrazovanje malih i srednjih poduzeća u zapadnoj Flandriji) i Westtoer (tvrtka specijalizirana za razvoj turističkih i rekreacionih programa u zapadnoj Flandriji). Ovaj projekt bio je prijavljen na natječaj flamanskog Ministarstva vanjskih poslova u sklopu Programa suradnje sa zemljama srednje i istočne Europe. Projekt je prihvaćen, a provedba je započela 1. siječnja 2010. godine i traje 24 mjeseca.

Za sufinanciranje redovnog programa rada županijskog Crvenog križa Zagrebačka županija će u ovoj godini izdvojiti 900.000 kuna. Nastavljaju se sufinancirati i preventivni programi Zavoda za javno zdravstvo Zagrebačke županije, za što će se osigurati 400.000 kuna. Tako će se za program prevencije spolno prenosivih bolesti, koji će se provoditi u osnovnim školama, izdvojiti 100.000 kuna. Po 50.000 kuna izdvojit će se za sufinanciranje šest programa i to: program unapređenja mentalnog zdravlja, program prevencije pušenja, program prevencije i smanjenja prekomjerne težine, program prevencije šećerne bolesti, program prevencije raka dojke te program prevencije karcinoma prostate. Poslovanje Pulmološko-alergološke ambulante u Velikoj Gorici, Zagrebačka će županija pomoći s 40.000 kuna. Tako će se za Velikogoričane i stanovnike okolnih općina osigurati kvalitetna pulmološka skrb.

Sedmu godinu zaredom Zagrebačka županija sufinancirat će rad dežurne ljekarne za područje Grada Zaprešića i gravitirajućih općina. Naime, temeljem Pravilnika o standardima i normativima prava na zdravstvenu zaštitu, Zagrebačka županija može ustrojiti dva punkta ljekarničkog dežurstva i to je učinila u Samoboru i Velikoj Gorici. S obzirom da Gradu Zaprešiću gravitira oko 52.000 stanovnika, Zagrebačka županija prihvatila je sufinanciranje dežurstva ljekarne u Zaprešiću na lokaciji Trg žrtava fašizma 1. Za tu namjenu županija će izdvojiti 150.000 kuna.

Zagrebačka županija i ove je godine osigurala 100.000 kn za liječenje medicinskom rehabilitacijom 26-ero hrvatskih branitelja u Specijalnoj bolnici Naftalan. Zakupit će se i jedna bolesnička postelja u svrhu liječenja 30 psorijatičnih bolesnika s područja županije. Za tu namjenu osigurano je 150.000 kuna.

Zagrebačka županija bit će i ove godine jedan od pokrovitelja Zagreb Wine Gourmet Festivala 2011, koji će se 25. i 26. veljače održati u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti. Na ovom prestižnom festivalu predstavit će se vinari Plešivičke i Zelinske vinske ceste te proizvođači robnih marki, a županija će za tu svrhu izdvojiti 15.000 kuna. Isti iznos izdvojit će se i za provođenje međunarodnog programa eko-škole u sedam županijskih osnovnih škola. Program na području cijele Hrvatske provodi Udruga Lijepa naša, a cilj programa je njegovati svijest o vrijednosti očuvanja okoliša i prirode.

M.B.

 
08.02.2011.

HGSS stanica Samobor obilježava 55 godina djelovanja

S njima su samoborski bregi sigurniji

Ovih dana HGSS stanica Samobor obilježava 55 godina uspješnog djelovanja. 1. veljače 1956. godine osnovana je Stanica gorske službe spašavanja Samobor, prva među teritorijalno ustrojenim ekipama gorskih spašavatelja. Prva postava stanice brojila je 10 članova, na čelu s pročelnikom Viktorom Očićem. Danas HGSS stanica Samobor ima 21 člana, a njezin pročelnik je Vatroslav Jakobović.

HGSS stanica Samobor djeluje na području Zagrebačke županije, napose u Samoborskom gorju i Žumberku. Po potrebi se uključuje u akcije traganja i spašavanja na području cijele Republike Hrvatske te u dežurstva, kao npr. u NP Paklenica. Obavještajne točke su svi planinarski domovi i kuće u Samoborskom gorju i Žumberku, nadzorne postaje, eko centri i sjedište JU Park prirode Žumberak - Samoborsko gorje, policijske postaje i jedinice Hitne medicinske pomoći u Samoboru i Jastrebarskom.

Članovi stanice redovito sudjeluju na državnim i međunarodnim vježbama, u specijalističkim obukama te osiguravaju sve organizirane planinarske i sportske događaje na području djelovanja - planinarske pohode, biciklističke utrke i sl.

Prošle je godine HGSS stanica Samobor promijenila sjedište i sada djeluje iz novouređenih prostorija u Perkovčevoj ulici. Za obavljanje svojih humanitarnih zadaća stanica je opremeljena specijalističkom opremom za traganje i spašavanje: nosilima, užadi, opremom za rad na visini i u speleološkim objektima, GPS uređajima, softverom za upravljanje potragama, radio-vezom i opremom za pružanje prve pomoći. Veliku pomoć u radu i pristupu unesrećenima izvan gradskih sredina predstavlja terensko vozilo Land Rover Defender. Stanica puno pažnje posvećuje preventivnom radu kao što su tiskanje informativnih letaka, internet stranica, edukacije na planinarskim i speleološkim školama te u obrazovnim ustanovama.

Preko Centra 112 gorska služba spašavanja dostupna je svim građanima 0-24 tijekom cijele godine, a više o radu stanice možete pronaći na internet stranici www.gss-samobor.hr.

Nikola Tot

Nad planinarima bdije 500 HGSS-ovaca

Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS) dobrovoljna je i neprofitna humanitarna služba javnog karaktera. Specijalizirana je za spašavanje u planinama, stijenama, speleološkim objektima i drugim nepristupačnim mjestima, kada pri spašavanju treba primijeniti posebno stručno znanje i upotrijebiti opremu za spašavanje u planinama. Danas je Hrvatska gorska služba spašavanja služba javnog karaktera koja pomaže svim gradanima. Službu čine trenutno najspremniji hrvatski alpinisti, speleolozi i visokogorski planinari te skijaši, koji su posebnom obukom osposobljeni za pružanje prve medicinske pomoći i osposobljeni za sve tehnike gorskog spašavanja, uključujući i spašavanja uz pomoć helikoptera. HGSS ima oko 500 članova ustrojenih u 20 stanica.

 

Na kolegiju župana Stjepana Kožića odlučivalo se o sufinanciranju programa u turizmu i zdravstvu

HGSS stanica Samobor obilježava 55 godina djelovanja

Arhiva 2011

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002