KARATE - 4. Bushido kup prijateljstva – Zagreb, 11. ožujka

Veliki pobjednički pehar u rukama mladih Samoboraca

Karate klub Bushido iz Zagreba i Zagrebački karate savez organizirali su vrlo uspješan, 4. po redu, Bushido kup prijateljstva, natjecanje u katama za djecu staru od 7 do 14 godina. Na turniru su sudjelovali svi klubovi iz Hrvatske koji nešto znače u ovim uzrasnim kategorijama u diciplini kata pa je u svakoj kategoriji (mlađi učenici, učenici i mlađi kadeti) bilo čak i preko 30-ak mladih sportaša.

Karate klub Samobor bio je na ovom turniru nazočan s ukupno osmero kataša, a nakon održanog natjecanja samoborske sportske vitrine obogaćene su sa četiri nova odličja - tri zlata i jednom broncom.

U konkurenciji mlađih učenika (7-9 godina) titulu najboljeg je osvojio sve bolji Dino Šimunec, dok je u istoj kategoriji brončano odličje osvojio Damjan Nenadić. Na korak do medalje u toj konkurenciji je ostao Fran Trošelj.

U malo starijoj uzrasnoj kategoriji učenika (10-11 godina) dominirao je odlični Kruno Fadljević, koji je pokazao izuzetnu formu. U istoj kategoriji za dlaku je izgubio medalju Dražen Šarić.

Najsigurniju pobjedu iz Peščenice je odnijela fenomenalna Lucija Gečević, koja je dominirala u konkurenciji učenica te u konačnici premoćno osvojila titulu prvakinje.

Nastupile su još i Magdalena Šuflaj te Veronika Horak, ali nisu uspjele postići značajniji rezultat.

Veliki pehar 4. Bushido kupa prijateljstva, koji dodjeljuje organizator najuspješnijem klubu na turniru, zasluženo je pripao Karate klubu Samobor. Mladi Samoborci su u Zagrebu prikazali vrlo visoku razinu karate vještine te ovim svojim nastupom nagovijestili uspješan nastup na Prvenstvu Hrvatske, koje će se održati za mjesec dana u Križu.

KARATE - Seniori Samobora najuspješniji na seniorskom Prvenstvu Hrvatske – Rijeka, 10. ožujka

Sedam medalja za Samobor, Tomazin zlatni

Na ovogodišnjem seniorskom Prvenstvu Hrvatske, koje je održano u riječkoj sportskoj dvorani 3. maj, bilo je puno razloga za slavlje vodstvu i sportašima Karate kluba Samobor. Od deset samoborskih sudionika na najvažnijem i najjačem seniorskom natjecanju, njih čak sedmero okitilo se jednim od odlčja.

S ovih sedam medalja Karate klub Samobor postao je najuspješniji hrvatski seniorski klub, čime je opet dokazao da se u Samoboru radi vrhunski karate.

Najuspješniji u Rijeci je bio nezaustavljiv Matej Tomazin, najbolji samoborski sportaš u 2011. godini, koji je slavio u kategoriji do 84 kg. Usjeh je tim veći kada se zna da je to najbrojnija i po kvaliteti najbolja seniorska muška kategorija, a Matej je pokazao da je najbolji kada to treba biti. Pobijedio je redom u četiri borbe i to vrlo jake protivnike, sve redom dokazane hrvatske reprezentativce. Ovim uspjehom Matej je sebi osigurao i nastup na seniorskom Prvenstvu Europe, koje će se održati početkom svibnja na Tenerifima. Ne treba zaboraviti da je Matej prošle godine imao tešku operaciju koja bi većinu sportaša udaljila od sporta, no on se izdignuo iznad svih tih problema, pobijedio bolest te se, uz podršku roditelja, kluba i svih mu bliskih osoba, vratio treningu i u konačnici stao na pobjedničo postolje. Za njega doslovno vrijedi ona poznata uzrečica: krv, znoj i suze. Svaka čast i kapa dolje Mateju!

Srebrnu medalju u kategoriji seniora do 60 kg osvojio je Križan Pezer, koji je ponovio prošlogodišnji rezultat, ali i nije iskoristio priliku da bude prvak, s obzirom da je Danil Domdjoni izostao s ovog državnog prvenstva. Nedostajalo mu je malo više koncentracije, ali i mentalne snage i odlučnosti da u finalnom meču pobijedi mlađeg i neiskusnijeg suparnika.

Brončanim odličjem su se okitili Zrinka Pezer (seniorke do 55 kg), Sara Sirovica (seniorke do 68 kg), Ana i Maja Lenard (seniorke do 61 kg) te Nikola Šoić (seniori do 67 kg).

Najviše mogu žaliti za rezultatski podbačaj sestre Lenard, koje su izgubile od realno lošijih suparnica od sebe, ali trebaju i ponešto naučiti iz ove riječke priče u kojoj one nisu bile glavni akteri, a trebale su biti.

Bez državnog odličja ovaj puta su ostali Dario Svetić, Nikola Renčelj i Haris Kovačević.

Svi medaljaši s ovog Prvenstva Hrvatske imat će priliku da se kroz turnir, koji će se održati krajem svibnja, izbore za nastup na Svjetskom prvenstvu u Parizu u studenome. Karate klub Samobor će sa svojim sportašima itekako zagristi u taj kolač.

- Presretan sam ovim osvajanjem naslova prvaka Hrvatske. Nakon prošlogodišnjeg uspjeha na mlađeseniorskom prvenstvu Europe, a zatim velikih zdrastvenih problema koje sam uspio pobijediti, nimalo mi nije bilo lagano ući u pravi ritam treninga. Uz sve to uspješno sam rješavao ispite na fakultetu, koji također želim završiti u roku. Ovaj naslov posvećujem svojoj obitelji koja me neizmjerno podržava i ja im se ovim putem zahvaljujem na tome, kao i trenerima kluba koji me vode kroz sportsku karijeru. Na ovaj naslov prvaka gledam kao na svoju veliku životnu pobjedu – izjavio je nakon podjele medalja Matej Tomazin.

KOŠARKA - SENIORI – A2 LIGA – 21. kolo Samobor – Gorica 94:90 (41:49, 80:80)

Pobjeda u dramatičnoj završnici

SAMOBOR: Imbert, Vranić, Gionechetti 17, Vučković 16, Bekavac 8, Han 3, Levanić 13, Nakić, Gašparac 21, Tkalčić 5, Ušić 11, Hrvoj. Trener: Milan Ličina

GORICA: Vranjić 12, Gazić 7, Biščanić, Lasić 13, Kuga 6, Turić, Stupalo, Novak, Puljak 22, Matić 8, Kralj 22, Lečić. Trener: Z. Kovačević

Košarkaši Samobora pobijedili su u dramatičnoj završnici, na domaćem terenu, ekipu Gorice iz Velike Gorice tek nakon produžetka. Na početku utakmice Samoborcima sve ulazi u koš i vrlo brzo vode sa 17:10. Tada se sreća okreće i Gorica u drugoj polovici prve četvrtine ubacuje dvadesetak koševa za vodstvo od 8 razlike, koje čuvaju do poluvremena. U drugom poluvremenu Samoborci stišću u obrani i nekoliko minuta prije kraja dolaze do nekoliko koševa prednosti, koje gosti uspijevaju nakon jednog koša iz koraka te namjernog prekršaja Samoboraca anulirati i ostvariti prednost od 2 koša. U zadnjih dvadesetak sekundi Samoborci forsiraju dva uzastopna prekršaja, Gorica promašuje sva 4 slobodna bacanja, dok Samoborac Vučković s dva bacanja u posljednjim sekundama poravnava rezultat za produžetak. U produžetku nakon proigravanja Bekavca i Gašparca Gionechetti dvaput zaredom NBA-evski zakucava preko obrane gostiju, Vučković nepogrešivo pogađa 4 slobodna bacanja, a gađao ih je na utakmici ukupno 12 od 13, što donosi, nakon više nego uzbudljive utakmice, zasluženu pobjedu Samoborcima.

Kod Samoboraca istakli su se učinkovitošću Gašparac s 21 košem i 11 asistencija te Gionechetti sa 17, Vučković sa 16, Levanić s 13 i Ušić s 11 koševa.

Kod Gorice, koja je u samoj završnici gađala katastrofalnih 1 od 10 slobodnih bacanja, istakli su se Kralj i Puljak, oba s po 22 koša.