BICIKLIZAM - Član Brdsko biciklističkog kluba Šišmiš na pripremama s hrvatskom MTB reprezentacijom

Filip Turk iz Istre u Europu

Filip Turk, junior Brdsko biciklističkog kluba Šišmiš iz Samobora, sudjelovao je na ovogodišnjim pripremama hrvatske brdsko biciklističke reprezentacije. Pripreme su održane u Istarskim toplicama, u razdoblju od 1. do 8. ožujka, a na njima su sudjelovala i četiri juniora, šest seniora i tri kadeta.

Na samim pripremama odrađena su testiranja na kojima je Filip pokazao da je u odličnoj formi i da će, ako sve bude u redu, najvjerojatnije izboriti nastup na europskom prvenstvu u brdskom biciklizmu koje će se održati 18. svibnja u Njemačkoj.

Inače, Filip je nasljednik niza reprezentativaca iz Brdsko biciklističkog kluba Šišmiš koji su nastupali za reprezentaciju Hrvatske u brdskom biciklizmu. Posljednji među njima bio je Davor Svečnjak, koji je prije nekoliko godina ostvario najbolji hrvatski rezultat na europskim prvenstvima u povijesti što se brdskog biciklizma tiče. Nadamo se da će ga Filip uspjeti nadmašiti.

NOGOMET - 1. županijska liga zapad – 15. kolo

Rakitje – Vrh 0:6 (0:1)

Opali z Vrha

Sudac: Krasnić (Strmec)

Pomoćnici: Oslaković (Domaslovec) i Ratešić (Hrastina)

Strijelci: 0:1 Ječmenjak(37), 0:2 Šturlan(47), 0:3 Šturlan(48), 0:4 D. Šimunić(55), 0:5 Ječmenjak(74), 0:6 Ječmenjak(76)

RAKITJE: Duvnjak, Novačić (od 51. Brekalo), Dorotić, Čakanić (od 68. Balaško), Vrčković, Hlevnjak, Brnić, Petković, Dam. Martinčević, Horvat, Martinović

VRH: Cingulin, Curman, Kovačević, Knjaz, Šimunić (od 77. Fijačko), Pušek (od 75. Filipović), Šturlan, Strugar, Franjo, Ječmenjak, Šimunić (od 66. Jedvaj)

Trener: Petar Iskrić

Igrač utakmice: Željko Šturlan (Vrh)

Težak poraz su pretrpjeli igrači Rakitja do ovog kola od lošije plasirane momčadi Vrha. U prvih 45 minuta ravnopravna igra te samo jedan pogodak u mreži domaćih iz čega se nije dalo naslutiti potpuni raspad u drugom dijelu u kojem su Rakićani u samo 10 minuta igre primili tri gola (uz pomoć domaćeg vratar Duvnjaka). Nakon tih 0:4 gosti su zaigrali još lepršavije te je Ječmenjak sa svoja dva gola u drugom dijelu sebi podario hat – trick, a domaćinima pola tuceta golova u mreži.

Igrišće – Novaki 1:2 (1:1)

Poigrali se u Igrišću

IGRIŠĆE – Igralište Igrišća

Sudac: Šimrak (Bistra)

Pomoćnici: Bionda i Rončević (oba iz Zaprešića)

Strijelci: 1:0 Vrabec(40), 1:1 Gašpert(43), 1:2 Nemet(55)

IGRIŠĆE: Horvatović, Klančir (od 38. Sadić), Ž. Svetec, Z. Svetec, Pisarić, D. Curman, M. Curman, Kovačec, Lužajić,m Vrabec, Tišljarić

Trener: Dragutin Đurđević

NOVAKI: Jelić, I. Marković, Genus, Đumlija, Malkoč, Čuljak, M. Marković (od 88. Knežević), Čordić, Gašpert, Nemet, Pokrajčić (od 74. Vrkić)

Trener: Ivica Kuzmić

Igrač utakmice: Tomislav Gašpert (Novaki)

Do gola za domaćine u 40. minuti na terenu se nije vidjelo gotovo ništa, samo jedna prilika Igrišća koju brani Jelić. U 40. Curman pronalazi Jelića za 1:0, no do poluvremena gosti poravnavaju rezultat golom Gašperta. Gašpert je sudjelovao i kod drugog gola gostiju, ovaj put kao asistent Nemetu za krajnjih 1:2.

Nakon petnaestoga kola vodi Sava (D) s 35 bodova, drugi je Dinamo (J) s 31., Novaki su na petoi s 25 bodova, dok je Rakitje na desetom mjestu s 20 bodova.

RUKOMET - Rezultati mlađih kategorija ŽRK Samobor

Uspješan vikend

U državnoj ligi (94. godište), mlade rukometašice Samobora igrale su na turniru u Rijeci. Samobor je pobijedio pulsku Arenu 24:22, a izgubio protiv domaćina Orijenta 13:19. Iduće kolo državne lige igra se u Samoboru 30. ožujka, a gostuju ekipe Zameta iz Rijeke i Opatije.

U županijskoj ligi (94. godište) Samobor je pobijedio ekipu Jastrebarskog 18:7, a protiv Jamnice odigrao 14:14. Igrale su Šigir, Modrić, Šolčić, Makarun, Brajković, Rubinić, Matijaščić, Ahlin, Marčinko, Bebek, Vitko, Tomić, Ranogajec i Dolić. Iduće kolo igra se 29. ožujka.

U županijskoj ligi (96. godište) mlade su Samoborke prvo pobijedile Jastrebarsko 9:8, a potom i Jamnicu 16:13. Za Samobor su nastupile Rubinić, Baltić, Grgat, Kižlin, Keserić, Razum, Meglić, Lakić, Modrić, Matešić, Trošelj, Branković, Tomašković i Matešić. Sljedeće kolo igra se 30. ožujka.

STOLNI TENIS - Državno prvenstvo u stolnom tenisu za osobe s invaliditetom

Mucko, bit će bolje!

Sredinom ožujka u Osijeku je održano državno prvenstvo u stolnom tenisu za osobe s invaliditetom, na kojem je nastupio i član STK Samobora Silvio Mucko. Nažalost, zbog jake konkurencije nije prošao grupu i natjecanje je okončao s tri poraza i jednom pobjedom.

Prvenstvo je održano zahvaljujući Ustanovi za rehabilitaciju hendikepiranih osoba profesionalnom rehabilitacijom i zapošljavanjem iz Zagreba – URIHO, koja je podmirila troškove kotizacije i donirala trenirku i majicu marke Butterfly te poduzeću OttoBock iz Samobora, koje je dalo na korištenje svoj Volkswagen Caddy i podmirilo kotizaciju za osobnu asistenticu.

Vjerujemo da će se za našeg Silveka još čuti.

MALI NOGOMET - - Uskrsni turnir

Dođite na hakl!

U organizaciji Nogometnog središta Samobor i Samoborskog športskog saveza, od 19. do 21. ožujka 2008. igrat će se tradicionalni Uskrsni turnir u malom nogometu, na kojem sudjeluju poduzeća, javne ustanove i mjesni odbori s područja Samobora, Svete Nedelje i Stupnika.

Sve utakmice turnira ove godine će se igrati u novoj Sportskoj dvorani Samobor.

J.H.

JUDO - Međunarodni turnir - Velika Gorica, 15. ožujka

JK Samobor ekipno treći

Članovi Judo kluba Samobor nastupili su 15. ožujka na velikom međunarodnom turniru u Velikoj Gorici. Nastupilo je 374 natjecatelja iz ukupno 20 klubova iz 4 države, a Judo klubu Samobor pripalo je odlično treće mjesto ekipno. Pojedinačno, za samoborski klub medalje su osvojili Borna Ivošević, Helena Vuković, Dominik Jurković, Josip Garašić, Marta Bortas i Lucija Ivošević. Do srebra su stigli Dora Bortas, Lovro Lacković, Dora Bogović i Katarina Vuković, a brončane medalje pripale su Anti Vukresu, Marinu Lukendi i Roku Adamecu.

K.S.

JUDO - Međunarodni turnir - Tolmezzo, Italija, 16. ožujka

Majstorović i Lisjak zlatni

Judaši samoborskog kluba stigli su do medalja i na talijanskom međunarodnom turniru Tolmezzo. Tamo su 16. ožujka, između 250 natjecatelja iz sedam država, Ana Majstorović i Andrija Lisjak osvojili 1. mjesta, Josip Šančić je osvojio srebro, a Matija Frlić, Ivan Bućan i Matej Tandarić stigli su do bronce.

K.S.

JUDO - U Samoboru će biti održano Prvenstvo Hrvatske za juniore u judu

Pokazati se i na domaćem terenu

Samobor i JK Samobor bit će domaćini prestižne smotre najboljih hrvatskih judo juniora. U sportskoj dvorani Osnovne škole Bogumila Tonija 29. ožujka bit će održano Prvenstvo Hrvatske za juniore na kojemu će boje domaćina braniti Ivan Bućan, Andrija Lisjak, Matej Tandarić, Tomislav Brkić, Tibor Lacković, Dea Haberle, Šimun Pervan, Ana Majstorović i Nikola Matešić. Obzirom na rezultate s pripremnih turnira, za očekivati je da se i JK Samobor okiti pokojom medaljom.

K.S.

KOŠARKA - Seniori – B1 liga – 18. kolo Petrinja – Samobor 49:88 (27:37)

Još samo korak do A2 lige

SAMOBOR: Samardžić 14, Močan 10, Ćorić, Peris, Hrvoj 6, Fatorini 5, Marinić 6, Vlajčić 11, Špiček 3, Mofardin 15, Kutija 14, Krešić 4. Trener: Milan Ličina

PETRINJA: Koljaja 3, Kosturin, Gregurić 2, Čakširan 9, Kasalo 2, Mrđenović 5, Sredić 3, Kukolić 2, Miličević 13, Dvorneković 10, Mazalin. Trener: K. Gregurić

Vrlo oštrom igrom u obrani, koju suci dopuštaju, domaćini pokušavaju nastaviti svoj niz domaćih pobjeda. Međutim, namjerili su se na prečvrstog protivnika. Samoborci odgovaraju istom mjerom na grubosti i uspijevaju dobiti prvo poluvrijeme s desetak razlike. Kao po pravilu Samoborci igraju treću četvrtinu više nego odlično u obrani i u osmoj minuti nastavka serijom od čak 27:2 vode s 35 razlike! U tom razdoblju odlično su odigrali Mofardin koji se istakao s desetak ukradenih lopti te Močan, Špiček, Samardžić i Hrvoj. Do kraja utakmice i rezerve Samobora dobro odigravaju za visoku i zasluženu pobjedu.

Kod Samoboraca istakli su se učinkovitošću Mofardin s 15 te Kutija i Samardžić s po 14 koševa. Kod Petrinjaca najučinkovitiji bio je Miličević s 13 koševa.

Sada slijedi prvenstvena pauza od tri tjedna, a zatim veliki derbi protiv prvog pratioca Duge Rese u subotu, 5. travnja, u 17:20 sati u Samoboru. Pobjedom u derbiju Samoborci bi tri kola prije kraja lige osvojili prvo mjesto i ulazak u A2 ligu, dok bi se porazom prednost Samoboraca pred Dugom Resom smanjila samo na bod razlike.

KOŠARKA - Juniori – II. HRL – 7. kolo Fortuna – Samobor 73:74 (35:48)

Levanić odlučio

SAMOBOR: Agić, Gionechetti 16, Pintar, Poljak, Geiger, Levanić 26, Koščak, Kleščić 8, Marković 8, Hrkalović 16. Trener: Josip Vlah

FORTUNA: Perički, Jurak, Perić, Markotić K. 5, Jurić 14, Miketa 21, Crnković 2, Ključarić 19, Zdovc, Kalamir 12, Markotić N., Šlosel. Trener: M. Štivojević

U prvom poluvremenu odlična obrana Samoboraca, a u napadu kapetan Levanić pogađa dvice i trice bez promašaja, s ukupno 22 koša za visoko vodstvo od petnaestak razlike. Domaćini, uvidjevši odakle im dolazi najveća opasnost, cijelo drugo poluvrijeme igraju obranu s dva igrača na Levaniću te ga uspijevaju potpuno zaustaviti. Time su više prostora dobili drugi igrači, što su najbolje iskoristili Hrkalović i Gionechetti.

Međutim, domaćini malo pomalo smanjuju prednost Samoboraca, a u zadnje dvije minute serijom od 8:0 prvi puta na utakmici dolaze u vodstvo. Ipak, u zadnjim sekundama najbolji pojedinac utakmice Levanić, iz teške situacije, gotovo iz kornera, pogađa dvicu za minimalnu, ali zasluženu, treću u nizu pobjedu Samoboraca.

Kod Samoboraca istakli su se učinkovitošću Levanić s 26 te Hrkalović i Gionechetti s po 16 koševa. Kod Fortune najbolje su odigrali kadetski reprezentativac Hrvatske Miketa s 21 te Ključarić s 19 i Jurić sa 14 koševa.

KARATE - Tomislav Rašidagić operirao križne ligamente

Povratak možda već na jesen

Reprezentativcu Karate kluba Samobor-Anindol, jednom od najboljih hrvatskih karateka, Tomislavu Rašidagiću, početkom ožujka operirani su križni ligamenti te će Tomo nakon bolničkog kreveta otići na rehabilitaciju u Krapinske toplice. Za vjerovati je i nadati se da će samoborski karateka već na jesen ove godine stati na tatami te nastaviti s nadahnutim borbama, pobjedama i medaljama.

KARATE - Seniorsko prvenstvo Hrvatske - Virovitica, 16. ožujka

Maja Janković prvakinja Hrvatske

Na ovogodišnjem seniorskom prvenstvu Hrvatske, održanom 16. ožujka u Virovitici, nije se dogodilo ništa spektakularno. Naime, i nadalje su u vrhu hrvatskog karate sporta ostale karateke Karate kluba Samobor-Anindol s ukupno osvojenih osam odličja.

Svakako je ovaj uspjeh mogao biti i veći, ali kada se uzme u obzir vrlo nesklono suđenje samoborskim sportašima, konačni rezultati su itekako zadovoljavajući. Osim toga, na ovom državnom prvenstvu nisu nastupili, gotovo sigurni medaljaš, Tomislav Rašidagić i Vjekoslav Škreb, koji se povukao iz aktivnog natjecanja.

Natjecanje je bilo više nego kvalitetno, a tome su pridonijeli "neki novi klinci", koji su na nedavnom juniorskom prvenstvu Europe u Trstu osvojili zlatnu medalju (i juniorke i juniori). Obzirom na visoku kvalitetu juniora, seniorima nije bilo nimalo jednostavno i lako te su morali ubaciti u petu brzinu kako bi opstali u reprezentativnoj selekciji koju čeka europsko prvenstvo u Talinu od 2. do 4. svibnja te svjetsko prvenstvo u Tokiju u studenome ove godine. Samoborci su se ipak uspjeli othrvati najezdi juniora i sačuvati stečeni status.

Najbolja je bila Maja Janković, koja je osvojila titulu apsolutne prvakinje Hrvatske, ali je osvojila i naslov viceprvakinje Hrvatske u teškoj kategoriji. S te dvije medalje je bila najuspješnija natjecateljica prvenstva Hrvatske.

Korak do zlata bili su i Ana Lenard u kategoriji do 60 kg, Nenad Vukobrat u apsolutnoj kategoriji seniora te Dijana Saleš u apsolutnoj kategoriji seniorki. Ana je pokleknula u finalu protiv favorizirane Petre Naranđe (bivše prvakinje Europe), a Nenad Vukobrat je u finalu nepravedno izgubio protiv reprezentativnog kolege iz Opatije Nevena Martića.

Dijana Saleš je u finalu izgubila od klupske kolegice Maje Janković.

Najveći tragičar prvenstva bio je Davor Mrzak, koji je imao svoj dan, ali, na žalost, to nisu imali i oni koji kroje pravdu na tatamiju. Iako je prije 7 dana prebolio gripu, Davor je odradio fenomenalno, ali su ga u polufinalu suci kaznili zbog prejakih udaraca, koje je njegov suparnik isfolirao. Na kraju se morao zadovoljiti broncom, iako je bio vidljivo najbolji srednjaš na prvenstvu.

Odličnima su se pokazali i dojučerašnji kadeti Nikola Šoić, Matej Tomazin i Maja Lenard, ali ipak nisu uspjeli doći do medalje.

Sudac: Jakovina (Prigorje Brdovečko)

Pomoćnici: Budić (Sv. Ivan Zelina) i Planinić (Nova Kapela)

Strijelci: 1:0 Karamarko(35), 2:0 Karamarko(37)

SAVA: Pintar, Drenški (od 72. Kočnar), Boras, Čakanić, Milečki (od 88. Dujmović), Karamarko, Pečarić, Dodig, Murić (od 46. Franjković), Letinčić

Trener: Zoran Smiljanec

STRMEC BEDENICA: Priščan, Benko, Kožić, Krnjak (od 18. D. Horvat), Majić, Dam. Mahnet, Bijelonjić, Vitković, I. Horvat (od84. Antolković), Bedeković, Drag. Mahnet (od 66. Nizek)

Trener: Rade Mlakar

Igrač utakmice: Josip Karamarko (Sava)

Važnu pobjedu protiv direktnog protivnika iz sredine ljestvice ubilježili su igrači iz Strmca. Najzaslužniji za sva tri boda je svakako Josip Karamarko sa svoja dva gola. Prvi je postigao u 35. minuti kada je sam izbio pred Priščana te ga rutinski poslao u jednu, a loptu u drugu stranu. Samo dvije minute kasnije isti igrač iz slobodnog udarca povisuje na 2:0 i tu su prednost domaćini bez problema sačuvali do kraja utakmice.

Udarnik – Samobor 0:1 (0:1)

Štefković za tri boda

KURILOVEC – Igralište Udarnika

Sudac: Kurtović (Ivanja Reka)

Pomoćnici: Novak (Zaprešić) i Gregurić (Brdovec)

Strijelci: 0:1 I. Štefković(24)

UDARNIK: Proščenski (od 46. Feljan), Miloš, Medved, Barišić (od 46. Marković), Šunić (od 60. Novosel), Sokol, Furić, Rus, Mršić

Trener: Zvonko Radoš

SAMOBOR: F. Štefković, Pavlović, Čakanić, Raić, Jordan, Kovačić, Horvat, Brujić (od 85. Hržić), Bencalić (od 79. Kovačević), I. Štefković (od 55. Bešlić), Grgečić

Trener: Albert Pobor

Igrač utakmice: Ivan Štefković (Samobor)

Jedan ali vrijedan bio je pogodak Ivan Štefkovića za trobod kojim se Samoborci vraćaju iz Kurilovca. Bez Ašanina, koji se ozlijedio u prošlom kolu, gostima je bilo mrvicu teže doći do pobjede, ali nakon lijepe akcije koja se odigrala u 24. minuti i pogotka mladog Štefkovića sve je bilo lakše. Domaćini su gotovo tijekom cijele utakmice bili bezopasni za gostujućeg vratara pa je i taj jedan pogodak bio dovoljan za pobjedu. U slijedećem kolu Samoborce očekuje derbi utakmica protiv trećeg Graničara.

Nakon dvadesetog kola vodi Metalac s 48 bodova, druga je Zelina s 40, na trećem i četvrtom mjestu su Graničar i Samobor s po 38 bodova, dok je Sava na desetom mjestu s 27 bodova.

RUKOMET - 2. HRL zapad, 15. kolo Orijent Presoflex – Samobor 23:23 (10:11)

Kolektiv donio bod

Samoborke su odigrale odličnu utakmicu protiv favorizirane ekipe Orijenta iz Rijeke, kod koje se teško dolazi do bodova. Početak je bio na strani domaćih rukometašica koje do 15. minute imaju vodstvo od 2 razlike (6:4). Tada samoborske igračice počinju s odličnom igrom u obrani iz koje su krenule kontre i polukontre, a sve je rezultiralo serijom od 5 uzastopnih golova i vodstvom Samobora 9:6, da bi poluvrijeme dobile 11:10. Početkom dugog poluvremena ponovno je tri razlike za Samobor, ali tada slijede 2 isključenja i sve do 50. minute rezultat je stalno u egalu. No, rukometašice Samobora ponovno rade seriju i vode 22:19. Ipak, uz neke dvojbene sudačke odluke i isključenja, pa i zbog pomanjkanja sreće (4 stative), ponovno se domaće vraćaju i rezultat je na kraju 23:23. Domaći je trener na kraju sportski rekao kako je Samobor u toj utakmici bio bolja ekipa. Samoborke su odigrale kolektivno, borbeno, čvrsto, uz odličnu taktičku pripremu trenerice Dubravke Tunjić.

Ponajbolju utakmicu dosad u dresu Samobora odigrala je Monika Kuzmić postigavši 8 golova, a mrežu suparnica pogađale su još Fofonjka, Štrkalj i Šilobod po tri puta, a Novak Balaško i Plazina po dva puta. Samoborke su i dalje osme s 12 bodova.

SKIJANJE - Finale Gorenje pokala u organizaciji Ski kluba Samobor

Luka Krsmanović prvak Hrvatske

15. i 16. ožujka u Weinebene su održana završna natjecanja Gorenje pokala pod zajedničkim nazivom Finale Gorenje Croski Kup.

Prvog dana natjecanja upriličen je slalom za stariju dobnu skupinu. Od Samoboraca pravo na nastup su izborili Dora Hipša i Luka Olivari. Prvi lauf protekao je gotovo savršeno, a Luka Olivari je ostvario odlično 3. vrijeme. U drugom laufu vožnjom na glavu, kako i priliči vrsnim skijašima, na predzadnjim vratima otkopčala mu se skija uslijed snažnog rubljenja te je u cilj prošao na jednoj skiji, izgubivši dragocjeno vrijeme koje ga je dovelo na tek 9. mjesto. Dora Hipša također je zauzela ukupno 9. vrijeme slaloma.

Drugog dana natjecanja na rasporedu su bila dva veleslaloma za sve dobne skupine. Kod starijih Luka Olivari 6., a Dora Hipša 13.

Kod mlađih pravo na nastup su ostvarili Luka Krsmanović i Leon Prevendar. Luki Krsmanoviću za tri stotinke ponovno bježi prvo mjesto u završnici, a Leon Prevendar bio je 5.

U ukupnom poretku Dora Hipša bila je 8., Luka Olivari 5., Martin Kodrić 22., Roko Kodrić 29., Nika Hipša 16., Leon Prevendar 6. i Luka Krsmanović 1.

U klupskom poretku Ski klub Samobor zauzeo je 8. mjesto.

Ovim natjecanjem Luka Olivari napušta dječje skijanje te nastavlja svoju sportsku karijeru kao FIS natjecatelj.

D.K.

RUKOMET - 3. HRL središte, 19. kolo RK Moslavina II - RK Rudar 19:27

Ozbiljan pristup

U 19. kolu 3. HRL središte vodeća momčad lige RK Rudar gostovao je u Kutini kod druge ekipe Moslavine. Početak utakmice je protekao u velikom broju pogrešaka na obje strane, uz vrlo dobre obrane, tako da je rezultat u 18. minuti glasio 3:3, a u 25. minuti je bilo 7:7. Rudari ipak ozbiljnije odigravaju tih 5 minuta završnice poluvremena, na koju odlaze s prednošću od 4 pogotka (7:11). U nastavku utakmice Rudari ozbiljnim pristupom iz minute u minutu podižu razliku, koja u jednom trenutku iznosi i 10 golova. Nakon što je trener Darijo Gaća pružio priliku svim igračima, mogli su se vidjeti i atraktivni potezi koji su još više povećali ugođaj uspješnog gostovanja u Kutini. Kod domaćina se svojom igrom istaknuo Ante Šumar (7 golova), dok su kod Rudara bolji od ostalih bili Goran Višić (10 golova) i Ivan Prosoli (3 gola). Sljedeće kolo igra se nakon Uskrsa, a Rudari su domaćini ekipi Dugog Sela. Utakmica se igra 30. ožujka (nedjelja) s početkom u 19,30 u dvorani Bogumila Tonija u Samoboru.