KOŠARKA - SENIORI – PRIJATELJSKA UTAKMICA Auctor – Samobor 78:83 (37:41)

Obranom do razlike

U drugoj provjeri košarkaši Samobora imali su nešto lakši posao protiv Auctora, ekipe iz donjeg doma A2 lige. Prvo poluvrijeme u izjednačenoj igri obje ekipe se smjenjuju u vodstvu. U tom razdoblju istaknuo se, s pet efektnih zakucavanja, visoki domaći crni centar koji je i održavao domaće u igri s postignutih 18 koševa do poluvremena. U drugom poluvremenu još bolja igra Samoboraca, naročito u obrani, te odlaze na desetak i više razlike. Domaćini u zadnjoj minuti protiv rezervi Samoboraca serijom od 7 koševa ublažuju poraz na svega 5 razlike. Kod Samoboraca istakli su se Ćorić s 21 i Hrvoj sa 16 koševa.

SENIORI – PRIJATELJSKA UTAKMICA Gorica – Samobor 75:91 (23:40)

Ćorić upisao 25 koševa

Konačno su Samoborci zaigrali kako se od njih i očekuje i to protiv prošlogodišnjih suparnika, a sada novog A2 ligaša Gorice. Samoborci su u svoju treću pripremnu utakmicu ušli fenomenalno u obrani, ne dozvolivši nijedan slobodni šut domaćinu. U tom razdoblju istaknuli su se s mnogo ukradenih lopti Mofardin i Močan. Njih iz brzih kontranapada lako realiziraju tako da Samoborci u petoj minuti vode s 12:0, a u devetoj minuti utakmice čak s 23:3.

Gotovo tijekom cijele utakmice Samoborci održavaju tu razliku, koja je u jednom trenutku bila i 25 poena. Za uvjerljivu pobjedu Samoboraca najzaslužniji su Ćorić s 21 košem te Močan, Hrvoj i Fatorini s po 12 koševa.

Sudac: Božiček (Gračenik)

Pomoćnici: Špoljar (bistra) i Rukšač (Jakovlje)

Strijelci: 1:0 Bušić(5), 2:0 Čerkez(49), 2:1 I. Raić(72), 3:1 Skoko(74 – 11m), 3:2 Štefković(87)

UDARNIK: Beko, Martinčić, Klanjec, Fulir (od 46. Čerkez), Komor, Šimunović, Šalamun (od 46. Mudrić), Bakar, Bušić, Skoko, Kutleša (od 65. Horvatić)

Trener: Tomislav Pisačić

SAMOBOR: Fabijan, Čakanić, Pavlović, Jordan, S. Raić, Horvat (od 85. Ivanišević), I. Raić, Kasalo (od 69. Deak), Grgečić, Oroz (od 78. Štefković), Kovačić

Trener: Slađan Ašanin

Igrač utakmice: Dražen Klanjec (Udarnik)

Domaćini vode od pete minute kada jednu lošu reakciju i ispadanje lopte Fabijanu koristi Bušić. Čerkez koji je ušao u igru na poluvremenu u 49. minuti povećava prednost Graničara. Samoborci se bude sredinom drugog dijela kada Raić postiže svoj peti gol u prvenstvu i smanjuje na 2:1. No samo dvije minute kasnije dosuđen je jedanaesterac koji pogađa Skoko te osigurava pobjedu koju je pred kraj susreta smanjio povratnik Štefković.

Sava – Dugo Selo 3:1 (1:1)

U Čakanićevoj režiji

FARKAŠEVAC – Igralište SC Zrinski

Sudac: Krnić (Mošćenica)

Pomoćnici: Vuksan i Bogović (oba iz Siska)

Strijelci: 0:1 Rusan(3), 1:1 Čakanić(17), 2:1 Čakanić(56), 3:1 Franjković(86)

SAVA: Mohler, Gavran, Drenški, Čakanić, Ladan, Bajan, Karamarko (od 90. Dodig), Golemović, Pečarić, Murić (od 70. Petravić), Šurbek (od 61. Franjković)

Trener: Zoran Smiljanec

DUGO SELO: Čurić, Burić (od 63. Bencek), Morov, Julović, Štefanac, Maruniza (od 68. Ivanković), Šlišković, Rusan, Radić, Bošnjak, Ivančević

Trener: Branko Mlinar

Igrač utakmice: Vedran Čakanić (Sava)

Već u petoj minuti gosti dolaze preko Rusana do vodstva, ali je do poluvremena rezultat izjednačen, Čakanić u 17. s glavom svladava nemoćnog Čurića. Isti igrač na isti način u 56. minuti dovodi domaćine u vodstvo, a pred kraj utakmice Franjković osigurava pobjedu za Savu.

Nakon četvrtog kola vode Metalac (S) i Mraclin sa po 10 bodova, dok su Samobor i Sava na četvrtom i petom mjestu sa po 7 bodova.

Prvog dana rujna održana je 12. međunarodna Žumberačka utrka

Pobijedio Zeničanim Senaid Hasić

1. rujna održana je 12. po redu Žumberačka utrka. Na stazi dužine 15,5 km trčalo se od Radatovića, na krajnjem zapadu Žumberka, do Sošica, nekada gospodarskog i upravnog središta ovoga kraja.

Kao što se i očekivalo, utrka je okupila atletsku elitu iz Hrvatske i susjednih zemalja. Među 137 atletičara koji su završili utrku čak je njih 20 doputovalo iz inozemstva.

Iako je poznato da se radi o teškoj brdskoj stazi, već uigrani tim AK Žumberka pobrinuo se da u svim ostalim segmentima maksimalno olakša sudjelovanje na ovoj zahtjevnoj utrci.

Rezultate ovaj puta i sam organizator nije mogao predvidjeti. Iako se nisu pojavili pobjednici iz prijašnjih godina, Slovenac Kejžar i rekorder staze Mađar Zsolt Benedik, ove je godine nastupilo mnogo novih lica iz Slovenije, BiH, Mađarske i Srbije.

Iznenađenje je pobjeda za nas prilično nepoznatog 25-godišnjeg Hasić Senaida iz Zenice, koji je, kako smo čuli, nedavno na 10.000 m pobijedio i nama vrlo dobro znanog olimpijca Đuru Kodžu. Drugi je bio srpski rekorder u maratonu Sreten Ninković, a tek na trećem mađarski atletičar Biki Ferenc. Naši Dinjar, Ravić, Belčić i Španić osvajaju za ovu trku izvrsno 6., 8., 10. i 11. mjesto.

U ženskoj je kategoriji odličan uspjeh postigla Ana Subotić, također gošća iz Srbije, koja je uspjela srušiti rekord staze.

Hrvatska rekorderka Ljiljana Čulibrk stigla je minutu kasnije, a dosadašnja nositeljica najboljeg vremena Žumberačke utrke, Slovenka Ida Šurbek, tek treća.

Vrijedno je spomenuti da su u vrijeme utrke, dok su se na startu još zagrijavali naši maratonci, u Sošicama na stazama od 200 do 1000 m održavala utrka djece od predškolske dobi do 8. razreda osnovne škole.

Među djecom koja su stigla ne samo sa Žumberka već i okolnih mjesta svakako je vrijedno spomenuti nastup najmlađih iz AK Vrbovec, koji su i ostvarili najviše uspjeha.

Za zaključak dovoljno je naglasiti da je održana još jedna uspješna utrka u ugodnoj žumberačkoj atmosferi.

Zahvalu za sudjelovanje natjecateljima na kraju su izrekli direktor utrke Janko Radić i predstavnik HAS-a Boris Stepinac.

Stjepan Stanić

SPORTSKE IGRE MLADIH - Završnica u Splitu i ovaj put donijela uspjehe mladim sportašima Samobora i Svete Nedelje

Martina Brglez do zlata u Splitu

Sportske igre mladih već 11 godina među hrvatskim školarcima propagiraju ideje fair playa, prijateljstva, solidarnosti i razumijevanja kroz sportska nadmetanja koja tradicionalno završavaju na finalnim turnirima u Splitu. Tako je i ove godine, do početka rujna, Split bio domaćin za gotovo dvije tisuće najboljih učenika s regionalnih natjecanja, a nekoliko zapaženih rezultata ostvarili su i učenici iz Samobora i Svete Nedelje.

Najuspješnije su bile stolnotenisačice koje su pod vodstvom Bernarda Brgleza uzele dva zlata – Svetonedeljčanka Martina Brglez u konkurenciji '89. godišta, a Jaskanka Mirela Crnilo godište '96. U tenisu je do drugog mjesta na Sportskim igrama mladih, uz vodstvo Andreje Popović, stigao Samoborac Davor Vukadin u kategoriji godište 1996. i mlađi. Vrlo dobro su se u Splitu predstavili i rukometaši iz Ruda, godište '92. Pod vodstvom Vladimira Prosolija osvojili su četvrto mjesto, baš kao i samoborska momčad u uličnoj košarci pod vodstvom Ivana Levanića.

I ove godine Sportske igre mladih održavale su se pod sloganom Živimo život bez droge, jer droga oduzima život, a popis podupiratelja ovog projekta je i više nego reprezentativan. Tu su MOO, UEFA, ITF, FIFA, FA, Engleska Premier liga i Nogometni klub Real Madrid koji pobjednike turnira u nogometu čak vodi u svoj kamp na upoznavanje s "Los Galacticosima". Pokrovitelji su Vlada RH, predsjednik Stjepan Mesić, a od ove godine i povjerenik za proširenje EU Olli Rehn kojeg je oduševila najava regionalizacije Sportskih igra mladih u budućnosti.