Europsko kadetsko prvenstvo – Vantai (Finska), od 1. do 3. srpnja

JUDO - Helena Vuković brončana

U Vantaai u Finskoj je od 1. do 3. srpnja održano Europsko kadetsko prvenstvo na kojem je nastupilo 421 natjecatelja iz 41 europske države, a Hrvatsku je predstavljalo 6 kadeta i 9 kadetkinja.

Judo klub Profectus Samobor s troje natjecatelja bio je najbrojniji u hrvatskoj reprezentaciji, a u subotu, 2. srpnja, su svoj prvi nastup na Europskom prvenstvu imali Marcel Škalec, Lorena Štengl i Helena Vuković.

Marcel Škalec je nastupio u kategoriji preko 90 kilograma i kao jedan od nositelja 1. je kolo bio slobodan, a u 2. pobjeđuje predstavnika Srbije. Sljedeću borbu gubi od 1. nositelja Sipocza iz Mađarske, koji kasnije i osvaja zlato. U repasažu Marcel gubi od Francuza Keite i završava natjecanje na 9. mjestu.

Lorena Štengl u kategoriji do 70 kilograma u 1. kolu pobjeđuje Ukrajinku Chystiakovu za samo dvadesetak sekundi, ali sljedeću borbu gubi od Slovenke Pečoler. U repasažu protiv Britanke Petersen radi grešku, ostaje u zahvatu i završava natjecanje na 9. mjestu.

Helena Vuković u kategoriji preko 70 kilograma, kao 2. nositeljica 1. je kolo bila slobodna, a zatim pobjeđuje Estonku Lutsar i Njemicu Bouizgarne. U polufinalu gubi od kasnije pobjednice, francuske prvakinje Dicko.

U borbi za 3. mjesto protiv Nizozemke Kamps većom aktivnošću Helena Vuković je izborila pobjedu i osvojila brončanu medalju.

Nakon dva dana pojedinačnog natjecanja, u nedjelju, 3. srpnja, održano je i ekipno. Hrvatska je za natjecanje prijavila žensku kadetsku ekipu, a nastupilo je 14 ženskih reprezentacija. Hrvatska je u 1. kolu bila slobodna, a nakon pobjede protiv Mađarske (3-2), hrvatske judašice su u polufinalu išle na vrlo jako Srbiju te izgubile (0-5). U borbi za broncu suprotstavile su im se prošlogodišnje prvakinje Europe, reprezentacija Rusije. U vrlo tijesnom meču Hrvatska je vratila Rusiji za poraz prošlogodišnjem finalu i slavila s 3:2 u pobjedama. Tako je hrvatska ženska kadetska reprezentacija osvojila brončanu medalju.

Svjetsko prvenstvo za kadete i juniore U19 i U 21 – Szentes, Mađarska

KYOKUSHIN - Nedostajalo kondicije i malo sreće

25. lipnja održano je u Szentesu (Mađarska) Svjetsko prvenstvo za kadete i juniore, na kojem su su nastupili i karateke iz KK Mas.Oyama, pod vodstvom Shihana Zvonka Samaržije 7. Dan.

Iz IBK Hrvatske nastupili su kadet Tin Pentek - 60 kg, kadet Marko Kovač +90 kg i Junior Josip Vrančić -65 kg. Nastupilo je 580 natjecatelja iz raznih organizacija kyokushina.

Prvi je nastupio kadet Marko Kovač, koji se izvrsno borio, no izgubio negativnim bodom, iako je bio nadmoćniji.

Nakon njega nastupio je kadet Tin Pentek i prvu borbu dobio, ali je ubrzo stupio u sljedeći meč ne stigavši se oporaviti pa je izgubio krajem runde zbog nedostatka kondicije.

Istovremeno je nastupio junior Josip Vrančić, koji je u početku pokazao nadmoć, no u završnici mu je nestalo snage te je izgubio.

Kući se krenulo bez odličja, a trener Shihan Zvonko je ukazao na sve greške natjecatelja.

Borce čekaju nova iskušenja - Europsko prvenstvo, koje se održava u Beogradu u rujnu.