Druga redovna skupština Samoborskog športskog saveza

Nova ulaganja u sportske objekte

Najviše pozornosti na drugoj redovnoj skupštini Samoborskog športskog saveza pobudio je program javnih potreba u športu grada Samobora u 2008. godini. Tajnik saveza Juro Horvat pojasnio je kako je pojavom ustanove za upravljanje sportskim objektima došlo do promjene u odnosu na stanje prijašnjih godina. Za realizaciju samog programa realno se svota povećala 26 posto, tj. ukupno je u gradskom proračunu osigurano 3.100.000 kuna. Juro Horvat je naglasio da je i dalje jedan od najvažnijih ciljeva uključiti što više mladih u sport, a pri tome se u rad uključuje i nekoliko novih udruga. Većini klubova su povećana sredstva, a nešto više dvoranskim sportovima zbog otvorenja nove sportske dvorane, za koju je naglašeno kako je otvorila i novu eru samoborskog sporta. U ovoj godini očekuje se početak gradnje sportske dvorane u Rudama, što će također označiti potpuno drugačiju situaciju u samoborskom sportom okružju.

Pročelnik Odjela za društvene djelatnosti i brigu za mladež Damir Fabek nadovezao se na izlaganje tajnika sportskog saveza Juru Horvata, rekavši da je ove godine napravljeno novo i kvalitetnije rješenje, a to se prije svega odnosi na činjenicu da u dvoranskim sportovima termine za treninge u novoj dvorani osigurava ustanova. Klubovi direktno plaćaju tek dodatne termine. Bilo je riječi i o liječničkim pregledima, koje je regulirao novi zakon o športu, ali u praksi ne funkcionira sve kako je zamišljeno.

U raspravi je Darijo Gaća iz RK Rudara upozorio da, unatoč povećanju sredstava u 2008. godini, ona neće biti dostatna budući da će tri kadetske ekipe prijeći u viši rang natjecanja, a vrlo je vjerojatno da će se i seniori vratiti u drugu ligu, što onda znatno poskupljuje troškove natjecanja i putovanja. Predsjednik Samoborskog športskog saveza Darko Šimunec odgovorio je kako će se ti problemi rješavati kroz vjerojatni rebalans proračuna.

Pozdravivši članove skupštine, gradonačelnik Antun Dubravko Filipec rekao je na kraju da se Samobor ima čime dičiti te da će Grad i dalje nastojati osigurati što više sredstava za potrebe sportaša. Gradonačelnik i pročelnik Fabek najavili su gradnju dvorane u Rudama, gradnju nove sportske dvorane uz OŠ Samobor, gradnju nove škole i dvorane uz nju u Farkaševcu te rekonstrukciju dvorane uz OŠ Bogumila Tonija.

Jednoglasno su prihvaćena sva izvješća o radu u 2007. godini, a u članstvo su primljeni Atletski klub Samobor, Sportski klub Unisport, Hokej klub Šišmiš, MK Magic bike Domaslovec, Orijentacijski klub Japetić i Nogometno središte Samobor.

SPORTSKA FOTOGRAFIJA - U novoj sportskoj dvorani otvorena izložba Fotografije samoborskog športa

Sportska vizualna kronologija

Predvorje nove samoborske sportske dvorane bilo je mjesto susreta brojnih samoborskih sportskih djelatnika koji su nazočili otvorenju izložbe Fotografije samoborskog športa. Kako je na početku rekao tajnik Samoborskog športskog saveza Juro Horvat, predvorje je dvorane oplemenjeno stalnim postavom 58 fotografija vezanih uz samoborski sport, a o sportskoj povijesti našega grada govorio potom prof. Zdenko Jajčević. Izložbu je proglasila otvorenom zamjenica gradonačelnika Grada Samobora Marica Jelenić.

Otvorenju su nazočili brojni aktivni i umirovljeni sportaši i djelatnici s ovog područja te gradonačelnik Antun Dubravko Filipec, predsjednik Gradskog vijeća Boris Makarun, predsjednik Zajednice sportskih udruga i saveza Zagrebačke županije Marijan Jurić, predsjednik Samoborskog športskog saveza Darko Šimunec, županijski pročelnik Miroslav Burić, gradski pročelnik Damir Fabek, predstavnici Hrvatskog olimpijskog odbora i klubova s područja grada i drugi uzvanici. Sve su njih plesnom točkom razveselili Tomislav Cvetković i Patricija Keserić, a u glazbenom dijelu mlada zvijezda s TV ekrana Anita Španec.

RUKOMET - Zadnji krug 1. jedinstvene državne rukometne lige za kadetkinje

Cilj je ostvaren!

ŽRK Arena Pula – ŽRK Samobor 11:28

ŽRK Umag – ŽRK Samobor 26:17

U zaostaloj utakmici 1. državne lige, kadetkinje ŽRK Samobor trebale su igrati protiv vršnjakinja iz Splita, ali one nisu doputovale na utakmicu te je ista registrirana 10:0 u korist Samobora. Ovog vikenda kadetkinje su odigrale i posljednje utakmice lige na turniru u Umagu protiv domaćina Umaga i ekipe pulske Arene.

Prvu utakmicu protiv Arene su uvjerljivo pobijedile 28:11. Na toj utakmici ponovno je najbolji strijelac bila Anamarija Fofonjka s 10 golova, Šilobod ih je postigla 6, Štrkalj 3, Dumić 3, Mesic 2, Kozlovec 2 i Šoić 2.

Drugu utakmicu su odigrale s vodećom ekipom Umaga (bez ijednog poraza) i izgubile 26:17 od fizički nadmoćnije ekipe, koja će zasigurno biti prvak Hrvatske, ako ne dođe do nekakvog velikog iznenađenja. Protiv Umažanki Fofonjka i Šilobod su postigle po 7 golova, Kozlovec 2, a Mesic 1 gol.

Nizom dobrih rezultata samoborske kadetkinje nalaze se na sredini ljestvice jedinstvene državne lige (igrale su 24 ekipe), što je i bio cilj. Sigurno bi bile u samom vrhu da su od početka sve utakmice igrale u punom sastavu. Međutim, dogovorom trenerice Tunjić i uprave kluba, odlučeno je da se ne ganja rezultat u državnoj ligi, već da se sačuvaju igračice i pripremaju za napore u 2. seniorskoj ligi – zapad, budući da je već od ranije poznato kako je samoborski klub jedan od rijetkih koji se oslanja na kadar iz svoje rukometne škole. Ti napori u nastavku sezone druge lige počinju već 23. veljače, kada u Samobor stiže ekipa Senie iz Senja. Utakmica u subotu počinje u 19,30 sati u dvorani škole Bogumila Tonija.

KOŠARKA - Seniori – B1 liga – 14. kolo Samobor – Moslavina 101:74 (44:41)

Uvjerljivi i u derbiju

SAMOBOR: Samardžić 27, Močan 10, Šilobod, Peris, Hrvoj 6, Fatorini 15, Marinić, Vlajčić 21, Špiček, Mofardin 10, Kutija 5, Ćorić 7. Trener: Milan Ličina

MOSLAVINA: Musulin 4, Novota 8, Marš, Kovačević 18, Pavičić 11, Androić, Božičević, Grobotek 14, Lajh 16, Grubanović, Rupčić, Luketić 3. Trener: T. Rupčić

U derbiju kola, pred prepunom dvoranom, odlična igra Samoboraca i uvjerljiva pobjeda protiv prvog pratioca, ekipe Moslavine iz Kutine. Prva četvrtina protekla je u izjednačenoj igri s puno koševa i vodstvu Samobora s košem razlike. Do poluvremena preciznost obje ekipe pada, a vodstvo Samobora povećalo se na 3 koša. Krajem treće četvrtine s dvije trice Fatorinia Samoborci odlaze na plus osam. Početkom zadnje četvrtine igrajući super agresivnu obranu čovjeka, Samoborci predvođeni Močanom s 9 i Samardžićem s 5 ukradenih lopti vrlo brzo iz kontranapada preko Fatorinia koji pogađa još tri trice u nizu, centra Vlajčića i playa Samardžića, koji pogađaju zicere bez promašaja, vode s visokih 30 koševa razlike.

Na kraju zaslužena i visoka pobjeda Samobora kojom su vratili duplo Kutinjanima za jedini poraz koji su nanijeli Samoborcima u prvom dijelu sezone u Kutini.

Kod Samoboraca istakli su se učinkovitošću Samardžić s 27, Vlajčić s 21 i Fatorini s 15 koševa. Najbolji obrambeni igrač bio je svakako kapetan Močan koji je možda i najzaslužniji za veliki preokret u zadnjoj četvrtini. Kod gostiju istakli su se centar Kovačević s 18 i bek Lajh sa 16 koševa.

KOŠARKA - Kadeti – II. HRL – 16. kolo Vučići – Samobor 72:86 (33:41)

Anzulović izbacio četvoricu

SAMOBOR: Račić, Kalafatić 8, Renčelj, Anzulović 42, Koprivnjak 3, Ogorevc 20, Kučko 3, Musović 3, Muslić, Nađ 4, Tot 1, Tokić 2. Trener: Zdravko Džimbeg

VUČIĆI: Ramljak 11, Grbes 2, Šarić 2, Krajačić 21, Toljan 2, Štimac 7, Bednaž 6, Šćukanec 11, Perić, Podnar 10. Trener: I. Dulibić

Dobrom obranom i strpljivim napadom kadeti Samobora polako do poluvremena stvaraju prednost od 7 koševa. U trećoj četvrtini Vučići uspijevaju privremeno s mnogo prekršaja uštopati najboljeg Samoborca Anzulovića te minimalno povesti s dva koša razlike. Međutim s takvom taktikom i grubom igrom od čak 19 prekršaja na njemu ubrzo ostaju bez četvorice igrača iz prve petorke.

Samoborac Anzulović u zadnjoj četvrtini postiže čak 22 od 33 koša Samoboraca za na kraju zasluženu i visoku pobjedu kojom su uzvratili Vučićima istom mjerom za poraz iz prvog dijela prvenstva u Samoboru. Uz odličnog Anzulovića sa 42 koša i 16 skokova vrlo dobro je odigrao i Ogorevc s 20 koševa. Kod Vučića najbolje je odigrao Krajačić s 21 košem.

RUKOMET - 15. kolo 3. HRL - središte RK Dubovac - RK Rudar 36:27 (19:12)

Neosvojiva dubovačka tvrđa

Nakon 9 pobjedničkih kola, Rudari su doživjeli drugi prvenstveni poraz. U 15. kolu 3. HRL središte teško su nastradali na gostovanju u Karlovcu kod ekipe Dubovca. Od početka je utakmica išla samo u jednom smjeru, a to je zaslužena pobjeda domaćina. Kompletni domaćini su pokazali više želje i htijenja, a povratnik na rukometne terene Dubravko Strnić (4 gola) je svojim iskustvom i igrom u obrani dodatno motivirao vrlo dobru ekipu domaćina. Osim već spomenutog Strnića, kod Dubovca su se igrom istaknuli Igor Mirković (7 golova), Vedran Mamić (6 golova) i vrlo dobar vratar Davor Rizzi.

Ovo je bila igra Rudara koju treba što prije zaboravit i nadati se da će iz ovog poraza izvući pouke te izaći samo jači i motiviraniji. U sastavu Rudara jedino je Goran Višić (13 golova) pružio igru dostojnu vodeće momčadi lige. Za momčad iz Ruda dobra vijest ovog vikenda je i poraz drugoplasirane ZG Dubrave, tako da su zadržali prvo mjesto s dva boda prednosti. Sljedeće kolo Rudari su domaćini ekipi Bedekovčine. Utakmica se igra u nedjelju, 24. veljače, u dvorani Bogumila Tonija s početkom u 19 sati i 30 minuta.

ŠKOLSKI SPORT - Gradsko natjecanja srednjoškolaca u stolnom tenisu

Najbolji Hrvoje Mihelić

U srednjoškolskoj sportskoj dvorani održano je 16. veljače gradsko natjecanje u stolnom tenisu učenika srednjih škola.

Prvo mjesto osvojio je Hrvoje Mihelić učenik Ekonomske, trgovačke i ugostiteljske škole, a drugo Matko Ladović iz Srednje strukovne škole. Treći je bio Daniel Terihaj, učenik Srednje strukovne škole, a posljednji, četvrti, Andrej Jozić, učenik Ekonomske, trgovačke i ugostiteljske škole.

Zdravko Frajt

ŠKOLSKI SPORT - Gradsko natjecanje srednjoškolaca u šahu

Luki Telišmanu prvo mjesto

Na šahovskom turniru učenika srednjih škola sudjelovalo je sedam šahista. U izjednačenom natjecanju prvo mjesto osvojio je Luka Telišman s pet osvojenih bodova, drugi je bio Ante Vlašić s tri osvojena boda, treći je bio Filip Vlašić također s tri osvojena boda, a četvrti Goran Gamilec s istim brojem bodova. Svi su učenici Ekonomske, trgovačke i ugostiteljske škole.