04.02.2008.

Tragom napisa o opremi za bazen u novoj dvorani

Nova dvorana bez bazena i podruma

Iako su sami čitatelji u svojim pismima i reagiranjima navodili kao izvor informacija omiljene "birtijaške priče", počela su i spočitavanja da i mi nešto tajimo i ne želimo pisati. Kako na kraju ne bi ispalo da je vrag uzeo šalu (iako je vrijeme Fašnika pa je sve dopušteno), prvo smo ponovno obišli novu dvoranu i, ma koliko se trudili, podrum nismo našli. Niti ikakvu opremu za bazen (a bogme ni bazen – za one koji misle da valja čitati između redaka).

Ali, kako ne bi sve zavšilo na našem ne baš stručnom očevidu, uputili smo i pitanje mjerodavnima o čemu se radi. Tako smo iz gradske uprave dobili i odgovor projektanta dvorane, dipl.ing.arh. Edvina Šmita da su u dvorani izvedene funkcionalne i tehnološke cjeline kao što su kotlovnica, toplinska stanica, ulazni hal, zajedničke sanitarije i strojarnica. Izvedeni su i svi razvodi do početka druge faze, kako ne bi bilo razbijanja prostora prve faze. I, ono najvažnije, ing. Šmit piše da nije ugrađeno ništa od strojarske opreme, a ni nabavljeno bilo što za izgradnju druge faze pa ni oprema za bazen. Postojala je opcija uređenja bazena, koji bi bio zatvoren sistem sa svojom strojarnicom i pogonom za obradu vode, vezan s toplinskom stanicom, ali ona nije realizirana.

To je što se tiče ove birtijaške priče. Nadamo se da će sljedeća biti o Severini ili nekoj zvijezdi sapunice viđenoj u Samoboru u nezgodnoj pozi, jer će to biti puno ljepša tema za istraživanje.

M.Š.

 
04.02.2008.

Zagrebačka županija nastavlja s poticanjem i financiranjem programa i projekata u poljoprivredi

11 milijuna bespovratnih kuna

Zagrebačka županija nastavlja s poticanjem i financiranjem mnogobrojnih programa i projekata u poljoprivredi kao jednoj od najvažnijih gospodarskih grana županije. Tako će se u 2008. godini dodijeliti 11 milijuna kuna bespovratnih novčanih sredstava za razvoj poljoprivrede, ruralnog razvitka, šumarstva, lovstva i ribarstva. Zahtjevi za subvencije podnose se najkasnije do 31. listopada 2008. godine, nakon objave natječaja. Uz navedene subvencije, Zagrebačka će županija za pokroviteljstva, novčane donacije i pomoći u provođenju projekata iz područja poljoprivrede, ruralnog razvitka, ribarstva i lovstva u Županiji izdvojiti dodatnih 2,2 milijuna kuna.

Za pomoć poljoprivrednim proizvođačima u održavanju i povećanju njihove proizvodnje u biljnoj, ekološkoj i integriranoj te stočarskoj proizvodnji u ovoj će se godini izdvojiti 8,9 milijuna kuna bespovratnih sredstava. Tako će se poljoprivrednom gospodarstvu koje u ovoj godini posadi 400 propisno deklariranih loznih cijepova dodijeliti subvencija od 5 kn po zasađenom loznom cijepu, dok će se za sadnju sorte portugizac crni i kraljevina, za proizvodnju županijske robne marke vina, dodijelit subvencija od po 7 kn. Za 300 sadnica pojedinih voćnih vrsta dodjeljuje se 5 kn po sadnici, dok će se, na primjer, za sadnicu brusnice ili borovnice dobiti 10 kn, odnosno 20 kn po sadnici cijepljenog oraha. Gospodarstvima koja postave sustav od zaštite tuče na površini od najmanje 0,5 ha višegodišnjeg nasada dodijelit će se subvencija od 20.000 kn/ha.

Za ekološku proizvodnju na najmanje 0,1 ha površine, subvencija se dodjeljuje u iznosu 1.000 kn/ha za ratarsku proizvodnju, 2.000 kn/ha za proizvodnju ljekovitog bilja, industrijskog bilja i povrća te 4.000 kn/ha za voćnjake odnosno 6.000 kn/ha za vinograde. U stočarskoj proizvodnji subvencije će se dodjeljivati za uzgoj i držanje: ženskog teleta za rasplod, pčelinjih zajednica, rasplodnih ovaca, ovnova, koza i jaraca, rasplodne peradi, autohtonih pasmina konja, svinja i peradi upisanih u središnji popis itd. Za obnovu odnosno sanaciju šume hrastom lužnjakom odobrava se subvencija u visini od 3.000 kn/ha, za sanaciju poljskim jasenom 2.000 kn/ha, a za sanaciju crnim johom 1.000 kn /ha.

Prema proračunu za ovu godinu Zagrebačka županija će za ruralni razvitak izdvojiti 3,7 milijuna kn. Bespovratna sredstva u iznosu od 1,4 milijuna kn namijenjena su za: osnivanje i početni rad poljoprivredne zadruge, sređivanje i okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišnog posjeda, analize tla u svrhu podizanja višegodišnjih nasada i uvođenja novih proizvodnji, edukaciju i stručno osposobljavanje za rad u poljoprivredi, registraciju seoskog turizma na poljoprivrednom gospodarstvu, krajobrazno uređenje poljoprivrednog gospodarstva koje se bavi seoskim turizmom, razvoj proizvodnje županijskih robnih marki, uvođenja normi kvalitete EurepGAP, ISO 9001 i ISO 22000 itd.

Tijekom godine Zagrebačka županija će dodjeljivati pokroviteljstva i novčane donacije udrugama i zadrugama za edukacije i prezentacije poljoprivrednih proizvođača, poboljšanje kakvoće proizvoda, uvođenje novih tehnologija, uvođenje katastra pčelinjaka, razvoj ribolova te pomoći gradovima i općinama za gospodarske manifestacije i promocije.

- Poljoprivredu smo prepoznali kao jednu od najvažnijih gospodarskih grana naše županije, a njen ruralni prostor kao najveće društveno i prirodno bogatstvo – izjavio je župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić, naglasivši kako je Zagrebačka županija tijekom proteklih godina u razvoj poljoprivrede uložila više od 100 milijuna kuna, od čega su gotovo polovica bespovratna sredstva.

I.K.

 
04.02.2008.

Odbor za hrvatske branitelje Zagrebačke županije upoznati s odlukom o sufinanciranju projekta spomen obilježja Trokut – Novska

300 tisuća kuna od županije

Poglavarstvo Zagrebačke županije prihvatilo je prijedlog Ugovora o sufinanciranju izrade glavnog projekta i gradnje spomen-sobe i obilježja stradavanja branitelja u Domovinskom ratu 1991.-1995. godine na Zapadno-slavonskom ratištu, lokacija Trokut - Novska. S odlukom Poglavarstva upoznati su 29. siječnja na sastanku i članovi Odbora za hrvatske branitelje Zagrebačke županije.

Prema idejnom rješenju spomen obilježje će se sastojati od multimedijske spomen-sobe i memorijalnog parka. Vrijednost investicije iznosi 4,6 milijuna kuna, a u sufinanciranju sudjeluju 24 ugovorne strane. Zagrebačka županija sufinancirat će projekt s 300.000 kuna kroz četiri proračunske godine.

Zagrebačka županija i ove je godine osigurala 100.000 kn za liječenje, odnosno fizikalnu terapiju ili terapiju psorijazije u bolnici Naftalan i to za branitelje koji prema kriterijima HZZO-a nemaju pravo na takvu vrstu liječenja. U 2007. godini ovu je pogodnost iskoristilo 26 branitelja s područja županije. Odbor za hrvatske branitelje Zagrebačke županije imenovao je tročlano povjerenstvo koje će izraditi popis branitelja kojima je liječenje najnužnije. Za članove povjerenstva izabrani su Ivica Krčelić, Tihomir Jakšić i Josip Pavlić.

K.S.

 
04.02.2008.

Priprema se velika znanstvena povijesno-geografska monografija o Samoboru

Monografija za 770. obljetnicu grada

Samoborsko je Gradsko poglavarsvo 28. siječnja prihvatilo projekt izdavačke kuće Meridijani o izdavanju povijesno-geografske monografije grada Samobora. Predloženim projektom planira se prikazati sveobuhvatni povijesni razvoj i geografska obilježja ovog područja (geološke, geomorfološke, klimatske, pedološke, hidrogeografske i druge osobine). Osim arhivske građe koja se čuva u Samoborskom muzeju i Zavičajnoj zbirci Gradske knjižnice te ostalim gradskim institucijama, građa o Samoboru bi se nadopunila i materijalom iz arhiva u Zagrebu, Celju, Grazu, Bratislavi, Beču, Vatikanu, a na projektu bi surađivali ugledni znanstvenici s ovog područja i šire, pod uredničkim vodstvom prof. Dragutina Feletara. Predloženo je tiskanje dvije knjige velikog formata, svaka između 300 i 400 strana, i to 1500 primjeraka, a ukupni troškovi planirani su u iznosu 717.900 kuna. Grad Samobor osigurao bi 460.000 kuna za tu namjenu, ali u razdoblju od četiri godine. Naime, monografija bi bila objavljena 2011. godine, uoči 770. obljetnice dobivanja povelje slobodnog kraljevskog trgovišta.

M.Š.

 
04.02.2008.

Šetnica uz Gradnu dobiva i dio zaštitne ograde

Da ne bi bilo mokrih...

Po otvaranju Šetališta dr. Franje Tuđmana jedna od najčešćih primjedbi građana, ali i gradskih vijećnika, bila je ona sigurnosna. Te su se primjedbe odnosile na opasnost pada u Gradnu na završetku šetnice na samom Vugrinščaku, koja ide uz sami potok. Stoga će na tom dijelu biti postavljena čelična pocinčana i plastificirana ograda dužine 40 metara. Nju će izraditi i postaviti Dekor iz Zaboka, koji je izradio i postojeće stupove javne rasvjete. Ukupna vrijednost tih radova planirana je u iznosu 20.870 kuna.

M.Š.

 
04.02.2008.

Čišćenje skulpture Isusa i svih postaja Križnog puta

Vraćanje u prvobitno stanje

Nakon huliganskog uništavanja crnim auto-lakom postaja Križnog puta i skulpture Isusa sredinom studenog prošle godine, samoborsko je Gradsko poglavarstvo prihvatilo ponudu akademskog kipara Petra Ujevića (autora reljefa i skulpture) za čišćenje i pranje reljefa na postojama. Nakon toga će oni ponovno biti patinirani, uređeni i vraćeni u prvobitno stanje. Vrijednost svih tih radova bit će 7.200 kuna, a istaknuto je i kako su sve ostale popravke na Križnom putu već izvršili radnici Komunalca. Inače, iako je Križni put osvijetljen, tamo nije bilo video nadzora pa nije ni otkriven počinitelj te devastacije.

M.Š.

 
04.02.2008.

Samoborska Udruga za zaštitu potrošača protiv poskupljenja vode, a za koncentraciju javnih službi

Vojarnu prepustiti javnim službama

Upravni odbor Udruge za zaštitu potrošača Grada Samobora održao je 8. siječnja sjednicu na kojoj je razmatrao problem poskupljenja vode i neizvršenog razdruživanja Grada Samobora (tadašnje općine) s Gradom Zagrebom. Nakon iscrpne rasprave Upravni je odbor jednoglasno zaključio da je povišenje cijene vode za 108 posto, koje je usvojilo Poglavarstvo Grada Zagreba, pravno upitno, a ekonomski i socijalno neopravdano. Također, Upravni odbor, na čijem je čelu predsjednik Udruge Miran Šoić smatra kako treba ispitati tko je u Gradu Samoboru odgovoran što ni nakon 13 godina nije izvršeno razdruživanje Samobora sa Zagrebom.

Također, na istoj je sjednici Upravni odbor Udruge za zaštitu potrošača Grada Samobora razmatrao problem koncentracije javnih službi na jednoj lokaciji. Njihov je stav da su javne službe Grada Samobora, Zagrebačke županije i Republike Hrvatske razbacane po svim dijelovima Grada Samobora, što otežava komunikaciju građanima, posebno onima koji dolaze s ruralnog područja. Smatraju da je prostor Vojarne Taborec idealno mjesto na kojem bi se mogle koncentrirati sve javne službe Grada Samobora, Zagrebačke županije i Republike Hrvatske koje djeluju u Gradu Samoboru. Stoga predlažu Gradskom poglavarstvu i Gradskom vijeću Samobora razmatranje ovog prijedloga Udruge za zaštitu potrošača Grada Samobora i da usvoje program koncetracije javnih službi.

M.Š.

 
04.02.2008.

Radovi na vodoopksrbi i odvodnji u 2008. godini na području Samobora

Radovi od Otoka do Rakovog Potoka

Svake godine u okviru proračunskih sredstava znatan dio planira se utrošiti na programe vodoopskrbe i odvodnje. Tako je i u okviru utvrđenih financijskih sredstava za 2008. i projekcije do 2010. godine za gradnju uređaja i objekata opskrbe pitkom vodom planirana izrada projektno tehničke dokumentacije, izgradnja magistralnih objekata i uređaja, sekundarne vodoopskrbne mreže te sanacija postojeće mreže.

Kako je navedeno u programu, realizacija magistralnog programa obavljat će se, u pravilu, putem trgovačkog društva Zagrebački holding – Podružnica Vodoopskrba i odvodnja, a većim dijelom zahvate će realizirati direktno Grad Samobor. Kod financiranja udružuju se sredstva Grada Samobora, Hrvatskih voda, Holdinga, Zagrebačke županije i drugih izvora.

Konkretno, u 2008. godini radit će se projektna dokumentacija za nastavak vodovoda u naselju Mala Rakovica, za priključenje vodovoda Klake na samoborski vodovod, a izradit će se projekti za naselja Gornja Dubrava, Lešće i Otruševec. Obveze za ugovorene projekte putem Zagrebačkog holdinga su za vodovod Slani Dol – Draganje Selo – Vratnik, vodovod Kladje istočni dio, vodovod Drežnik, Pavučnjak i Rakov Potok te vodovod Črnec. Ukupno je za projektnu dokumentaciju osigurano 680.000 kuna. Na terenu će se graditi druga etapa magistralnog voda Rakov Potok – Pavučnjak – Petkov Breg – Klinča Sela, potom vodosprema Rude, druga etapa magistralnog cjevovoda Sveta Nedelja – Samobor, planiran je i početak izgradnje vodovoda Gradišće – Draganje Selo – Slani Dol - Vratnik te nastavak izgradnje druge etape magistralnog voda žumberačkog vodovoda od Budinjaka do Stojdrage.

U 2008. godini provodit će se programi izgradnje sekundarne mreže u Rakovom Potoku, naselju Kladje (Šoićeva, Samoborska, Zanatska, Domobranska), naselju Domaslovec (Posavska, Radićeva, Krč i Domaslovečka), u naselju Otok, Molvice (Fabijančićeva, Prinčeva, Vinogradska), kao i vodovod do sportskog centra u Farkaševcu. Također, planiran je početak gradnje mreže u Pavučnjaku i Petkovom bregu, dijelu naselja Otruševec i Mala Jazbina (od Čavlovićeve do Golog vrha) te ulica u Savrščaku, potom u Kvaternikovoj u Maloj Rakovici, Mihovilovoj i Vladimirovoj u Hrastini, u Cerju i u Gornjim Fabekima. Ukupno Grad izdvaja 4.256.000 kuna. U ovoj se godini planira i rekonskrucija mreže u Zagrebačkoj ulici, u Maloj Rakovici te Jelačićeve od Halaburščaka do Cvjetnog naselja.

Problem odvodnje na području Samobora izrazitiji je u odnosu izgradnje objekata vodoopskrbe. Naime, znatno veći broj stanovnika priljučen je na vodovod nego na kanalizaciju. To se u prvom redu odnosi na naselja u nizinskom dijelu naselja Farkaševec, Hrastina, Domaslovec, Vrbovec, Medsave, Celine, Savrščak i Otok te za naselja Mala i Velika Rakovica i Kladje. Kod financiranja projektiranja i izgradnje objekata odvodnje udružuju se sredstva proračuna Grada Samobora, Hrvatskih voda, Komunalca i drugih izvora.

U programima za 2008. planira se nastaviti s pripremama za početak izgradnje novog pročistača, kako bi se do sredine 2009. mogla ishoditi potvrda glavnog projekta i početi izgradnja novog uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. Izradit će se projektna dokumentacija za naselja Mala i Velika Rakovica i Kladje, za drugu etapu u Otoku te projekt odvodnje oborinskih voda u Hrastini, Farkaševcu i Domaslovcu.

Planirana je gradnja magistralnih objekata prva etape mreže i crpne stanice u Otoku, nastavak radova u Domaslovcu i Farkaševcu, planirana je izgradnja kolektora Starogradska – Gajeva te izgradnja kolektora Vugrinščak – Taborec – Rudarska draga.

Što se tiče radova u sekundarnoj mreži, kanalizacija će se raditi u naselju Hrastina, rasteretni kanal u Mlinskoj, nastavak mreže u gornjem dijelu Male Jazbine te početak kanalizacije u Gornjem kraju, uz još nekoliko manjih zahvata. Što se tiče rekonstrukcija i sanacija, najveći su zahvati planirani u Langovoj ulici te u Svetonedeljskoj od križanja s Ulicom Petra Krešimira IV. do kotlovnice u Južnom naselju.

Mato Šipuš

 
04.02.2008.

Institut za istraživanje i razvoj održivih eko sustava predstavio projekt hrvatske ekološke magistrale

Zeleni put i kroz Samobor i Svetu Nedelju

Predstavnici Instituta za istraživanje i razvoj održivih eko sustava predstavili su 18. siječnja u Zagrebačkoj županiji projekt Zeleni put – hrvatska ekološka magistrala. Kako je objasnio ravnatelj Instituta Marijana Gredelja, osnovni cilj projekta je uspostava ekološkog puta koji povezuje kontinentalnu i primorsku Hrvatsku, potiče gospodarski održivi razvoj krajeva kroz koje prolazi i djeluje kao poticaj za provođenje specifičnih znanstveno-stručnih istraživanja krajeva uz Zeleni put.

Predviđeno je da će se za stazu koristiti već postojeći seoski putovi, šumske staze te riječni nasipi kojima će se kretati ekološki prihvatljivim prijevoznim sredstvima – pješice, biciklima, konjima ili kočijama.

Prema sadašnjem prijedlogu, dionica Zelenog puta koja prolazi kroz Zagrebačku županiju obuhvaća područja oko Samobora, Zaprešića, Svete Nedelje, zapadni dio Novog Zagreba te Velike Gorice. Konačni izgled trase usuglasit će predstavnici županije, gradova i općina.

K.S.

 

Tragom napisa o opremi za bazen u novoj dvorani

Zagrebačka županija nastavlja s poticanjem i financiranjem programa i projekata u poljoprivredi

Odbor za hrvatske branitelje Zagrebačke županije upoznati s odlukom o sufinanciranju projekta spomen obilježja Trokut – Novska

Priprema se velika znanstvena povijesno-geografska monografija o Samoboru

Šetnica uz Gradnu dobiva i dio zaštitne ograde

Čišćenje skulpture Isusa i svih postaja Križnog puta

Samoborska Udruga za zaštitu potrošača protiv poskupljenja vode, a za koncentraciju javnih službi

Radovi na vodoopksrbi i odvodnji u 2008. godini na području Samobora

Institut za istraživanje i razvoj održivih eko sustava predstavio projekt hrvatske ekološke magistrale

Arhiva 2008

2024

2023

2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2007

2006

2005

2004

2003

2002