Član AK Samobor 2007 nastupio na Svjetskom juniorskom prvenstvu

ATLETIKA - Dva državna rekorda iz Nottwila

ATLETIKA - Dva državna rekorda iz Nottwila-1

Svjetsko juniorsko prvenstvo, World Para Athletics (WPA), držano je od 1. do 4.kolovoza u Nottwilu, poznatom švicarskom Centru za paraplegiju. Natjecalo se 350 paraatletičara i paraatletičarki iz 40 zemlja. Član AK Samboor 2007 Antonio Kosmat bio je član hrvatske reprezentacije, a natjecao se u trkačkim disciplinama. Hrvatska je osvojila osam medalja te zauzeli 13. mjesto u ukupnom poretku.

Iako nije donio nijednu medalju, Antonio je ostvario izvanredne sportske rezultate. U bacačkim i trkačkim disciplinama rezultat se je bodovao po Raza bodovima juniorske WPA tablice. Zbog smanjenog broja para sportaša, kategorije su bile spojene i plasman se bodovao po sportskom rezultatu i sam uspjeh ovisio je broju natjecatelja u određenoj disciplini po kojoj su se rangirali.

Antonio je konkurirao s 20-tak atletičara, dok je u bacačkim disciplinama bio dosta manji broj bacača i manja konkurencija, što je automatski dovodilo do boljeg plasmana. Tako da smo izrazito ponosni njegovim rezultatima.

Antonio je prošao klasifikaciju Međunarodnog paraolimpijskog odbora (International Paralympic Commitee - IPC) te mu je dodijeljena kategorija T38 (CP), s time da se 2023. godine mora ponoviti pregled prije nego što postane senior. Ovo je bio zapravo i najvažniji korak, jer bez IPC licence ne može nastupati na svjetskim i europskim paraatletskim natjecanjima.

U spojenim kategorijiama T35-38 nastupio je 1. kolovoza u disciplini 200 m s vremenom od 25:68 sekundi i osvojio 1022 boda po Raza tablicama, što premašuje juniorsku normu. U ukupnom poretku zauzeo je 11. mjesto.

Potom se 3. kolovoza također u spojenim kategorijama T35-38 natjecao na 100 m s vremenom 12:75 sekundi. U finalu C skupine došao je trećeg, a u ukupnom poretku zauzeo je 10. mjesto s 1003 boda. Osim što je prešao juniorsku normu, ostvario je i seniorsku normu za WPA, iako mu je 18 godina, što je pokazatelj njegove sportske spremnosti za nadolazeća natjecanja.

Također, Antonio je postavio i dva državna rekorda u kategoriji T38 u disciplinama 100 i 200 m.

Nakon pojedinačnih trka, 4. kolovoza nastupio je i u mješovitoj štafeti 4×100 m "Europan mixed", bez podjele medalja jer su timovi bili miješani, te se u tom slučaju ne dijele medalje. Samo je USA imala tri svoja tima s njihovim atletičarima, dok su ostali timovi bili: jedan tim Brazil-Portugal, Sout Africa mixed i naša Europan mixed. Primopredaju su vježbali svega nekoliko puta tako da su svi zadovoljni rezultatom, a prije svega i najvažnije, svi su je trčali po prvi puta te na taj način stekli jedno novo iskustvo. U prvoj predaji je bio Omar Bojčić (BIH) T11 koji je trčao s vodičem Muhamedom, jer je Omar slijep. Druga izmjena je bila Molly Hopkins (GB) T46 koja je trčala na protezama na nogama, treća izmjena Antonio Kosmat T38 (CP) i četvrta izmjena Licija Mussinell (SUI) T54 koja je vozila formulu. Fenomenalnih 400 m odradili su za 56.12 s čime su osvojili 3. mjesto, od šest ekipa.

Vratili smo se u Samobor ponosni na ostvarene rezultate koji su postignuti u "zdravoj konkurenciji".